Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 11710

Delphinium elatum - stračka vyvýšená (stračka vysoká)

Syn.: Delphinastrum elatum, Delphinium alpinum, Delphinium atropurpureum, Delphinium clusianum, Delphinium cryophilum, Delphinium davuricum, Delphinium gratum, Delphinium hirsutum
Slovensky: Stračonôžka vysoká

Čeleď: Ranunculaceae - pryskyřníkovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 50 až 200 cm vysoká bylina. Lodyha je přímá, lysá nebo někdy roztroušeně chlupatá, nevětvená nebo jen v květenství větvená. Listy jsou dlouze řapíkaté, lysé nebo roztroušeně chlupaté, dlanitě 5 až 7sečné, v obrysu okrouhlé až 5hranné, do 15 cm velké, s úkrojky zubatými až laločnatými, na bázi klínovitými, řapík je na bázi rozšířen v blanitou pochvu. Květy vyrůstají v koncových hroznech, dolní listeny jsou členěné, horní celistvé. Květy jsou 5četné, stopkaté, modré nebo (vzácně) bílé, horní okvětní lístek je s ostruhou. Tyčinky jsou 4 až 5 mm dlouhé, s hnědými až černými prašníky. Plodem je měchýřek. Kvete v VI až VIII.

STANOVIŠTĚ:

Vysokostébelné nivy, subalpínská prameniště, na půdách hlubokých, minimálně na jaře zamokřených.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roste vzácně pouze ve vyšších polohách (Krkonoše, Orlické hory, Kralický Sněžník, Hrubý Jeseník), jen zcela výjimečně sestupuje i do poloh nižších. Celkově roste v horách střední Evropy, na severovýchodě Evropy, na Sibiři a ve Střední Asii.

JEDY:

Obsahuje toxické alkaloidy (např. magnoflorin, delfelin, nejvíce - až 1 % - v semenech) pravděpodobně velmi podobné či stejné jako u ostrožky stračky a i jejich působení bude asi více méně shodné.

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstují se kultivary a kříženci (např. kříženci D. elatum x D. grandiflorum), které jsou zahrnovány do skupin Elatum, Belladonna a Pacific:

Stračka je plně mrazuvzdorná rostlina, které vyhovuje výživná, propustná, mírně vlhká půda a slunné, ale proti silným větrům chráněné stanoviště. V době růstu je třeba vydatně zalévat, každé asi 3 týdny hnojit a vyšší rostliny je dobré fixovat k opoře. Pro zajištění kvalitních květů je vhodné odřezávat postranní výhony a ponechat jen 2 nebo 3. Po odkvětu se rostlina seřízne pod květenstvím a před zimou až u země. Množí se semeny (vysévají se na jaře při teplotě okolo 13 °C), kultivary ze skupin Elatum a Belladonna se množí oddenkovými řízky (rovněž na jaře) získanými poblíž kořenové hlavy.