Vaccinium vitis-idaea - brusinka (brusnice brusinka, brusinka obecná)

Syn.: Rhodococcum vitis-idaea
Slovensky: Brusnica pravá

Čeleď: Ericaceae - vřesovcovité

 

POPIS:

Celoročně zelený keříček, 10 až 30 cm vysoký, dřevnatějící. Větve vzpřímené nebo vystoupavé, oblé. Listy krátce řapíkaté, kožovité, obvejčité, eliptické nebo okrouhlé, na okraji celokrajné a mírně podvinuté, na spodní straně drobně tečkované. Květy v koncových hroznech, koruna zvonkovitá, 4 až 5četná, bílá, s růžovým nádechem. Plody jsou červené, jedlé bobule, jež dozrávají v VII až IX. Kvete v V až VII.

STANOVIŠTĚ:

Světlé lesy, vřesoviště, rašeliniště, pastviny, písčiny, skály, kosodřeviny, horské louky, na půdách kyselých, chudých, rašelinných, písčitých, kamenitých.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR v teplých oblastech vzácně nebo zcela chybí, v chladnějších oblastech roztroušeně až hojně, nejvíce v podhorských až horských polohách. Celkově roste v chladnější části Evropy (neroste ve Středozemí, v Alpách až do nadmořské výšky 3000 m) a Asie, vyskytuje se i za polárním kruhem, na východě roste až po Japonsko, dále roste v Severní Americe a v Grónsku. 

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se list (Folium vitis-idaeae) a to koncem léta nebo na podzim, některými autory je doporučován i jarní sběr. Suší se rychle ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C.
Droga obsahuje fenolický glykosid arbutin (asi 5%), flavonoidy, třísloviny, kyselinu gallovou, benzoovou a šťavelovou, hydrocholin, cholesterin, tanin, vaccinin, trochu vitamínu C a další látky, ze stopových prvků je zajímavý zejména hořčík. Plody obsahují podobné látky, mají ale více cukru, barviv, kyseliny šťavelové a vitamínu C.
Droga má účinky močopudné a desinfekční, užívá se tudíž zejména při zánětech močového měchýře či močových cest, působí i mírně protiprůjmově. Jako pomocný prostředek je možno brusinky podávat i při léčbě cukrovky a nemocech žlučníku. Podává se nejčastěji ve formě macerátu (droga se luhuje 8 hodin a před použitím se nechá projít krátkým, jen několika sekundovým varem), výrazné desinfekční účinky vykazuje i prášek ze sušených plodů. Droga nemá nežádoucích účinků, ale neměla by být podávána dlouhodobě (tj. déle než 2 měsíce najednou a ne víc než 4 měsíce v roce), kontraindikována pak je při těžších poruchách jater, plody by pak neměly být brány vzhledem k vyššímu obsahu kyseliny šťavelové při ledvinové dietě.  

DALŠÍ UŽITÍ:

Z plodů se dělají kompoty, sirupy, marmelády a jiné pochutiny.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Hana napsal(a) dne 15.10.2010:
Dobrý den,
může se (případně kdy) brusinka zastřihovat?
Děkuji

pavol1 napsal(a) dne 6.2.2009:
Brusinka-ako doplněk stravy běžně k dostání v lékarně pod obchod.jménem cramberry

Sony napsal(a) dne 30.1.2009:
Dobrý den nevíte nahodou kde se dá keř brusinky koupit?Děkuji za odpověď

 • Líba napsal(a) dne 29.3.2010:
  brusinky můžete koupit téměř v každém lepším zahradnictví já osobně je koupila v zahradnictví Kruh u Jilemnice u nich to nemá chybu dostanu vždy dobrou sadbu která není předražená a druhou sazenici mám od Starka zahradníka a i u něj se dobře nakupuje budˇna dobírku nebo osobně

 • Lenka napsal(a) dne 17.10.2011:
  V pátek jsem zakoupila v Baumaxu za 190,-Kč obaleno květy i plody...uvidíme jak se rostlince brusince bude dařit dále...

jana napsal(a) dne 14.9.2008:
prosím děti trpí na záněty ledvin a močových cest,nevíte jak udělat macerát nebo jiné využití. děkuji

 • Daniela Klečková napsal(a) dne 14.6.2009:
  Kupte si čaj brusinkový bez přídavku citronu a ten pít podle návodu.Dají se koupit i sušené slazené brusinky,jsou sice trošku dražší,ale dětem to bude chutnat,je to lepší než bonbony a účinek stejný jako čaj.

 • vláďa napsal(a) dne 17.10.2011:
  Rád bych varoval před nadměrným užíváním brusinek,které obsahují arbutin a ten může při předávkování poškodit játra Pro děti bych brusinky nedoporučil. Na záněty ledvin je lépe používat čaj z celíku zlatobýlu,pitulníku a svízele syřišťovitého bylinář Vláďa

Nemáte oprávnění psát komentáře.