Mercurialis perennis - bažanka vytrvalá (bažanka lesní)

Syn.: Mercurialis paxii, Mercurialis longistipes
Slovensky: Bažanka trváca

Čeleď: Euphorbiaceae - pryšcovité

 

POPIS:

Vytrvalá, dvoudomá, 15 až 40 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, nevětvená, oblá, se 2 sbíhavými lištami. Listy nahloučeny v horní polovině lodyhy, vstřícné, řapíkaté, kopinaté až podlouhle vejčité, tupě zubaté. Samčí květy uspořádány v klasnatá květenství, drobné, žlutozelené, bez korunních lístků a se 3 lístky kališními, samičí květy ve stopkatých, 1 až 3 květých klubíčkách vyrůstajících v paždí listů, rovněž žlutozelené. Kvete v IV až V.
Latinské rodové jméno pochází od boha Merkura, jenž údajně objevil léčivé vlastnosti této rostliny.

STANOVIŠTĚ:

Stinné a humózní listnaté a smíšené lesy, křoviny, často podél vodních toků.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně až hojně, pouze ve vyšších polohách vzácně nebo chybí. Celkově roste v Evropě na severu po jih Skandinávie, na západě po Irsko a Skotsko, na jihu převážně jen po severní část Středozemí (sever Španělska, Itálie, část Balkánského poloostrova), na východě po Kavkaz, izolovaně roste na severu Afriky, druhotně v Austrálii.

JEDY A DALŠÍ LÁTKY:

Bažanka obsahuje methylamin, trimethylamin, hermidin, trochu silice, saponiny, glykosidy, třísloviny, cukry a zřejmě i ještě blíže neprozkoumané alkaloidy.
Otrava se projevuje nechutenstvím, kolikovitými bolestmi, průjmem (často krvavým) a celkovou malátností, v těžších případech se mohou objevit i poruchy srdeční činnosti, otravy však nebývají smrtelné a byly pozorovány spíše u zvířat nežli u lidí. Toxicita drogy se výrazně snižuje zahřátím a sušením, uvádí se, že po půl roce skladování je již zcela bez toxických účinků.

LÉČITELSTVÍ:

Droga byla užívána zejména v minulosti, dnes je již převážně považována za zastaralou a také nebezpečnou (viz. výše). Sbírala se kvetoucí nať (Herba mercurialis perennis) a to jako prostředek projímavý a močopudný (např. při zánětu močových cest), zevně se pak užívala na špatně se hojící či hnisající rány a na spáleniny nebo ve formě sedacích koupelí při váznoucí menstruaci. Vzhledem k razantním až toxickým účinkům se však nikdy bažanka nesmí užívat dlouhodobě a to ani při zevní aplikaci!!!

Komentáře   

Guest
# Odp.: Mercurialis perennis - bažanka vytrvaláGuest 2017-04-26 16:15
kdy byla nalezena?

Nemáte oprávnění psát komentáře.