Dipsacus fullonum - štětka planá (štětka lesní)

Syn: Dipsacus sylvestris
Slovensky: Štetka lesná

Čeleď: Caprifoliaceae - zimolezovité

 

POPIS:

Dvouletá, 70 až 200 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, větvená, ostnitá. Listy přízemní růžice řapíkaté, obvejčité, eliptické až podlouhlé, hrubě vroubkované, jen vzácně celokrajné, vyrůstají v prvním roce, ve druhé roce jsou již odumřelé. Lodyžní listy až 35 cm dlouhé, přisedlé, vstřícné, kopinaté až obvejčité, na bázi po dvou srostlé, hrubě vroubkované, na okraji lysé nebo drobně ostnité, na hlavních žilkách ostnité. Strbouly až 8 cm dlouhé, zákrovní listeny čárkovité a ostnité, květy světle fialové, vzácně bílé, začínají kvést uprostřed strboulu a postupně se otvírají rovnoměrně směrem nahoru i dolů, takže lze často nalézt rostliny se dvěma kruhy rozvitých květů. Kvete v VII až IX.

STANOVIŠTĚ:

Náspy, podél cest, skládky, rumiště, štěrkoviště, zbořeniště, pastviny, okraje křovin a lesů, hráze, náplavy, na půdách čerstvě vlhkých, výživných, jílovitých, hlinitých, kamenitých, vápnitých a dusíkatých.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně až hojně zejména v teplých oblastech, v polohách nad 500 m n.m. jen vzácně nebo chybí. Celkově roste v celé Evropě vyjma její severní části, dále roste v Předkavkazí, v Malé Asii a Íránu.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se nať a kořen (Herba et radix dipsaci), tedy celá rostlina včetně kořene. Sběru je nejlépe se věnovat během léta, pokud by byl ale sbírán jen kořen, je dobré vydržet až do podzimu.
Droga obsahuje třísloviny, flavonoidy, trochu alkaloidů, minerální látky, silici, pryskyřici, glykosid scabiosid aj.
Štětka se užívá zejména při revmatismu, působí také močopudně, ve formě obkladů se osvědčila na rozpraskanou pokožku, rty, prsní bradavky i na některé ekzémy, jako pomocného léku ji lze použít při rakovině kůže (užívá se zevně) nebo rakovině trávícího ústrojí (podává se vnitřně), dříve se uplatňovala i při plicní tuberkulóze, při dně nebo na žaludeční a dvanácterníkové vředy.
Pro vnitřní aplikaci se podává nejčastěji ve formě odvaru.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Rastislav napsal(a) dne 1.7.2013:
Dobrý deň počul som že táto bylina Štětka soukenická (dipsacus sativus).
Niči resp. zabíja aj Lymskú boleriózu?
Je to pravda?

Veľmy pekne Vám Ďakujem za odpoveď...
Prajem pekný deň

  • Markéta napsal(a) dne 26.9.2014:
    Zdravím,
    já se zas dočetla, že s tou boreliózou to není úplně tak pravda. Otestoval to prý nějaký čáryfuk a bůh ví po čem se vyléčil a je z toho na netu pouze pěkná mediální bublina. Tak nevím.

gabi napsal(a) dne 25.11.2008:
tinktura ma vraj velmi dobre ucinky pri borelioze

  • libor napsal(a) dne 4.6.2009:
    jj bylina byla otestovana i na salvii

  • Jirka Koleda napsal(a) dne 11.8.2009:
    Tinktura ze sušeného kořene(30 gr nechat macerovat 3 týdny ve 200 ml čistého lihu, popř. vodky či slivovice) se pak používá 3x denně 15 až 20 kapek po dobu 5-6 týdnů. Do doby vytvoření tinktury je vhodné konzumovat hodně červené řepy,česneku a cibule a používat prostředky na podporu jater, např. Echinacea(kapsle či tinktura)nebo čaj ze směsi příslušných bylin (oboje lze dostat v lékárnách). Při infekcích podobného druhu je totiž velmi důležité podpořit látkovou výměnu a čisticí schopnost jater. Dále je vhodné denně konzumovat 0,5 gr propolisového přášku+stejné množství skořice v přesnídívce či jogurtu. Lze také ihned používat odvar z kořene (rozmělněné 2 g ve 100 ml vody krátce svařit) několikrát denně, nejlépe na lačno či před jídlem.
    Mnohdy nastává po použití tinktury z kořene štětky kožní vyrážka(někdy i na genitáliích), která za několik dní pomine, což je znamení, že léčba začíná zabírat(škodliviny se začínají vylučovat).
    Po skončení 6týdenní kůry se doporučuje každý měsíc preventivně nasadit 3denní kůru s pitím odvaru z kořene(doporučuje se 3 až 4 měsíce).
    Pozn.:s tím vším začít ihned v počáteční fázi při prvním příznaku boreliózy ,tj.vytvoří se typická měnící se červená skvrna v místě kousnutí klíštěte.
    Kdo má možnost sehnat směs éterických olejů (šalvěj,hřebíček,skořice,tymián,citron,fenykl,eukalypt,jalovec,máta,anýz,rozmarýn,.kmín apod.),nechť si připraví směs s olivovým olejem (ca v poměru 2:3)a 3x denně potírat tělo, zejména ohbí lokte a podkolenní jamky.Brání rozmnožování baktérií a tedy i borelií.
    Po skončení 6týd. kůry se doporučuje nechat si udělat krevní obraz.

