Rosmarinus officinalis - rozmarýna lékařská (rozmarýn lékařský)
Slovensky: Rozmarín lekársky
Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)
POPIS:
Stálezelený, až 2 m vysoký, výrazně vonící polokeř. Stonky husté, větvené, ve spodní části dřevnatějící se šedavou kůrou. Listy vstřícné, přisedlé, úzce čárkovité, na okraji podvinuté, na spodní straně šedě plstnaté. Květy modré až fialové, kalich 2pyský. Kvete v I až XI.
PŮVOD:
Středomoří, kde roste zejména na suchých místech v blízkosti mořského pobřeží (ostatně její latinského rodové jméno je pravděpodobně odvozeno od slov ros=rosa a marinus=mořský, tedy "mořská rosa"). U nás je často pěstována, ale nezplaňuje, neboť středoevropské tuhé a vlhké zimy jsou pro ni k nepřežití.
LÉČITELSTVÍ:
Užívá se list (Folium rosmarini), jež se sbírá v době květu. Suší se ve stínu, za umělého sušení by teplota neměla přesáhnout 35 °C.
Droga obsahuje 1 až 2% silice (verbenon, borneol, cineol, kafr, limonen aj.), flavonoidy (luteolin, apigenin, diosmetin aj.), diterpenové hořčiny (pikrosalvin, rosmanol, rosmadial aj.), kyselinu ursulovou, oleanovou, kávovou, chlorgenovou a rozmarýnovou, třísloviny (až 8%) a další látky. Obsah účinných látek však značně závisí na době i místě sběru.
Rozmarýna zvyšuje prokrvení trávícího systému, uvolňuje jeho hladké svalstvo a zvyšuje tvorbu trávících šťáv a žluče, celkově tedy zlepšuje trávení. Vedle toho snižuje pocit únavy a uklidňuje, působí mírně močopudně, zvyšuje extrémně nízký tlak, zlepšuje krevní oběh, snižuje pocit chladu v končetinách, působí desinfekčně, pomáhá při zahlenění plic a při rýmě, snižuje bolest při revmatismu a dně a protože zvyšuje prokrvení malé pánve, může napomoci i otěhotnění. Vzhledem k tomu, že v rozmarýně a jejích silicích jsou přítomny silné antioxydanty, působí pravděpodobně i výrazně v prevenci nádorových onemocnění.
Vnitřně se podává nejčastěji ve formě nálevu, případně macerátu (v tomto případě se droga luhuje 6 hodin), bere se obvykle jen 1x denně, nejlépe ráno. Pro zvýšení krevního tlaku se osvědčilo zejména rozmarýnové víno (75 g drogy se maceruje 8 dní v 1 l bílého vína), jehož muži pijí cca 50 ml denně, ženy asi polovic. Pro zevní použití se připravuje poněkud koncentrovanější výluh, jež se přidává např. do koupelí (při revmatismu, ale i na špatně se hojící rány nebo "jen" jako relaxační koupel) nebo se připravuje mast. Inhalace rozmarýnových par (nejlépe s přídavkem yzopu) může napomoci při senné rýmě (10 g rozmarýnu se dá do 1 l studené vody, přivede se k varu, odstaví se, luhuje se 10 minut a inhaluje se několikrát denně). Rozmarýnový líh se používá pro lepší prokrvení pokožky, při bolestech svalů, revmatismu nebo artritidě. Kloktání rozmarýny údajně odstraní zápach z úst.
Protože droga působí poměrně razantně, neměly by být nikdy překračovány doporučené dávky (při silném předávkování může vyvolat i stavy opojení a křeče). Zcela kontraindikována pak je pro kojící a zejména těhotné ženy (rozmarýna působí na dělohu!) a pro osoby, které prodělaly zánětlivé onemocnění ledvin nebo jater.
