Succisa pratensis - čertkus luční

Syn.: Scabiosa succisa, Succisa vulgaris
Slovensky: Čertkus lúčny
Čeleď: Caprifoliaceae - zimolezovité

 

POPIS:

Bylina vysoká asi 15 až 100 cm, v horní polovině větvená. Přízemní a dolní listy řapíkaté, kopinaté nebo eliptické až úzce obvejčité, na okraji oddáleně vroubkované, horní kopinaté a přisedlé. Květní hlávky zpočátku polokulovité, později kulovité až válcovité, květy tmavě modré nebo modrofialové, vzácně bílé nebo růžové. Kvete v VII až X.


STANOVIŠTĚ:

Vlhké louky a pastviny, slatiny, okraje vlhkých cest, světlé střídavě vlhké lesy. Roste na střídavě vlhkých, neutrálních až slabě kyselých, humózních, jílovitých až hlinitých nebo rašelinných půdách.


ROZŠÍŘENÍ:

V ČR dříve hojný, vzhledem k úbytku přirozených stanovišť v posledních desetiletích (hlavně v důsledku odvodňování) se však stává méně rozšířený a z řady míst již zcela vymizel, obecně se však vyskytuje od nížin až po horské oblasti. Celkově je rozšířen v Evropě včetně Skandinávie a Islandu, přičemž jeho jižní hranice rozšíření jde přibližně na úrovni středního Španělka, severní Itálie, Jugoslávie a severního Bulharska, dále roste na Ukrajině, v Rusku, druhotně byl zavlečen do Severní Ameriky.


LÉČITELSTVÍ:

Obsahuje saponiny, glykosid scabiotin, kyselinu tannovou, škrob, tanin, sacharosu, hořčiny, pryskyřice a snad i fytoncidně působící látky (rostlina není chemicky zcela prozkoumána).
Sbírá se nať (Herba succisae pratensis) během léta nebo oddenek brzo na jaře nebo na podzim.
Droga se užívá při nemocích dýchacích cest (např. kašel, bronchitida, astma), působí močopudně, hojí rány, v některých případech pomáhá při závratích, jako pomocný lék se užívá při metabolických poruchách.
Nať se připravuje ve formě nálevu, oddenek obvykle ve formě odvaru. Omývání nebo koupel v odvaru se užívá na alergické ekzémy. Na závratě či nervové záchvaty (např. epileptické) se osvědčila tinktura připravená z čerstvého kořene.

Nemáte oprávnění psát komentáře.