Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 15014

Bergenia crassifolia - bergénie tučnolistá (badan tučnolistý)

Syn.: Saxifraga crassifolia, Bergenia bifolia
Slovensky: Bergénia tučnolistá

Čeleď: Saxifragaceae - lomikamenovité

 

POPIS:

Vytrvalá, dužnatá, stálezelená, asi 30 cm vysoká bylina s pouze přízemními listy, které jsou kožovité, lesklé, dlouze řapíkaté, až 25 cm dlouhé a až 20 cm široké, okrouhlé, na bázi zaokrouhlené nebo jen mělce vykrojené, na okraji mělce zubaté nebo vroubkované a často zvlněné. Lodyha je přímá, oblá, bez listů, jen v květenství větvená. Květy jsou 5četné, růžové, červené, purpurové nebo (vzácně) až bílé, tyčinek je 10. Kvete v IV až VI, často znovu i na podzim.

PŮVOD:

Domovem je ve východní Asii (Korea, Mongolsko, východní část Sibiře), u nás je poměrně běžně pěstována.

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se již od roku 1760, v současnosti v několika kultivarech lišících se barvou květů, stonků (červené) nebo listů (u listů také jejich tvarem či velikostí). Je plně mrazuvzdorná, bývá pěstována převážně jako stínomilná nebo půdopokryvná trvalka. Dobře roste na slunných i stinných stanovištích (na slunci a sušších stanovištích se zbarvují její listy dočervena) a v téměř jakékoliv půdě (v bohatých půdách vytváří velké listy, ale méně kvete, naopak v půdách chudších své životní síly směřuje zejména do tvorby květů na úkor listů). Dobře snáší i vlhčí půdy v okolí zahradních jezírek nebo potoků. Dobu květu lze prodloužit odstraňováním zvadlých květenství. Množí se po odkvětu dělením trsů.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Erika Tesaříková napsal(a) dne 17.11.2014:
Vážení přátele této rostliny. Koupila jsem si domeček kde je i tato rostlina. Je krásná a mnoho o ní na internetu i knize napsáno. Avšak všichni bez rozdílu píší jedno a to samé - odkud pochází, jaké jsou druhy a že je hezká apod. - taky se píše stále dokola jak ji mohu rozmnožit. Jsou to jistě užitečné informace, ale pokud se opakují v každém článku a někdy v doslovném pořadí slov, jsou tyto informace pak k ničemu a nic neříkající. Já bych se ráda dozvěděla něco o jejím přezimování, co mám udělat. Zda ostříhat listy, zda ji přikrýt např. mulč.kůrou na zimu a podobně a samo, že i co pak na jaře. To nikde není (alespoň po přečtení mě dostupných článků na webu). Můžete mi někdo pomoci s tímto pro mě velkým problémem, protože zahradnice rozhodně nejsem a v podstatě se o pěstování rostlin - květin,dřevin apod. - kromě voděnky v květináči nezajímala. Děkuji předem všem, kteří odpoví na moje menší trápení. Erika Tesaříková


Rosta, Krnov napsal(a) dne 26.11.2011:
Bergénie tučnolistá je společně s mochnou křovitou a modifikovaným chlorofylem ze spiruliny součástí ruského přípravku Ecophyt na posílení imunity, který rovněž působí jako adaptogen. Byla prokázána pozitivní role tohoto přípravku při akutním astmatickém záchvatu (po sedmidenní léčbě tímto přípravkem došlo ke snížení počtu záchvatů).
Zdroj: Nutriceuticals Based on Siberian Herbs with Immunomodulatory Activities for Prevention and Treatment of Renal Diseases and Cancer (in Danik M. Martirosyan PhD: Functional Foods for Chronic Diseases, 2006)


Anonym napsal(a) dne 26.5.2009:
Je to velmi skromná rostlina, vyhovuje jí stín až polostín. Kvete asi jen 14 dní, květ je krásný na vysoké lodyze, ale i listy jsou docela efektní. Ve stínu udělá tato rostlina parádu.