Galium verum - svízel syřišťový

Slovensky: Lipkavec pravý

Čeleď: Rubiaceae - mořenovité

 

POPIS:

Vytrvalá, trsnatá 30 až 120 cm dlouhá bylina. Lodyha tuhá, dole dřevnatějící, větvená, v horní části 4hranná, dole oblá, hladká až krátce pýřitá. Listy v 8 až 14četných přeslenech, podlouhlé až čárkovitě obkopinaté, zašpičatělé. Květenství koncová, latovitá, bohatě větvená, květy 2,5 až 3,5 mm v průměru, žluté, vonné, ploché. Kvete v VI až VII.

STANOVIŠTĚ:

Suché trávníky, křovinaté stráně, vřesoviště, meze, pastviny, slunné okraje lesů, světlé borové lesy, náspy, okraje cest, na půdách sušších, málo humózních, skeletových až písčitých, kyselých, na minerály bohatých.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR hojná v teplejších oblastech do nadmořské výšky asi 600 m, výše jen ojediněle. Celkově roste v mírném pásmu Eurasie, v Evropě vyjma nejsevernějších a nejjižnějších oblastí, dále na Islandu, izolovaně v Japonsku.

LÉČITELSTVÍ:

Obsahuje glykosid galiosin, rubiadinglykosid, asperulosid, silici, enzymy, pryskyřice, třísloviny, saponiny, minerály.
Sbírá se nať (Galium verum) a to v době květu seřezáváním. Suší se na stinném místě nebo i na slunci, při umělém sušení by teplota neměla přesáhnout 45 °C.
Užívá se zejména v urologii, působí dosti močopudně. Vzhledem k tomu, že snižuje chuť k jídlu, lze ji použít při léčbě obezity. Dále působí protirevmaticky (v kombinaci vnitřní i vnější aplikace), na oteklé klouby, furunkly, vředy, špatně se hojící rány, kožní záněty či lehčí popáleniny se užívá kašovitý obklad. Při nočních křečích v nohou se osvědčilo podávání drogy vnitřně.
Nálev se připravuje jen několika sekundovým varem, na 1 l vody se dává 1 až 2 polévkové lžíce drogy.
Svízel má nepříjemnou chuť, takže u některých osob může vyvolat nutkání na zvracení. V takových případech je vhodné podávat drogu ve směsích.

DALŠÍ UŽITÍ:

Vzhledem k tomu, že rostlina obsahuje v listech syřišťový ferment (ve 100 g listů asi 1 mg), který sráží mléko, bývala dříve používána při přípravě sýrů.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

R.J.I. napsal(a) dne 19.6.2014:
Na jaře sbírám mladé výhonky svízele a suším si zásobu na celý rok.Připravuji si s něj výluh( uchovávám v lednici) a používám jako pleťové tonikum. Čistí a stahuje pleť. Je také vhodný pro dospívající na akné. Lze jej užít také společně s trochou mléka do koupele. Používám svízel také do směsí jarních čistících čajů. Můžu jen doporučit!

Martina napsal(a) dne 13.5.2014:
Dobrý den,má někdo zkušenosti se svízelem při uzlech na štítné žláze? Může mi prosím někdo poradit?

  • Josef napsal(a) dne 20.5.2015:
    Přítelkyně pije každé ráno skleničku čaje ze svízele a za půl roku se ji uzlina na štítné žláze zmenšila z 15 na 13 mm.

milda napsal(a) dne 4.6.2013:
Piju čaj ze svízele přítuli a vubec nechutná špatně,sladím medem.

Hana napsal(a) dne 15.8.2012:
Nasbírala jsem si svízel syřišťový a teď se dočítám, že se sbírá nať. Já sbírala to květenství. Může mi někdo poradit, jestli to můžu pít jako čaj nebo to mám vyhodit.
Díky za radu.

  • Lu napsal(a) dne 4.6.2014:
    Zrovna jsem četla, že se vrchovatá hrst květů nechá vylouhovat v rozehřátém sádle, druhý den scedí a pak se používá např. na skvrny v obličeji, jaterní, pig.ment., stařecké, apod.

