Rosa rugosa - růže svraskalá (růže bramborolistá)

Syn.: Rosa ferox, Rosa regeliana
Slovensky: Ruža vráskavá

Čeleď: Rosaceae - růžovité

 

POPIS:

1 až 1,5 m vysoký, hustý, prutnatý keř. Větve tuhé, v mládí chlupaté, trny četné, hákovité. Listy zpeřené, s 5 až 9 lístky, které jsou eliptické až podlouhlé, svraskalé, tuhé, pilovité, na svrchní straně lesklé, tmavě zelené, na spodní straně chlupaté. Květy až 10 cm v průměru, červené nebo purpurové, vzácně bílé, kališní lístky celokrajné. Šípek velmi velký, 2 až 4 cm v průměru, kulovitý nebo zploštělý, masitý, měkký, oranžově červený, kališní lístky na šípku vztyčené. Kvete v VI až X.

ROZŠÍŘENÍ:

Původní při mořském pobřeží Dálného Východu (Sachalin, Kamčatka, Korea, Čína, Kurilské ostrovy, Japonsko), u nás pěstována a místy i zplaňuje.

PĚSTOVÁNÍ:

V Evropě pěstována přibližně od roku 1850, v ČR se objevila asi o 50 let později, v současnosti se pěstuje nejen pro ozdobu, ale užívá se např. ke zpevňování svahů nebo jako zeleň podél silnic (protože ve své domovině roste převážně poblíž mořského pobřeží, snáší dobře zimní solení silnic). Pěstuje se v několika kultivarech lišících se barvou květů (různé odstíny červené, bílé) i vzrůstem, existují i kultivary plnokvěté. Jde o nenáročný, bohatě odnožující keř, který dobře poroste v téměř jakékoliv půdě (od mírně suché až do mírně vlhké) a na slunném nebo polostinném stanovišti. Množí se celkem snadno dřevitými nebo kořenovými řízky, které se řežou od konce podzimu do začátku jara.

LÉČITELSTVÍ A UŽITÍ V POTRAVINÁŘSTVÍ:

Stejné jako u růže šípkové.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

jiřička napsal(a) dne 2.10.2011:
vynikající na zmlazení pokožky je olej z růžovách plátků. Postupuji tak, že do sklenice za okno přidávám postupně plátky růží a zalévám je olejem- zde slunečnicovým, kdo si může dovolit olivovovým. Po třech týdnech zcedím a ...věru ...voním po několika kapkách přidaným do koupele

Jiří Vraštil napsal(a) dne 13.3.2011:
Prosím,zda někdo má zkušenost s naložením domácího vína z růže svraskavé ? Dělám si běžně domácí víno z normálního šípku a chtěl bych vědět,zda je možné totéž z tohoto "velkého šípku". Děkuji.

  • vláïa napsal(a) dne 8.5.2011:
    Víno z tohoto šípku by neměl být problém udělat. Dá se využít i jinak dužnina bez jadérek obsahuje galaktolipid,který úspěšně dle nejnovějších výzkumů léčí degenerativní onemocnění kloubů,takže na víno je ho škoda.Kromě toho jsou velmi léčivé květy a poupata. Čaj z nich se užívá při narušené funkci jater a srdce,působí proti nevolnosti a zvracení,proti průjmům,upravuje menstruaci,prevence proti infarktu a uklidňuje nervy. Je škoda že se v našich podmínkách nevyužívá více květů růží,které mají vynikající léčivé účinky,podobně jako růže svraskalá,ale účinek o něco větší má růže stolistá, růže bílá( Rosa alba) zase snižuje vysoký krevní tlak,růže mnohokvětá(Rosa multiflora) snižuje otoky v těle,růže čínská (Rosa chinensis),která se již nedá u nás sehnat upravuje bolestivou menstruaci,odstraňuje toxiny z těla,blahodárně působí na zanícené lynfatické uzliny,zevně hojivě působí na různé kožní vyrážky atd. bylinář Vladimír

Znojemská napsal(a) dne 14.4.2008:
kde je v prodenji tento druh růže? děkuji

  • Ginkgocz napsal(a) dne 14.4.2014:
    Poptavam, ale nesehnal jsem kultivar. Nastesti v ceskem krase zplanuje na mezich, jdu si pro odkopek (primo v beroune v pangejtu :)

Nemáte oprávnění psát komentáře.