Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 27820

Dipsacus fullonum - štětka planá (štětka lesní)

Syn: Dipsacus sylvestris
Slovensky: Štetka lesná

Čeleď: Caprifoliaceae - zimolezovité

 

POPIS:

Dvouletá, 70 až 200 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, větvená, ostnitá. Listy přízemní růžice řapíkaté, obvejčité, eliptické až podlouhlé, hrubě vroubkované, jen vzácně celokrajné, vyrůstají v prvním roce, ve druhé roce jsou již odumřelé. Lodyžní listy až 35 cm dlouhé, přisedlé, vstřícné, kopinaté až obvejčité, na bázi po dvou srostlé, hrubě vroubkované, na okraji lysé nebo drobně ostnité, na hlavních žilkách ostnité. Strbouly až 8 cm dlouhé, zákrovní listeny čárkovité a ostnité, květy světle fialové, vzácně bílé, začínají kvést uprostřed strboulu a postupně se otvírají rovnoměrně směrem nahoru i dolů, takže lze často nalézt rostliny se dvěma kruhy rozvitých květů. Kvete v VII až IX.

STANOVIŠTĚ:

Náspy, podél cest, skládky, rumiště, štěrkoviště, zbořeniště, pastviny, okraje křovin a lesů, hráze, náplavy, na půdách čerstvě vlhkých, výživných, jílovitých, hlinitých, kamenitých, vápnitých a dusíkatých.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně až hojně zejména v teplých oblastech, v polohách nad 500 m n.m. jen vzácně nebo chybí. Celkově roste v celé Evropě vyjma její severní části, dále roste v Předkavkazí, v Malé Asii a Íránu.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se nať a kořen (Herba et radix dipsaci), tedy celá rostlina včetně kořene. Sběru je nejlépe se věnovat během léta, pokud by byl ale sbírán jen kořen, je dobré vydržet až do podzimu.
Droga obsahuje třísloviny, flavonoidy, trochu alkaloidů, minerální látky, silici, pryskyřici, glykosid scabiosid aj.
Štětka se užívá zejména při revmatismu, působí také močopudně, ve formě obkladů se osvědčila na rozpraskanou pokožku, rty, prsní bradavky i na některé ekzémy, jako pomocného léku ji lze použít při rakovině kůže (užívá se zevně) nebo rakovině trávícího ústrojí (podává se vnitřně), dříve se uplatňovala i při plicní tuberkulóze, při dně nebo na žaludeční a dvanácterníkové vředy.
Pro vnitřní aplikaci se podává nejčastěji ve formě odvaru.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Rastislav napsal(a) dne 1.7.2013:
Dobrý deň počul som že táto bylina Štětka soukenická (dipsacus sativus).
Niči resp. zabíja aj Lymskú boleriózu?
Je to pravda?

Veľmy pekne Vám Ďakujem za odpoveď...
Prajem pekný deň


gabi napsal(a) dne 25.11.2008:
tinktura ma vraj velmi dobre ucinky pri borelioze



Alena napsal(a) dne 30.7.2008:
LEtos na jaře se mi objevila na zahrádce, měla krásné zelené listy a bylo mi líto ji vyhodit, takže zůstala a během léta se mi odměňuje krásnými květy štětkami, je na nich plno čmeláků, motýlů a už se těším na podzim na návštěvů ptáků a jako dominanta je nádherná.

Mám tu štětku moc ráda.