Marcela napsal(a) dne 16.8.2011:
Dobrý den,
paní praktikující čínskou medicínu mi svízel syřišťový nať doporučila ve směsi s hluchavkou natí a celík zlatobýl nať 1:1, spařit 1 čajovou lžičku na hrnek vody. Výborně to působí při zánětu močového měchýře a cest, také při bolesti ledvin. Při akutních potížích 3xdenně šálek čaje, prevence 1xdenně. Mám to vyzkoušené, funguje to, je to moje záchrana, protože do té doby jsem opakovaně musela užívat ATB.
Také důležitá věc: výplachy krku svízelem s. při angíně způsobené streptokoky, také to velmi dobře zabírá - vyzkoušeno.

majka napsal(a) dne 22.6.2010:
Zdravím,nedávno mi známá uvařila čaj z kterého mi nebylo moc dobře... Byl tam svízel,kopřiva,malinové listí,ostružinové listí,pampeliška květ,březové listí a jitrocel.Dávkování bylo od oka a tak nevím zda to bylo správně.Nemáte s tím někdo zkušenost? Děkuji

  • Lucie napsal(a) dne 8.4.2014:
    Ahoj, pani asi namíchala vše co doma našla :-),květ pampelišky musel být syrový a z toho vám nemuselo být dobře, ten se nesuší, nedává se do čaje, je určen na sirupy. Jinak to byl silně čistící čaj,možná i proto vám nebylo dobře, nebyl tam žádný klidnící element, až na maliník, který uvolňuje křeče- vhodný při porodech, kolikách a průjmech. Čaj nelze namícht z bylin podle svého uvážení, některé se navzájem vylučují, jiné potírají a některé silně zesilují. Rostliny jsou léky. Léky z lékárny si taky libovolně nekombinujeme :-).

  • Markéta napsal(a) dne 1.6.2015:
    Listí z březového listí uvolňuje poměrně drasticky močový písek a kameny. Při tom se opravdu dělá člověku "špatně."
    Navíc tato náhodná kombinace v náhodném poměru ???

zuzana napsal(a) dne 11.6.2010:
Dobrý den,
máte někdo zkušenost jak použít svízel při srážení mléka, při výrobě sýrů?
Děkuji

  • Mirka napsal(a) dne 16.7.2010:
    Zkušenost nemám - ale tady jsem narazila na cosi: http://www.paukertova.cz/view.php?nazevclanku=rostlinna-syridla&cisloclanku=2009070001

  • Marcela napsal(a) dne 17.6.2012:
    Ahoj, mám jen jednu zkušenost s výrobou sýra a hned jsem se pustila i do své jedné zkušenosti použít rostlinné syřidlo, já šáhla po kopřivě(neměla jsem kupované syřidlo a mléko jsem potřebovala zpracovat hned). Kvůli své nezkušenosti s výrobou sýrů nemůžu moc porovnávat, ale mléko jsem dle mého pomocí kopřiv srazila úspěšně. Je ale také pravda, že jsem tak trochu vzhledově udělala kopřivový kozí sýr :-) na 2 litry mléka jsem použila asi 5-7 celých mladých kopřiv dvoudomých, které jsem v mixéru nasekala na drobno a to jsem použila dle receptu na výrobu sýra, v sýru mi tedy kopřiva zůstala. Možná by to fungovalo i s kopřivou v celku, která by se potom mohla vytáhnout ven. Přítomnost kopřiv v sýru mi chuťově není na obtíž, je to cítit jen velmi jemně. Syrovátka byla kvůli kopřivě trochu hnědě zabarvená.

Radka napsal(a) dne 11.3.2010:
Rada bych se zeptla zda je mozne uzivat svizel i v tehotenstvi??Dekuji

Anonym napsal(a) dne 31.1.2010:
potřebuji poradit jak rozpustit ledvinový kámen o velikosti 5mm ,opustil ledviny ale bolest je nesnesitelná

Špruček napsal(a) dne 16.6.2009:
Odvarem ze svízele syřišťového (galium verum) se dají rozpustit žlučové a ledvinové kameny. Žlučový kamínek o průměru 10 mm se ve zkumavce zalije jednou plnou čajovou lžičkou svízele, který se předtím spařil horkou vodou. Do 48 hodin není po kamínku ani památky To bylo mnohokrát se stejným výsledkem opakováno a vedlo to k závěru, že je možné pitím čaje ze svízele syřišťového (3 – 4x denně), ve spojitosti se střevními výplachy, rozpustit žlučové kaménky a hlavně vyčistit hlavní žlučovod.

