Primula vulgaris - prvosenka bezlodyžná

Slovensky: Primulka

Čeleď: Primulaceae - prvosenkovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 5 až 10 cm vysoká bylina. Listy v přízemní růžici jsou měkké, svrasklé, podvinuté, čepel podlouhle obvejčitá, k bázi zúžená v řapík, tupě zubatá. Květy jednotlivé na 5 až 10 cm vysokých stopkách vyrůstající z listové růžice, bílé, žluté nebo červené. Kvete v III až IV.

ROZŠÍŘENÍ:

Původní v západní, střední a jihovýchodní Evropě, v Malé Asii, v Sýrii, v Alžírsku, v ČR často pěstována a občas zplaňuje.

PĚSTOVÁNÍ:

Prvosence bezlodyžné se daří na polostinném až slunném stanovišti, půda by měla být těžší, humózní, vlhčí. Množí se dělením, řízky nebo semeny, která se vysévají v březnu pod sklo. Pěstuje se v mnoha odrůdách s pestrými květy, které vznikly zejména křížením sPrimula juliae a Primula veris (Prvosenka jarní, petrklíč).


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Veronika napsal(a) dne 13.8.2013:
Na botany.cz o ní píšou tohle:
"Tato prvosenka je původní v západní, střední a jihovýchodní Evropě, Malé Asii, Sýrii, Alžírsku. V ČR pouze zplaňuje z kultury skalniček, původní je ve střední až západní části SR.
Ekologie: Prvosenka bezlodyžná roste na vlhkých, ale propustných, úživných půdách listnatých lesů a luk. V ČR i SR občas zplaňuje."
http://botany.cz/cs/primula-vulgaris/

Veronika napsal(a) dne 11.7.2011:
Nevíte, kde je nejblíž k nám (nějak dostupně) přirozený výskyt téhle prvosenky, myslím v Německu nebo tak, a kdy tam asi tak pokvete?
Prostě, dal by se na jaře naplánovat výlet do zahraničí, aby byla jistota, že tam divoké prvosenky bezlodyžné uvidím v přírodě kvést?

 • Helenka napsal(a) dne 10.1.2012:
  Nám roste na zahradě. Žlutých je tam poměrně hodně, a dva nebo tři trsy mají venek okvětních lístků lehce "začmoudlý" dorůžova. Kvetou zjara - jako všechny ostatní petrklíče. Divokou přírodu sice na zahradě nemáme, ale tyhle krásky ano.

 • Veronika napsal(a) dne 1.7.2013:
  Vzhledem k tomu, že v ČR přirozeně neroste, nemůže být na žádné zahradě v ČR "divoká", maximálně tak zplanělá, spíš ale zplanělý zahradní kultivar, nikoliv původní divoká forma. (Nejvíc "divoká" v ČR by asi byla v nějaké botanické zahradě, přímo přenesená z přírody v zahraničí.) :o) Na to jsem se ovšem neptala.
  Nejjednodušší by za ní asi bylo jet na jaře do Anglie nebo zemí jižní Evropy. Zajímalo mě jen, zda ji někdo v zahraničí divoce kvést viděl a prozradil mi, kde to přesně bylo.

 • Honza napsal(a) dne 13.4.2015:
  Slovensko obec Súĺov a okolní Súĺovské skály všude kam se člověk podívá,kvete právě teď.Honza.

Slavomír napsal(a) dne 10.8.2009:
Růžově kvetoucí prvosenku jsem zakoupil letos na přelomu března a dubna. Kvetla do začátku května - a pak začala chřadnout. Dal jsem jí na balkón, zaléval, otrhával vadnoucí a žloutnoucí listy. V červenci se začala vzpamatovávat, objevily se nové listy a nakonec i květy. Je 10.srpna a milá prvosenka má aktuálně čtyři krásné květy a myslím, že jich bude i víc. Je to normální, nebo se jedná o malý zázrak?

Jana Majorová napsal(a) dne 5.11.2008:
Hezký den,dnes na zahradě jsem obdivovala,tuto rozkvetlou kytičku,a to je listopad,pak že jarní kytička

Nemáte oprávnění psát komentáře.