Melampyrum nemorosum - černýš hajní

Slovensky: Čermeľ hájny
Čeleď: Orobanchaceae - zárazovité

 

POPIS:

Bylina obvykle 15 až 40 cm vysoká (výjimečně až 70 cm). Lodyha přímá, málo až velmi větvená, listy úzce kopinaté až vejčité, celokrajné, jen horní někdy u báze zubaté, zvláště na okrajích pýřité. Jednostranné hrozny 10 až 50květé, nahoře hustší nežli dole. Dolní listeny zelené, u báze obvykle zubaté, horní listeny převážně modrofialové, výjimečně bílé, zelené nebo červené, se zuby na okraji. Květní koruna obvykle žloutkově žlutá, v dolní části nebo i jinde do rezava naběhlá. Plodem je tobolka. Rostlina je poloparazitická, svými kořeny se přisává k hostitelské rostlině a odnímá jí živné roztoky. Kvete v V až IX.


STANOVIŠTĚ:

Listnaté i smíšené lesy, jejich okraje, křoviny a křovinaté stráně, dává přednost hlinitým, těžším půdám.


ROZŠÍŘENÍ:

V ČR až do podhorských oblastí včetně roztroušeně až dosti hojně, ve vyšších polohách (max. 1000 m n.m.) méně. Celkově se vyskytuje od středního Německa až po Ural a od jižní Skandinávie až po Slovinsko na jihu.


JED:

Černýš patří mezi slabě jedovaté rostliny, obsahuje toxickou iridoidní sloučeninu aukubin, která má tlumivý účinek na centrální nervovou soustavu. Tato látka zároveň způsobuje, že černýš při sušení černá - odtud také jeho český název.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

janineii napsal(a) dne 6.5.2014:
Také roste v kopcích nad Českým Šternberkem. Nádhera !

Kačka napsal(a) dne 10.2.2014:
Pod Blaníkem taky roste :D

Zdeněk Kopřiva napsal(a) dne 28.8.2013:
Tato nádherná rostlinka mi hojně roste na chatě poblíž Berouna. Je stále navštěvovaná armádou čmeláků. Dnes jsem se konečně od jedné učitelky biologie dozvěděl její jméno. Jsem moc rád, že ji mám na pozemku.

Dana napsal(a) dne 8.8.2011:
fialovo-žluté koberce této nádherné rostlinky na okraji lesa nás uchvátili při cyklistice na Podzvičinsku.Z auta bysme si jí sotva povšimli, takže ať žije kolo! Nafotila jsem si tu zářící záplavu na památku:)

Joey napsal(a) dne 25.7.2011:
v Horní Vysoké u Úštěka blízko chatové osady Zdravotník roste na kraji lesa velice hojně. Tato květina se mi zdála velice zajímavá, ale nikdo pořádně nevěděl, co žeza kytku to je, až jsem měl přednášku z botaniky a tam jsem se o ni neco málo dozvěděl. Velice nádherná květinka, jen co je pravda.

Anonym napsal(a) dne 12.6.2011:
Konečně jsem našla co je to za bylinu,roste uProseče okr.Chrudim,když vykvete je v něm plno praváku.Opatruj te se srdíčka.

Eliška napsal(a) dne 9.5.2011:
Jen chci podotknout, že v dnešní době se už černýše neřadí mezi krtičníkovité (celou tuto čeleď "rozkouskovali" a rostliny "rozházeli" do jiných čeledí - zůstal tam snad už jen krtičník a divizny), spolu s ostatními poloparazitickými z krtičníkovitých se teď řadí mezi zárazovité :)

nellyinka napsal(a) dne 23.2.2011:
Nám roste v lesích u Brna taky, a docela dost.

Lucka napsal(a) dne 16.9.2009:
Máme ji hojně na zahradě... jičínsko.

krakonoš napsal(a) dne 26.8.2009:
V CHKO Český kras běžný druh.

Jana napsal(a) dne 19.1.2009:
Je to nádherná rostlinka.Hodně roste v Bílích Karpatech.

  • Aztec napsal(a) dne 15.6.2009:
    Výskyt černýše hajního pozorován na Bukové hoře, nejen v Bílých Karpatech. :-)

Komentáře   

beda
# Odp.: Melampyrum nemorosum - černýš hajníbeda 2017-07-23 20:38
Díky těmto stránkám jsem rostlinu, kterou jsem uzřel u Hřebeče, kousek od kostela (49.7453753N, 16.5728222E), určil jako černýš hajní. Skvělé stránky :-).
Bajerová Marta
# Černýš hajníBajerová Marta 2016-08-15 22:31
Černýše hajního jsem objevila v malé vesničce Věřňovice - Přírodní rezervace - Lužní lesy - 14. 8. 2016

Nemáte oprávnění psát komentáře.