  • miri napsal(a) dne 19.6.2009:
    Je prosím niekto na týchto stránkach,kto má skúsenosti s touto rastlinkou a jej užívaním pri rozpúšťaní ľadvinových kameňov?

  • Dan napsal(a) dne 19.6.2009:
    Svízel syříšťový je velmi dobrá urologická bylina, ale není primárně určena na léčbu ledvinových kamenů. Tam je důležité vědět zda jsou kameny uráty, oxaláty, š´tavelany apod. což se dá určit jen rozborem u urologa. Pokud máte zájem můžete mi napsat, já se bylinkařením zabývám pro vlastní urol. potíže včetně kamenů. Tam je mnoho rostlin, které pomáhají např. kořen mořeny barvířské Radix resp. Rhizoma rubiae tinctoriae, je to výborné spasmolytikum, které se přidává i do průmyslově vyráběných léčiv. Nejvhodnější je odvar(decoctum( 1 polévková lžíce na sklenici vody 4x denně.Pokud máte další dotazy pište, rád pomůžu je mi 33 a od 15 mám vleklé urol.potíže a byliny mi pomohly daleko víc než oficiální medicína.

Roušová napsal(a) dne 1.4.2009:
Používala jsem 3 týdny svízel na doporučení paní Drahušky z výborného obchůdku v Novém Městě na Moravě. Potřebovala jsem si vyčistil lymfatický systém.Myslím si,že to zabralo.Po týdnu prý mám zkusít další dávku.Dříve jsem o svízelu vůbec neslyšela.vřela doporučuji.

  • Martina napsal(a) dne 10.7.2012:
    Dobrý den, chtela bych se Vas zeptat, kolik 1/4 hrnečků pit na lymfaticky system kazdy den a jak dlouho to uzivat nebo je i nejaka pauza?? moc dekuji za Vasi odpoved a preji krasny den

Hana Tremlová napsal(a) dne 17.3.2009:
Mám dojem,že při užívání svízele mi začaly značně padat vlasy.Máte s tínto problémem někdo zkušenost.Děkuji.

Petra napsal(a) dne 13.2.2009:
Prosím o více informací jak se tato rostlina dávkuje při sýření mléka.

  • elsa napsal(a) dne 23.11.2011:
    nize kopiruju podrobnejsi navod na syreni z jiz zmineneho webu pani Paukertove - navod se ale tyka spise pouziti koprivy a bodlaku. Osobne jsem svizel syristovy zkousela jen jednou na domaci sojove mleko - chtela jsem vyrobit tofu - a zrejme jsem pouzila prilis male mnozstvi. Myslim, ze ale netreba se bat experimentovani - prinejhorsim dostanete mleko ovonene svizelovym pylem, coz vubec nemusi byt spatne :)

    z webu:
    Je možné používat syřidla z různých rostlin. Nikdy nepůsobí stejně rychle jako obvyklé syřidlo (míněna běžně používaná syřidla původem z bakterií nebo telecích žaludků), přinejlepším se mléko bude srážet přes noc. Můžete udělat rostlinné syřidlo ze svízele syřišťového, kopřivy, citrónu nebo šťovíku obecného, zemědýmu, nezralé fíkové šťávy nebo velkých fialových bodláků. Kopřiva a bodlák jsou nejlepší. Všechny druhy bodláků z čeledi hvězdnicovitých mají moc srážet mléko. Je nejlepší z velkých ostnitých druhů, běžné fialové bodláky budou fungovat (regular purple thistle). Artyčok zeleninový patří mezi hvězdnicovité bodláky a může být použit také, artyčok kardový je další možnost.
    Bodláky na syřidlo sklízejte když se květy barví dohněda, pokud se objevuje pápěří, rostlina je přezrálá. Květy sušte v suchém vzduchu, usušené se dají skladovat pro pozdější použití.