DALŠÍ UŽITÍ:
Rozmarýna je užívána jako koření zejména k masům (zvěřina, skopové, telecí aj.), do polévek, omáček, rostlinných másel, salátů, na pizzu, těstoviny apod. Rozmarýnové silice je možné použít do aromalamp, rozmarýnový olej se přidává do kosmetických výrobků a parfémů. Podrcená rozmarýna v dostatečném množství dokáže celkem spolehlivě konzervovat maso (její konzervační účinky se údajně vyrovnají mnohým průmyslově vyráběným konzervačním prostředkům).
PĚSTOVÁNÍ:
Rozmarýna vyžaduje teplé a celoročně velmi slunné stanoviště, půda by měla být lehká, písčitá, dobře propustná a jen velmi mírně vlhká, přemokření může způsobit hnilobu kořenů a odumření celé rostliny. Během léta je možné rostlinu pěstovat venku, protože ale nesnáší teploty pod bodem mrazu (zejména v kombinaci s vlhkem), je nutné ji na zimu přenést domů nebo do chladnějšího skleníku (optimální teplota během zimního období je okolo 10 °C a neměla by poklesnout pod 5 °C). Množí se buď semeny, která se vysévají na jaře, nebo stonkovými řízky, jež se zapichují do písčité půdy.
Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:
(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)Elena Kopalová napsal(a) dne 13.2.2013:
Již léta pěstuji rozmarýnu, nejdříve byla silná, hezká a bez problémů, ale to ji zahubilo, protože dobří sousedé ji úplně olámali.
Ty další se mi nedaří, většinou přes zimu zahynou. Dávám ji na schodiště, ale letos jsem ji měla v pokoji u okna a najednou začala usychat, lístky zhnědli a nepomohlo ani vyložení opět na schody. Nevím, jestli to není nějaká houbová nemoc, ale bojím se ji postříkat, abych ji nedorazila.
Ví někdo radu?
SIMONA napsal(a) dne 1.6.2010:
Máte někdo zkušenost s tinkturou z rozmarýny,bílého vinného octa a vody? ÚDAJNĚ BY MĚLA BÝT 100% ÚČINNOST PROTI KLÍŠŤATŮM.Díky za případné zkušennosti.
Zdraví Simona
- Jaroslav Prágr napsal(a) dne 22.5.2011:
Dozvěděl jsem se, že tinktůra z rozmarýny a vinného octa, /bez vody/ prý pomáhá proti klíšťatům. Má se nechat vyluhovat nejméně 48 hod.
Tinktůry jsem si připravil a po vyzkoušení se ozvu .
- Vladimír napsal(a) dne 12.5.2012:
Zajímá mě jak to s tou rozmarýnou dopadlo s odstupem tří let. Taky bych z ní měl rád pár řízků abych je mohl zasadit.Mám sice jednu koupenou, ale je jich více druhů.
Děkuji za odpověď Vladimír
Praha a Kařízek napsal(a) dne 19.4.2009:
Malou rozmarýnu jsem si kdysi koupila v květináčku. Roste teď v nepříliš hodnotné zemině a je z ní asi metr vysoký kvetoucí keř. Při ulomení větévky cítíte nádhernou vůni.
Kulinářské a léčitelské použití je četné.
KDO BY O NI STÁL, PŘIHLASTE SE.
- Monika Šrolerová napsal(a) dne 3.5.2010:
Dobrý den, rozumím tomu dobře, že se chcete rozmarýny zbavit? Mě letos v zimě ta moje zmrzla, takže by mne náhrada potěšila, jen zatím nevím, jak zorganizovat dopravu tak velké rostliny z Prahy do Brna. Ještě dotaz, vy ji pěstujete venku bez zimního krytu? Předem díky za info, Monika
- Chaloupka Miroslav napsal(a) dne 1.6.2010:
Měl bych zájem o semeno,nebo sazenici
kvetoslava jankovicova napsal(a) dne 27.3.2008:
Je to moja oblubena rastlina.Konecne sa mipodarilo zohnat si ju. Dufam, ze mi nezvedne.