Astrantia major - jarmanka větší
Syn.: Astrantia candida, Astrantia caucasica, Astrantia europaea, Astrantia intermedia, Astrantia montana, Astrantia nigra, Astrantia pallida, Astrantia saniculifolia
Slovensky: Jarmanka väčšia
Čeleď: Apiaceae - miříkovité (okoličnaté)
POPIS:
Vytrvalá, 20 až 100 cm vysoká bylina. Lodyha je přímá, nevětvená nebo jen málo větvená, mělce rýhovaná. Přízemní listy jsou řapíkaté, 5 až 7dílné, okrouhlé, s úkrojky podlouhlými až obkopinatými, někdy na vrcholu 3laločnými, na okraji štětinkatě zubatými. Lodyžní listy jsou krátce řapíkaté až přisedlé, řapíky mají na okraji blanitou pochvu, čepele jsou dlanitě 3 až 5dílné, s úkrojky rovněž zubatými, z nichž 2 postranní mohou být vzájemně srostlé. Květy vyrůstají v jednoduchém, dlouze stopkatém okolíku s obalem tvořeným nápadnými, podlouhlými, až 3 cm dlouhými, bílými nebo světle zelenými nebo narůžovělými listeny. Květy jsou 5četné, stopkaté, pravidelné, korunní lístky jsou asi 2,5 mm velké, žlábkovité, v horní části dovnitř ohrnuté, zelenavé, kališní cípy jsou velké, na vrcholu ostnitě špičaté. Plodem je dvounažka. Kvete v V až VIII.
STANOVIŠTĚ:
Louky, křoviny, světlé listnaté lesy, na půdách vlhčích, humózních, výživných, neutrálních až mírně kyselých, stanoviště světlé až polostinné.
ROZŠÍŘENÍ:
V ČR roste na většině území, místa však zcela chybí, převážně se vyskytuje v pahorkatinách a podhorských oblastech (min. asi 250 m n.m., max. asi 1000 m n.m.). Celkově roste ve větší části Evropy, na západě od Pyrenejí, na jihu po Itálii a Balkán, na východě po Ukrajinu a Bělorusko, druhotně i ve Skandinávii a na Britských ostrovech, maximum výskytů je v horských polohách, v Alpách vystupuje do nadmořských výšek až nad 2000 m.
LÉČITELSTVÍ:
Sbírá se oddenek (Astrantiae rhizoma) nebo nať (Astrantiae herba). Oddenek se sbírá na podzim, nať v době květu, vzhledem k mírné toxicitě oddenku je dávána přednost naťové droze.
Obsahuje silice, hořčiny, saponiny a třísloviny.
Užívá se na zlepšení trávení a jako prostředek močopudný, zevně k výplachům nosu při alergické rýmě a ve formě koupelí při ekzémech.
Podává se buď ve formě nálevu nebo odvaru (pro zevní použití) a nebo prášku, který se bere 2x až 4x denně na špičku kulatého nože. Drogu je možné i inhalovat (1 polévková lžíce drogy se vaří v 1 litru vody a inhaluje se 5-8 minut 1x až 2x denně).
Jarmanku není vhodné užívat dlouhodobě a nedoporučuje se ani překračovat běžné dávkování. Kontraindikována je pro těhotné a kojící ženy a rovněž tak pro malé děti.