Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 9081

Phlox drummondii - plamenka Drummondova (letní flox)

Syn.: Armeria drummondii
Slovensky: Flox Drummondov

Čeleď: Polemoniaceae - jirnicovité

 

POPIS:

Jednoletá, trsnatá, 20 až 60 cm vysoká bylina. Lodyha je žláznatě chlupatá, přímá, jednoduchá nebo jen málo větvená. Dolní listy jsou vstřícné, horní střídavé, všechny přisedlé, kopinaté, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé, 3 až 8 cm dlouhé. Květy jsou 5četné, asi 2cm v průměru, vyrůstají ve vrcholových svazečcích, koruna může být jednobarevné (bílá, růžové, červená, purpurová, fialová, modré) nebo i vícebarevná, u báze obvykle kontrastně zbarvená. Kalich je zvonkovitý, členěný v šídlovité cípy, asi 2x kratší než koruna. Tyčinek je 5, semeník je složen ze 3 plodolistů, se 3 pouzdry, z nichž každé obsahuje 2 vajíčka. Čnělka je krátká, nese 3 blizny. Plodem je tobolka. Kvete v VI až IX.

ROZŠÍŘENÍ:

Domovem je ve Střední a v jižní části Severní Ameriky (Mexiko, Texas), do Evropy byla dovezena v 1. polovině 19. století jako okrasná květina, u nás bývá pěstována, zplaňuje však jen zřídka a krátkodobě.

PĚSTOVÁNÍ:

Rostlina vyžaduje humozní, mírně vlhkou propustnou půdu a slunné nebo jen polostinné stanoviště. Množí se semeny, která se vysévají pod sklo v únoru až dubnu, na venkovní stanoviště se mladé rostliny přesazují v druhé polovině května. Po odkvětu je vhodné rostlinu seříznout, čímž se podpoří druhé kvetení. Pěstuje se v mnoha odrůdách, např.: