Buddleja davidii - komule Davidova (budleja Davidova, himálajský šeřík, letní šeřík, motýlí keř)

Syn.: Buddleja variabilis, Buddleia Davidii
Slovensky: Budleja Davidova

Čeleď: Scrophulariaceae - krtičníkovité

 

POPIS:

Opadavý nebo poloopadavý, 2 až 5 m vysoký keř. Letorosty jsou žebernaté, na konci šedoplstnaté, jinde pouze řídce chlupaté nebo lysé. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, kopinaté, na okraji pilovité, na svrchní straně lysé a tmavě zelené, na spodní straně šedavě až žlutavě plstnaté. Květy vyrůstají v bohatém, úzce válcovitém, přímém nebo na konci převislém, až 40 cm dlouhém hroznu. Jsou do 10 mm dlouhé, trubkovité, na konci rozšířené ve 4 cípy, podle odrůdy bílé, červené, růžové nebo fialové, v ústí korunní trubky oranžové. Kalich je hustě pýřitý. Plodem je tobolka. Kvete v VII až X.

ROZŠÍŘENÍ:

Původní je ve střední a západní Číně, kde roste v nadmořských výškách až 3000 m, u nás je běžně pěstována.

PĚSTOVÁNÍ:

Objevena byla roku 1887, do Evropy byla dovezena o 3 roky později, v ČR (v Průhonicích) je pěstována od roku 1911, v současnosti patří meze nejoblíbenější zahradní keře. Jedná se o rostlinu nenáročnou na půdu, vyhovuje jí slunné stanoviště. Během tužších zim může sice zmrznout až k zemi, na jaře ale obvykle znovu vyraší a během jedné vegetační sezóny vyroste v bohatě kvetoucí keř až 2 m vysoký. Pokud během zimy nevymrzne, je vhodné ji beztak v únoru nebo březnu seříznout na výšku jen okolo 30 cm - pokvete pak více než kdyby byla ponechána svému osudu. Množí se celkem snadno bylinnými nebo dřevitými řízky. Během léta přitahuje velké množství motýlů, od čehož také pochází jedno z jejích lidových jmen. V současnosti se pěstuje ve velkém množství kultivarů, které se liší barvou květů (bílé, růžové, světle fialové, červené a různé další odstíny těchto barev), vzrůstem (větve vzpřímené, rozestálé, převislé) nebo i barvou listů (světle zelené, bělavě skvrnité).


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Lenka Novotná napsal(a) dne 14.7.2013:
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda můžu tento keř pěstovat na terase ve velkém květináči a jestli ho musím na zimu uklízet domů. Předem děkuji za odpověď. Novotná

Michal napsal(a) dne 17.5.2013:
Dobrý den, loni nám krásně kvetly jak bílý tak růžový, ale letos do teď neobrašily.... Když jsme je zastřihávali, tak byly ještě živé, ale vypadá to, že je po nich... Přitom zima letos moc krutá nebyla...Tak nevíme co se mohlo stát...

Ivo Habran napsal(a) dne 11.7.2011:
DD,
prosím, neví někdo kde by se našel tento keř volně v přírodě, nebo na zahradách, rád fotím a chtěl bych si nafotit pár motýlů. Chytat motýly na louce je dosti náročné, takhle bych si postavil stativ a čekal, až si motýl sedne na mé zaměřené místo, ... :-)
Předem děkuji !
-- habran zavináč kdnet tečka cz --
Iwosh.

  • Anonym napsal(a) dne 14.7.2011:
    Dobrý den, pokud jste z Prahy tento keř jsem viděla ve Vinohradské nemocnici u zadní vrátnice.
    s pozdravem Jitka

  • Vlasta Šmídová napsal(a) dne 14.9.2011:
    Mám tento keř před naším domem, ale touto dobou je na focení motýlů už pozdě. Nejvhodnější je červenec. Keř krásně kvete a nádherně voní a je doslova okupovaný motýly.Nádhera!!!

Jana napsal(a) dne 20.6.2010:
Chtěla bych se zeptat jaké škůdce mohou napadnout KOMULI. Neustále mi to něco okusuje listy - drobné dírky,až je celý list pryč. Kdybyste věděli co je příčinou a jakým prostředkem se toho zbavit. Děkuji Jana,Rychnovsko

  • Petra napsal(a) dne 2.8.2010:
    Dobrý den, mám již druhý rok za sebou stejný problém.Listy jsem postříkala přípravkem proti mšicím a během pár dní byly listy znovu krásné.

Jára napsal(a) dne 12.5.2008:
Dobrý den,
ošetřil jsem po zimě komuli tak, že jsem ji seřízl asi na 50 cm od země. Mám 3 kultivary zasazené na poměrně slunném a vlhkém stanovišti. V posledním týdnu začínají listy žloutnout, pak přechází do šedé až zčernají. Viditelně žádný škůdce není přítomen. Je možné, aby tento stav způsobila přílišná zálivka? Zalévám je každé 3 dny.
Děkuji za odpověď.
Jarda

  • Mirka napsal(a) dne 20.3.2011:
    Ano je.Komule má raději sušší půdu.Takže nezalévat.Mirka

Hana Moravcová napsal(a) dne 29.3.2008:
Nemáte prosím, informace o případných toxických účincích této rostliny? Děkuji H. Moravcová

Komentáře   

Lumír Poledník
# Odp.: Buddleja davidii - komule DavidovaLumír Poledník 2016-10-20 22:05
Rád bych zjistil,zda lze v naši obchodní síti zakoupit tentoi kječ.

Nemáte oprávnění psát komentáře.