Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 7183

Epimedium × versicolor - škornice pestrobarevná

Slovensky: Krpčiarka

Čeleď: Berberidaceae - dřišťálovité

 

POPIS:

Vytrvalá, přibližně 30 cm vysoká bylina. Přízemní listy vyrůstající z oddenku jsou složené, jejich lístku jsou srdčité, na okraji zubaté, v mládí načervenalé, později zelené a na podzim se zbarvují do rezava. Květy vyrůstají v hroznu, jsou růžové nebo žluté ('Sulphureum'), korunní lístky jsou protaženy v načervanalou ostruhu, vnitřní kališní lístky jsou podobné lístkům korunním, vnější kališní lístky jsou drobné a brzy opadávají. Kvete v IV až VI.
Jedná se o zahradního křížence mezi Epimedium grandiflorum (škornice velkokvětá) a Epimedium pinnatum (škornice zpeřená).

PŮVOD:

Tento hybrid se v přírodě nevyskytuje. První z jeho rodičů (Epimedium grandiflorum) pochází ze severu Číny, Koreje a Japonska, druhý (Epimedium pinnatum) ze severovýchodního Turecka.

PĚSTOVÁNÍ:

Škornici vyhovuje polostinné až stinné stanoviště. Půda by měla být propustná a kyselá. Dobře snáší sucho a je plně mrazuvzdorná. Hodí se jako podrost do lesních částí zahrad nebo parků, kde časem vytváří hustý koberec atraktivně zbarvených listů. Množí se semeny nebo dělením trsů (na podzim).