Vytisknout
Kategorie: Fr. Polívka: Užitkové a pamětihodné rostliny cizích zemí (rok 1908)
Zobrazení: 6608

Cizrník1 obecný (Cicer arietinum2 L.) jest 1letá, 3-4 dm vysoká, řídce srstnatá bylina s lichozpeřenými listy a motýlovitými, bledě modrými, bělavými nebo načervenalými květy, které vyrůstají zpravidla jednotlivě na dlouhých, úžlabních stopkách a dospívají ve vejčité, nadmuté, hedvábitě plstnaté, 1-2semenné lusky. Hnědá semena asi dvakrát tak veliká jako zrna hrachová připomínají tvarem svým beranní hlavu.

Cizrna beraní - Cicer arietinum

Cizrník jest domovem v Orientě; pěstuje se však pro výživná, moučnatá, nahořklá semena - jimž se obyčejně říká římský hrách - také hojně v jižní Evropě, ba místy i v teplejších polohách Evropy střední, na př. v jižní Moravě na Znojemsku.

V jižní Evropě pěstovali cizrník už za starověku a dosud tam náleží, zvláště ve Španělích, k nejrozšířenějším luštěninám.

Semena jeho pojídají se buď syrová nebo se z nich vaří rozmanitá jídla jako z hrachu, nad který vynikají jemnější chutí a tím, že se nerozvářejí. Nejvíce se jich spotřebuje v již. Francii a ve Španělích, kde z nich připravují zvláštní „národní“ pokrmy. Také se jimi znamenitě krmí drůbež. V některých zemích, na př. v Řecku a jižní Francii, semena praží a pražených užívají jako kávové náhražky.

1Nejspíše od hebr. kikar = kulatý, vzhledem ke tvaru semen.

2Lat. arietinus = beranní, od aries = beran; zralá semena připomínají svým tvarem beranní hlavu.