Alena napsal(a) dne 30.7.2008:
LEtos na jaře se mi objevila na zahrádce, měla krásné zelené listy a bylo mi líto ji vyhodit, takže zůstala a během léta se mi odměňuje krásnými květy štětkami, je na nich plno čmeláků, motýlů a už se těším na podzim na návštěvů ptáků a jako dominanta je nádherná.

Mám tu štětku moc ráda.

Komentáře   

Juraj Gajdoš
# BoreliózaJuraj Gajdoš 2017-05-02 23:58
Veľmi pekne prosím o kontakt, kde môžem kúpiť kvalitnú tinktúru alebo rastlinu Štetku súkenickú na liečenie Boreliózy. Veľmi pekne ďakujem. Juraj Gajdoš, Bratislava
Skala
# Nasiel si?Skala 2017-11-08 18:07
Nazdar Duri. Prave vykopavam idem macerovat. A ty co, zohnal si? Sg
Centrum bylin
# StetkaCentrum bylin 2018-05-28 19:55
Stetku koren,tinkturu i kapsle koupite na internetovem obchode centrum-bylin.cz
vláďa
# Štětka lesnívláďa 2018-06-17 16:28
Štětka lesní má stejné léčivé účinky jako štětka soukenická a nejkvalitnější tinktury pro léčbu boreliozy koupíte od moravského výrobce Bylinné kapky na www.tinktura.eu
Oskar
# Dávkování podle prodejců tinktury je máloOskar 2017-02-28 23:07
Kdo prodává tinkturu, to dělá pro peníze. Předpokládám, že je málo účinná a podávaná v malém množství. Několi kapek je málo. Vyrobte si tinkturu sami. 20 jednoletých kořenů (sběr říjen, listopad, nejpozději březen) nastrouhat, dát do 0,7 sklenice se šroubovacím víčkem, zalít ovocnou pálenkou 50% (nejlépe 70% lihem), nechat 5 týdnů vyluhovat. Užívat 3 denně lžíci včetně nastrouhaného kořene po dobu 3 měsíců, pak měsíc pauza a pak 3 dny zase 3 krát denně. Spirocheta má údajně reprodukční dobu 28 dnů. Tak s přestávkami pokračovat celkem rok. Odhaduji, že budete potřebovat 2,8 lt tinktury včetně rozdrcených kořenů!!!
EVA MRÁZKOVÁ
# sběr štětkyEVA MRÁZKOVÁ 2018-03-26 17:58
Dobrý den, jak poznám teď na jaře, že je rostlina jednoletá a nebo už dvouletá. Četla jsem knihu od Dietera Storla a píše, že když se sbírá kořen v druhém roce, nemá už účinek. Našla jsem štětku podle typického bodláku, ale nevím, jestli je to dvouletý výhon a nebo jednoletý a má tedy smysl kořen vykopávat.
Předem Vám mnohokrát děkuji za radu
Eva Mrázková
vláďa
# Odp.: sběr štětkyvláďa 2018-03-26 19:23
Paní Evo poznáte to podle přízemních růžic, v druhém roce kořen štetky umírá a rozpadá se. Jakmile jde štětka do květu tak je to druhý rok, v prvním roce nekvete. Vláďa
EVA MRÁZKOVÁ
# Odp.: sběr štětkyEVA MRÁZKOVÁ 2018-03-26 19:34
Moc děkuji za ryhlou odpověď. Takže když bych teď hledala rostlinu podle suchého květu- šišky bodláku, tak jsou to všechno nepoužitelné rostliny- dvouleté. Máte nějaký typ, jak snadno najít teď na jaře rostlinu, kterou bych ještě mohla použít? Dieter Storl v knize píše, že kořen se sbírá na podzim, v zimě a nebo brzy z jara, ještě než vyraší nový výhon. Já si myslela, že bych stihla ještě teď najít Štětku podle suchého květu. Tak to tedy asi nevyjde(-:
Ještě jednou díky
jj
# Vegetační fáze štětky soukenickéjj 2018-03-26 22:22
Nejlépe pěstujte doma na zahrádce. Sběr v přírodě je náročný, výsledek nejistý. Pošlete mail, pošlu vám fotky rostlin.
EVA MRÁZKOVÁ
# Odp.: Vegetační fáze štětky soukenickéEVA MRÁZKOVÁ 2018-03-27 18:35
Moc Vám děkuji, na to se chystám, letos určitě vyseju, pokud seženu semena. Můj mail je siam. mrazkova@volny. cz
Předem moc děkuji
EM
EVA MRÁZKOVÁ
# mailEVA MRÁZKOVÁ 2018-03-27 18:41

