Vytisknout
Kategorie: Fr. Polívka: Užitkové a pamětihodné rostliny cizích zemí (rok 1908)
Zobrazení: 5130

Slivouch1 madagaskarský (Flacourtia2 Ramontchi Hert.) jest nízký stromek nebo keř s rozloženými, bradavičnatými, někdy trnitými větvemi a střídavými, krátce řapíkatými, vroubkovaně pilovitými listy.

Slivouch madagaskarský - Flacourtia ramontchi

Mnohomanželné, poměrně drobné květy mají 3-4 lístky okvětní a mnoho tyčinek, po případě svrchní semeník, objatý na spodu žláznatým terčem.

Plody jsou kulovaté peckovice zvíci třešní až blum, obsahující v chutné dužnině několik tvrdých pouzder nejčastěji jednosemenných.

Slivouch náleží do bohaté čeledi prostoplátečných rostlin slivouchovitých (Flacourtieae), z nichž u nás neroste ani jediná.

Jest domovem na Madagaskaru, kde roste místy planě. Hojněji však se pěstuje a to nejen na Madagaskaru, nýbrž i na Seychellách, v poříčí Zambezi, v Egyptě a ještě s některými jinými druhy flacourtií v celé jižní Asii. Sladké ovoce, nejprve červené, pak fialové, jemuž říkají doma batoko, v cizině madagaskarské švestky, v uvedených zemích pojídá se všeobecně. Na Madagaskaru jest slivouch tak rozšířen, že dostalo se mu od něho příjmí ostrova „slívového“.

1Plody připomínají některé odrůdy našich sliv.

2Dle jména vlastního.