Pastinaca sativa - pastinák setý (pastinák luční)

Slovensky: Paštrnák siatý

Čeleď: Apiaceae - miříkovité (okoličnaté)

 

POPIS:

Dvouletá až vytrvalá, 30 až 100 cm vysoká bylina, jež v prvním roce života zpravidla vyhání jen růžici přízemních listů, kvete až v roce druhém. Lodyha přímá, hranatá, rýhovaná, chlupatá, větvená. Listy jednoduše zpeřené se 2 až 5 jařmy lístků, přízemní listy řapíkaté, lodyžní s řapíkem pochvovitě rozšířeným, všechny listy chlupaté, jen na líci obvykle olysalé, lístky vejčité, eliptické nebo podlouhlé, pilovité. Okolíky s 5 až 18 okolíčky, obaly i obalíčky chybí nebo jen s 1 až 2 lístky, květy žlutozelené až žluté. Kvete v VII až IX.

STANOVIŠTĚ:

Louky, meze, příkopy, náspy, podél cest, lomy, rumiště, pole, na půdách čerstvě vlhkých až polosuchých, hlinitých, výživných, dusíkatých, stanoviště slunné.

ROZŠÍŘENÍ:

Původně zřejmě jen na Kavkaze, Blízkém východě a ve Střední Asii, od dávných dob však pěstován a následně zcela zdomácněl i v téměř celé Evropě, později zavlečen do Severní a Jižní Ameriky, do Austrálie a na Nový Zéland. V ČR v současnosti roste hojně zejména v teplých oblastech, ve středních polohách jen roztroušeně a v polohách vyšších vzácně nebo chybí.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se hlavně kořen (Radix pastinaceae), někdy i plody (Fructus pastinaceae, Semen pastinaceae). Kořeny se sbírají po odkvětu rostliny a po omytí se suší nejlépe ve stínu. Plody se sbírají po dozrátí a suší se stejným způsobem.
Kořen obsahuje až 0,4% silice, provitamín A, vitamíny B (thiamin, riboflavin), vitamín C, cukry, škrob, minerální látky, pektin, furokumariny (imperatorin, bergapten, isopimpinelin, xanthotoxin), niacin, pyridoxin, kyselinu listovou, tokoferol a zřejmě i alkaloid pastinacin, významný je i obsah stopových prvků, zejména velké množství draslíku a dále je přítomen vápník, hořčík a fosfor.
Droga působí močopudně, sedativně, zlepšuje chuť k jídlu, užívá se při močových potížích (močové kaménky či písek). Podává se obvykle ve formě nálevu (2 až 3 čajové lžičky drogy na šálek, pijí se 2 až 3 šálky denně).
POZOR: Působením furokumarínů se mohou u některých osob objevit na pokožce fotodermatóza (=kožní onemocnění vznikající působením slunečního světla), takže tito citliví jedinci by neměli brát pastinák v létě za prudkého slunce. Podobně i šťáva z rostlin může u citlivých osob vyvolat podráždění kůže.

DALŠÍ UŽITÍ:

Jak už latinské rodové jméno pastináku napovídá (latinsky pastus znamená potrava), byla tato rostlina již odpradávna (nejméně posledních 3000 let) lidmi s chutí pojídána, až v posledních několika staletích byla z lidského jídelníčku vytlačena jinými rostlinami, zejména pak mrkví a bramborem. K jídlu lze použít zejména kořeny, jež se chutí blíží poněkud petrželi, jsou však sladší. Dají se použít podobně jako petržel nebo mrkev, tj. např. do salátů či zeleninových polévek, lze je také stejně jako mrkev podávat podušené nebo i syrové. Plody lze použít jako koření (také např. do polévek nebo salátů).

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstování pastináku není nijak náročné, dobře poroste ve vlhčí a humózní půdě a na stanovišti slunném až mírně stinném. Jeho semena se sejí co možná nejdříve na jaře (březen), neboť mají poměrně dlouhou dobu klíčivosti, která činí 3 až 4 týdny. Sejí se 2 až 3 cm hluboko do řádků vzdálených asi 30 až 40 cm. Aby se mohly vyvinout silné kořeny, vyjednotí se po vzejití mladé rostlinky na vzdálenost asi 10 cm. Kořeny se sklízí na podzim po odkvětu, přes zimu je lze skladovat např. ve vlhkém písku nebo v pařeništi. Vzhledem k tomu, že se jedná o rostlinu mrazuvzdornou, lze ji ponechat přes zimu i přímo na záhoně a sklizeň provést až na jaře, ale vždy dříve, nežli začnou vyrůstat květní stvoly.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

kamila napsal(a) dne 11.8.2014:
I já bych ráda všechny varovala, rozšířila jsem (společně s mým synem) bohužel řady lidí, kteří po kontaktu s pastinákem mají popálené ruce, nohy. Sekali jsme louku, kde tato nenápadná rostlina byla. Po 24 hodinách se mi na kůži objevila vyrážka a po několika dalších hodinách bolestivé puchýře. Po devíti dnech ošetřování puchýře zaschly a pokožka se komplet loupe jako po spálenině. Neuvěřitelně to svědí a bolí...a nesmím postižená místa vystavit světlu a UV záření. Takže i v největších vedrech žádné koupání a dlouhé rukávy. Prý to bude trvat měsíce do úplného vyhojení....ufff.

Marta napsal(a) dne 12.8.2009:
Pouzila som pastrnak ako ochranu na kozu pred slnieckom na znamienko na krku a doslova mi to spalilo kozu. Skoncila som s tym u kozneho lekara. Aj po dvoch tyzdnoch mam stale nezahojene rany. A to este neviem, ci mi nezostanu flaky. Pozor na vnat pastrnaku!!! Lekar hovoril, ze je to velmi silny alergen a uz videl aj ruky spalene.

  • Mária napsal(a) dne 4.7.2014:
    Ja som pochodila, teraz tak isto, nedarilo sa mi dopestovať petržlen pekný veľký, tak mi poradili aby som zasadila paštrňák, vňať bola vysoká, bočné listy ležali na zemi, poobtrhávala som ich, na druhý deň som mali ruky a nielen ruky ale aj nohy plné plugierikov, ktoré neskutošne svrbeli, bola som u kožnej dala mastičk, tabliky ale svrbenie prestanej až keď plugierik praskne a utvorí sa ranka. To bolo naposledy čo som ho sadila, napriek tomu, že obsahuje množstvo vitamínov.

Nemáte oprávnění psát komentáře.