poprvé jsem tam dala mezeru, ta tam není
Ještě jednou díky
em
Guest
# Úplně nesouhlasímGuest 2018-10-26 11:32
Já prodávám tinkturu ne pro peníze, ale proto, aby se mi zaplatila práce a suroviny. Dělám tinktury pro své známé a když mě požádá cizí člověk, nebudu mu dávat něco zadarmo, ale vyměním nebo prodám. Ono totiž kdo si to ne zkusí tak neví, co to je za práci, vykopat, očistit, naložit, každý den obracet, slit, prefiltrovat, dát do skleniček... A komu kvalitní alkohol není zadarmo. Takže formulace věty věty:kdo prodává tinktury dělá to pro peníze... Nemohu s tím souhlasit. Navic ne každý ví, jak vypadá roční štětka, kde roste atd.
Milena Kotásková
# Odp.: Úplně nesouhlasímMilena Kotásková 2018-11-09 16:32
dobrý den, prosím, nemohl byste mi vyrobit tinkturu na vyléčení boreliozy? děkuji Kotásková Milena
Milena Kotásková
# Odp.: Dávkování podle prodejců tinktury je máloMilena Kotásková 2018-11-09 16:29
dobrý den, prosím, nebyl byste tak moc ochotný a nevyrobil byste mi dávku na léčení boreliozy? já se nemohu pohybovat a udělat si ji sama. Prosím :-)
Guest
# výroba tinkturyGuest 2018-11-09 21:36
dobrý den, vyrábím mamince na LB několik tinktur, stetku planou, stevii sladkou a z gemmoterapie pupeny topolu. Tinktury, jejich výběr a dvávkování je potřeba zohlednit na to, co borelie v těle způsobují, od neurogenerativních problémů až po po kloubní potíže. Kromě tinktur jsou vhodné i čaje apod. Kdyžtak mi napište, třeba emailem
Petr Bezecný
# Lečba boreliozyPetr Bezecný 2018-11-10 15:54
Dobrý den, na lecbu boreliozy je nejlepsi kombinace stetky soukenicke, pravenky latnate, kozince blaniteho a cerneho topolo, to vse brat mesic, pak se bere dal jen pravenka a k tomu se prida vilcacora a smilax. Timto postupem jsem pomohl oprqavdu mnoha lidem. Vse je k dispozici skladem na Centrum-bylin.cz
Petr Bezecný
# Odp.: Dávkování podle prodejců tinktury je máloPetr Bezecný 2018-11-10 15:55
Dobrý den, na lecbu boreliozy je nejlepsi kombinace stetky soukenicke, pravenky latnate, kozince blaniteho a cerneho topolo, to vse brat mesic, Ozvete se na 724325927
Hanča
# štětkaHanča 2016-09-16 14:42
Vyzkoušela jsem na sobě léčbu boreliozy štětkou soukenickou a je to pravda. žádná mediální bublina.Vřele doporučuji.
Janina
# štětkaJanina 2016-10-20 13:42
Dobrý den Hanko, potýkám se s velkými problémy po zanedbané léčbě boreliózy, nyní jsem zakoupila tinkturu ze štětky soukenické, užívám 2 týdny s tinkturami na posílení imunity, před tím dlouhodobá léčba ATB s mírným zlepšením. Můžete mi poskytnout více informací o léčbě štětkou ve Vašem případě? Děkuji.
Monika
# Štětka dávkováníMonika 2016-10-21 20:37
Hanko,
mohla byste mi napsat dávkování. Koupila jsem si tinkturu a na lahvičce je napsáno 3 kapky, 3x denně. V různých fórech to bylo mnohem více kapek 20 minut před jídlem a opět 3x denně.
Petr Bezecný
# Odp.: Štětka dávkováníPetr Bezecný 2018-11-10 15:57
Doporucuji 10 kapek 3x denne, k tomu si varit pravenku latnatou, Pokud jste cetla Buhnera a jeho knihu o borelioze, povazuje pravernku za njelepsi bylinku, zvlaste v pripadech, kde je zasazen i nervovy system.Ja bych doporucil brat urcite i kozinec a smilax a vilcacoru
xy
# 3 krát denně lžíce i s drtíxy 2018-11-11 21:51
Wolf Dieter Storl ve své knize Přírodní léčba boreliozy (nakladatelsví Pragma) uvádí, že pár kapek je málo, doporučuje celou lžíci i s drtí.
xy
# 3 krát denně lžíce i s drtíxy 2018-11-11 21:51
Wolf Dieter Storl ve své knize Přírodní léčba boreliozy (nakladatelsví Pragma) uvádí, že pár kapek je málo, doporučuje celou lžíci i s drtí.

Nemáte oprávnění psát komentáře.