Calceolaria herbeohybrida - Kalceolárie (pantoflíček, dmuloret)

Syn.: Calceolaria hybrida

Slovensky: Kalceolária (papučka)

Čeleď: Calceolariaceae - pantoflíčkovité

 

POPIS:

Rostlina dle odrůdy 20-40 cm vysoká s váčkovitými květy barvy žluté, oranžové nebo červené, často skvrnité, listy velké vejčité až podlouhé. Pěstované hybridy vznikly křížením několika původních druhů. Rostlina je krátkověká, obvykle ji lze zakoupit v jarních měsících a po odkvětu se zpravidla dále nepěstuje.

 


ROZŠÍŘENÍ:

Původní druhy jsou domovem v horských lesích peruánských a chilských And.


PĚSTOVÁNÍ:

Rostlina vyžaduje světlé místo bez přímého slunce a průvanu a teploty spíše nižší,ideálně okolo 15 °C. Substrát by měl být vzdušný a propustný s nízkým obsahem soli a pH 5,5 až 6. Zálivka stejnoměrná, substrát udržovat stále mírně vlhký, avšak ne přemokřený. Rostlině prospěje vyšší vzdušná vlhkost, které lze dosáhnout např. umístěním květináče do truhlíku s kaménky a vodou nebo obložením květináče vlhkou rašelinou - nedoporučuje se však rosit rostlinu přímo. Množení semeny v amatérských podmínkách poměrně obtížné neb je třeba studeného skleníku: Výsev se provádí v červnu, jemné semeno se pouze přitlačí k substrátu a překryje sklem. Rostlinky vyklíčí asi po 3 týdnech a pěstují se při teplotě 15 až 18 °C. Od prosince do ledna je však třeba zařadit chladnou periodu, kdy se teplota sníží na 8 až 10 °C, čímž se dosáhne časně jarního kvetení. Množení je možné také řízky z odkvetlých rostlin, které zakořeňují při teplotě 20 až 22 °C pod fólií ve směsi rašeliny a písku smíchané v poměru 1:1.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Jana Havlíková napsal(a) dne 6.3.2014:
Dobrý den, dostala jsem tuhle nádheru od svého přítele a doufám že hezky poroste. Mám ji v kuchyni na parapetu, zalévám do misky a zatím se jí daří výborně.

Lucie Pezlová napsal(a) dne 8.2.2014:
Dobrý den, koupila jsem si nedávno tuto krásnou rostlinku a jsem z ní úplně nadšená. Jen si nejsem jistá, je lepší zalévat ji dolů do mističky, nebo vrchem přímo do květníku? Já zalévám do mističky, snad je to správně....

JOSEF napsal(a) dne 13.3.2010:
Dobrý den, koupil jsem tuto květinu mojí manželce k MDŽ, umístil jsem ji na parapet do kuchyně , Calceolaria se mi líbí , koupil jsem ji poprvé tak jsem zvědav jak dlouho vydrží.

Lenka napsal(a) dne 3.10.2009:
Tuto květinku jsem měla asi 3 roky,než mi ji nějaký vandal ukradl.Není pravda,že po odkvětu odejde.Umístěna byla na chodbě,v chladnu,když odkvetla-ostříhala jsem ji.Na jaře opět vykvetla a vydržela kvést až do podzimu.Měla ráda více vody,jinak nenáročná.Poprvé byla přesazená až po 2 letech,stále kvetla.Doufám,že se mi podaří ji opět někde kopit,nebotˇmi dělala ozdobu na celém patře.

  • Žaneta napsal(a) dne 9.4.2011:
    Teďka ji prodávají v Albertu-v květinářství :-)

Martina napsal(a) dne 21.3.2009:
Ahojky,Tak jsem dneska dostala tuto moc krásnou květinku,akorát mě mrzí že moc dlouho nevydrží.Ale chtěla bych zkusit ji po odkvětu nařízkovat a zkusit ji znovu vypěstovat.Snad se mi to podaří!!!M.

Mimi napsal(a) dne 31.1.2009:
Ahoj, dnes sem si zakoupila tuhle květinu, tak vám budu dávat vědět, jak se ji daří a jak je náročná. Zatím pa

Nemáte oprávnění psát komentáře.