    Rychlá metoda na použití rostlinného syřidla je svázat bodlák do svazku a ponechat v mléce i s provázkem a listy, dokud se mléko nesrazí. Profesionálnější způsob je květy rozdrtit a extrahovat. Obstarejte si dostatek, 5 vrchovatých lžic drcených květů je potřeba na 4,5 litru mléka (galon). Květy rozdrťte ve třecí misce na prášek. Pak přidejte trochu teplé vody nebo syrovátku, jen na překrytí, nechte rozmočit 5 minut a pak třete dalších 5 minut. Opakujte rozmočení a tření, celkem nejméně čtyřikrát. Má se objevit hnědá tekutina. Tu přefiltrujte a přidejte roztok do mléka. Buďte opatrní, příliš velké množství rostlinného syřidla může způsobit nepříjemnou chuť sýra nebo dokonce zažívací potíže.

    Poznámka: Pravděpodobně bude postačovat bodlák obecný Cirsium vulgare. Květy hvězdnicovitých rostlin mají tendenci dozrávat i po utržení, takže doporučuji sbírat opravdu jen velmi mladé květy, když začínají hnědnout je podle mého názoru již pozdě.

Fakír napsal(a) dne 15.11.2008:
Mám velmi dobré zkušennosti s použitím alkoholového výluhu této rostliny na potíže lymfatického systému. jedná se o zkušennosti nejen moje, ale i našich klientů.

  • Jana napsal(a) dne 1.2.2009:
    Jak se,prosím Vás ten alkoholový výluh dělá a jak se pak tinktura užívá.
    Děkuji za informaci.

  • Miloš Valoušek napsal(a) dne 6.7.2009:
    Dobrý den,
    na stránkách http://botanika.wendys.cz/kytky/K356.php jsem si přečetl Váš příspěvek. Mohl by jste mi prosím poradit?
    Před asi 10 lety jsem zažil krutou ledvinovou koliku, letos před několika měsíci se opakovala, bylo to tak silné, že mi museli podat v infuzi opiát a potom mne odvezli na urologické oddělení, ze kterého mne po dvou dnech pustili domů. Dělali mi RTG i tomografii (tunel, CT), zjistili na snímcích dva kameny a jeden na CT vyšetření. Primář řekl, že nemůžou třetí kámen přesně lokalizovat - jevidět pouze na vyšetření z CT - a tudíž nemůžou provést rozbití rázovými vlnami. Jiný způsob léčby nenavrhl, nevím proč.
    V posledních 14 dnech mne opět pobolívají ledviny a mám mírné potíže při močení, nějaký kamínek se asi pohnul.
    Můžete mi prosím poradit, jak dostat ty kameny z těla ven?
    Mnohokrát Vám děkuji za radu,
    s přáním hezkého dne,

  • Zuzana Albrechtová napsal(a) dne 27.6.2015:
    dobrý den, Vás příspěvek je už staršího data, ale potřebovala bych poradit - v levém podpaží mám zduřené lymf.uzliny.dle sona cca 10ks až pod klíční kost,ale jen na jedné straně..můžete se se mnou, prosím, podělit o nějakou zkušenost lečby bylinkami? Mně osobně bylinky moc pomohly při léčbě revma, zad a vaskulitidy, ale tady si nějak nevím rady...děkuji předem zu

Komentáře   

Martin Borman
# Zuzana AlbrechtováMartin Borman 2015-12-30 16:21
Dobrý den Zuzano Albrechtová,
jděte k lékaři, příčin může být víc (únava, viry, zanesení organismu, atd., navíc neznám váš způsob života a stravování. Každopádně doporučuju dietu na látkovou výměnu dle p. Janči, ledvinový čaj dle p. Janči (celík zlatobýlcv kombiaci s dalšími bylinkami), reflexní masáž lymfatického systému dle p. Janči. Ale určitě jděte k lékaři.

Nemáte oprávnění psát komentáře.