Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 20075

Pinus strobus - borovice vejmutovka

Syn.: Strobus weymouthiana, Strobus strobus
Slovensky: Borovica hladká

Čeleď: Pinaceae - borovicovité

 

POPIS:

Vždyzelený, až 60 m vysoký (v kultuře obvykle do 25 m), jehličnatý strom. Jeho borka je šedavě zelená, lesklá, hladká, ve vyšším věku podélně rýhovaná, letorosty jsou tenké, ohebné, zpočátku pýřité, později lysé, hnědavě zelené, lysé nebo pod svazečky jehlic krátce chlupaté. Jehlice vyrůstají ve svazečcích po 5, jsou velmi tenké, měkké, až 15 cm dlouhé, rovné, 3hranné, na okraji jemně pilovité, opadávají ve stáří 2 až 3 roky. Samčí šištice jsou jen 6 mm velké, bělavé až růžové, samičí vyrůstají po 1 až 4 na konci větví a jsou růžové a asi 15 mm velké. Šišky jsou až 20 cm dlouhé a do 4 cm široké, úzce válcovité, převislé, v mládí fialové, později hnědé, dozrávají 2. rokem a opadávají až po uvolnění semen. Kvete v V až VI.

PŮVOD:

Borovice vejmutovka je původní ve východní části Severní Ameriky, u nás (a v mnoha dalších částech světa) je poměrně běžně pěstována.

UŽITÍ: 

PĚSTOVÁNÍ:

V Evropě je pěstována od roku 1705 (zásluhou lorda Weymoutha, po kterém také získala české druhové jméno), u nás se pěstuje od roku 1812, v současnosti v několika kultivarech lišících se vzrůstem (sloupovité, kulovité, zakrslé, poléhavé). Borovice vejmutovka je plně mrazuvzdorná, ale nesnáší sucho a silné větry, které ji mohou snadno poškodit. Vyhovuje jí vlhčí, hlinitá až písčitá a dostatečně propustná půda. Dobře snáší i městské prostředí, ale (zejména v lesních kulturách) bývá postihována řadou chorob (např. rez vejmutovková - Peridermium strobi).