Nuphar lutea - stulík žlutý

Slovensky: Leknica žltá

Čeleď: Nymphaeaceae - leknínovité

 

POPIS:

Vytrvalá vodní bylina s tlustým oddenkem plazícím se v bahně a se vzplývavými listy. Čepel plovoucích listů široce eliptická, 15 až 40 cm dlouhá, celokrajná, na okraji vlnitá, žilky 3x vidličnatě rozvětvené. Květy 4 až 5 cm v průměru, nejčastěji 5četné, žluté až oranžové, zvenčí často zelené. Plod stulíku zraje nad hladinou, teprve v době zralosti klesá ke dnu. Kvete v VI až VIII.

STANOVIŠTĚ:

Stojaté nebo mírně tekoucí vody (mrtvá ramena řek, rybníky, příkopy apod.), obvykle v hloubce 50 až 200 cm, na bahnitých substrátech, na slunných hladinách, značně odolný ke znečištění vody.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně v nížinách, ve vyšších polohách jen vzácně nebo chybí (max. asi 750 m n.m.). Celkově roste v Evropě kromě části Pyrenejského poloostrova a severu Skandinávie, dále v části severní Afriky, Palestině, Libanonu, Sýrii, Malé Asii, Zakavkazsku, Íránu, Kazachstánu, jihozápadní Sibiři po Bajkal, severozápadu Mongolska.

JEDY:

Rostlina obsahuje alkaloidy.

PĚSTOVÁNÍ:

Takřka stejné jako pěstování leknínu.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Vojta napsal(a) dne 9.8.2010:
Ano, má velice zajímavou vůni! Tajemnou! Nedá se jen tak charakterizovat a velice těžko se popisuje, ale podobně voní i u nás divoký leknín! V některých publikacích se uvádí, že květ voní po jablkách, ale nejsou to jenom jablka! Nevím, nelze opravdu popsat! Každý si musí čichnout sám!

sia sia napsal(a) dne 6.8.2008:
Prazvláštně toužebně voní. Stojí zato ke květu doplavat. Vůně se dotýka něčeho hluboko co nejde pojmenovat.

Češková L. napsal(a) dne 26.6.2008:
spoustu krásných stulíků můžete objevit u obce Příštpo v oblasti Rokytné - žlutá krása !!!!!!
...upřesňuji - Přírodní park Rokytná - za Jaroměřicemi n. Rokytnou !!!!!!

Nemáte oprávnění psát komentáře.