Ageratum houstonianum - nestařec americký

Syn.: Ageratum mexicanum
Slovensky: Agerát Mexický

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

 

POPIS:

Původně vytrvalá, ale u nás převážně jednoletá, 12 až 60 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, větvená, chlupatá. Listy vstřícné (pouze horní mohou být střídavé), řapíkaté, vroubkované nebo zubaté, dolní srdčité až okrouhle vejčité, horní vejčité až klínovitě kopinaté. Úbory uspořádány v chocholičnatých latách, do 15 mm velké, pouze trubkovité květy, nejčastěji modré až modrofialové, některé odrůdy však mají květy i bílé nebo růžové. Kvete v VI až X.
České i latinské rodové jméno poukazuje na dlouhou dobu kvetení, latinské jméno je odvozeno od řeckého slova agératos, což znamená nestárnoucí či věčně mladý (nestařec kvete po celé léto).

PŮVOD:

Střední a Jižní Amerika od Mexika po Peru, u nás často pěstován, zřídka a pouze přechodně i zplaňuje.

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se v několika odrůdách lišících se velikostí, celkovým tvarem a barvou květů. Nestařec vyžaduje slunné nebo jen velmi slabě přistíněné místo, půda by měla být humózní a propustná, zálivka bohatá, nesnáší sucho a mráz. Množí se semeny nebo řízky (vegetativně zejména odrůdy, které netvoří semena). Semena se sejí v lednu až březnu pod sklo, klíčí při teplotách 15 až 18 °C, na venkovní stanoviště se přemisťují až v době, kdy nehrozí ranní mrazíky, tedy zhruba ve druhé polovině května. Během růstu je vhodné mladé rostlinky zaštipovat, aby se lépe rozvětvily. Podobně je možné během léta seříznout i odkvetlé rostliny - brzy po té opět obrostou a znovu rozkvetou (obvykle).

Nemáte oprávnění psát komentáře.