Puchratka ostnitá (Eucheuma1 spinosum2 Agv., Sphaerococcus3spinosus Ag., Fucus4 spinosus L.) náleží do čeledi ruduch (Florideae). Tvoříc v teplejších mořích husté porosty, má chruplavčitě dužnatou stélku keříčkovitě rozvětvenu ve válcovité nebo smáčknuté větvičky, které jsou pokryty kuželovitými plodnicemi, tak že rostlina vypadá jako by byla posázena trny.

Puchratka ostnitá - Eucheuma spinosum Pobřežní obyvatelé, zejména v některých krajinách Japanu a Číny, pojídají tuto ruduchu jako zeleninu, nebo z ní a ještě z několika jiných druhů připravují tak zv. agar-agar, jejž dovážejí i do Evropy. Jsou to bud' celé sušené rostlinky a jich větve v podobě lehkých, porovitých, na povrchu hrbolovitých hulčiček barvy zahnědle žluté - agar-agar makasarské, anebo bezbarvé, sklu podobné tyčinky, po případě žlutobělavé hranolky, jež byly vytvořeny z vyvařeného rosolu této ruduchy - agar-agar japonské neboli východoindická vyzina. Obou agar-agarů užívá se hlavně ku přípravě rosolů. Někdy je také zavářejí do polévek a do omáček.

Pověstná jedlá hnízda salangan skládají se prý velikou částí též z těchto ruduch, jež ovšem ptáci dříve rozžvýkavše promísili slinami.

1Slož. z řec. dobře + litina, práce z litiny, tedy tolik jako pěkná práce z litého železa, vzhledem k vnějšku této řasy.

2Lat. spinosus = trnitý, ostnitý.

3Slož. z řec. koule + zrno, vzhledem k plodnicím některých druhů.

4Lat. fucus = chaluha, mořská řasa.

 

 

Nemáte oprávnění psát komentáře.