Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 13154

Actinidia chinensis - aktinidie čínská (kiwi)

Syn.: Actinidia deliciosa
Slovensky: Aktinídie čínska (kiwi)

Čeleď: Actinidiaceae - aktinidiovité

 

POPIS:

Dvoudomá, jen zřídka jednodomá, opadavá, velmi rychle rostoucí dřevitá liána, která dosahuje délky až 30 m. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, plstnaté, vejčité až srdcovité, na vrcholu zašpičatělé, až 20 cm velké. Květy jsou bílé až žlutavé, samičí okolo 5 cm v průměru, vyrůstají nejčastěji samostatně v úžlabí listů, vykazují znaky obou pohlaví, avšak tyčinky jsou jen málo funkční, neboť jejich pyl bývá jen zřídka klíčivý (existují však i odrůdy, které jsou schopny samosprášení), semeník je zduřený, čnělka je paprskovitě uspořádána, samčí květy jsou drobnější a nejčastěji vyrůstají po třech opět z úžlabí listů. Plodem je mnohosemenná bobule dobře známá jako ovoce kiwi. Kvete v V až VI, plody v našich podmínkách dozrávají v X až XII.

PŮVOD:

Původní je ve východní Asii, odkud byla kolem roku 1900 introdukována na Nový Zéland, kde se v průběhu následujících desetiletí podařilo vypěstovat velmi kvalitní odrůdu, pro kterou byl dle australského endemického ptáka kiwi zvolen název Kiwi-fruit. V současnosti je aktinidie pěstována v mnoha částech Asie, v Austrálii, na Novém Zélandu, v Americe (USA), v jižní Evropě (Francie aj.), okrajově i u nás.

UŽITÍ:

Jak je všeobecně známo, plody aktinidie jsou jedlé. Pojídají se čerstvé, ale lze je použít i na přípravu kompotů, džemů, sirupů, likérů, čajů, do zmrzlin, do salátů apod. Je možné je i sušit. Jejich velkou výhodou je, že jsou velmi trvanlivé, takže dobře snáší i přepravu z dalekých krajů.

LÉČITELSTVÍ:

Plody kiwi se používají pro svůj vysoký obsah vitamínu C jako prostředek zvyšující obranyschopnost organizmu. Berou se čerstvé, sušené nebo ve formě šťávy či kompotu. Ve 100 g dužiny obsahují až 400 mg vitaminu C. Dále jsou přítomny bioflavonoidy, vitaminy skupiny B, provitamin A a řada stopových prvků (draslík, vápník, hořčík, železo).

PĚSTOVÁNÍ: 


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Milada Janáková napsal(a) dne 23.8.2012:
Dobrý den,
před pár lety jsem koupila v zahradnictv kiwi. Vyrostl popínavý keř s jasně zelenými listy, které jsou hladké bez chloupků. Plody jsou hrozny s červenými bobulkami o velikosti 6-7 mm. V hroznu je asi 7 bobulek. Každá kulička obsahuje 1 pecičku. Chuťově jsou natrpklé. Přezimuje dobře. Prosím o radu, co to je za kiwi a zda je jedlé.
Děkuji.

Hana Procházková napsal(a) dne 16.5.2012:
Dobrý den.Před 8mi lety jsem dostala sazenici koupenou v nějakém marketu jako samosprašnou.Loni mi kvetlo prvně,a samozřejmě z květů nebyly žádné plody.Na této stránce jsem zjistila,že ta moje je samička,a že(bohužel)bez samčí rostliny se plodů nedočkám.Sháním proto samečka.Nemáte,prosím,někdo přebytečnou samčí sazeničku?Koupím.Děkuji předem za odpověď.Hanka


Míra napsal(a) dne 19.3.2012:
Dobrý den, rád bych se zeptal, jak daleko od sebe by se měly tyto rostliny sázet od sebe, pokud chci vytvořit živý plot. Cca na 10m živého plotu potřebuji kolik rostlin ?
Děkuji Míra.

Vladimír ok napsal(a) dne 20.1.2010:
Pořiďte si radši odolné druhy A. arguta a kolomikta ušetříte si zlamání, vím o čem mluvím. Tyto druhy nezmrzají a dříve plodí (kolomikta-srpen, arguta-září říjen).

Lukáš Kaňok napsal(a) dne 1.1.2010:
Uctivá poklona všem znalcům rostlin!!
Moje babička má výše uvedenou rostlinu na zahrádce. Když jsme společně na internetu hledali fotografie tohoto druhu kiwi, objevili jsme pouze rostliny s bílými květy. To její kiwi ale kvete oranžově, jak je to možné? Jde snad o jiný druh aktinidie? O jaký? Nebo jde o změnu způsobenou podmínkami, ve kterých rostlina vyrůstá? Zná někdo z Vás odpověď?
Jakoukoli reakci vítám a předem za ni děkuji.
Přeji všem úspěšný rok 2010!

jiřina deklevová napsal(a) dne 10.6.2009:
Prosím o radu. Máme již 5 let actinidii deliciosa, zakoupená v Hornbachu jako samosprašná. V letošním létě krásně rozkvetla. Zastřihla jsem dle návodu větvičky za 2. listem. Čmeláci a včely se snižili, květy odkvetly a teď celé opadávají. Hnojila jsem na jaře hnojivem pro drobné bobulovité ovoce ale velmi mírně. Vláhy má dostatek, je zamulčována a roste na jižní až jihozápadní straně na pergole. Tolik jsme se těšili na první plody po tolika letech a zase zklamání. Můžete poradit, v čem je chyba?

Miroslav Frič napsal(a) dne 6.6.2009:
Dobrý den, potřeboval bych zjistit, zda-li mám aktinidii čínskou a jestli se jedná o samičky nebo samečky. Obě rostliny mají úplně stejné květy. Byly kdysi kupovány jako jeden samec a jedna samice. A letos poprvé kvetou. Mohu někam poslat fotografie?
Děkuji, M. Frič, Brno


Vlastik H. napsal(a) dne 13.5.2009:
Zdravím všechny kiwisty.
Také mám na zahrádce několik čínských actinidií, ale bohužel kvetou jen samí samečci a žádná samička se nechce ukázet ve své kráse. Nejsem si jist, zda-li vůbec nějaká samička se v mé péči nachází.
Našel by se někdo mezi Vámi,kdo by mi mohl nabídnout nějakou samičí rostlinku tohoto druhu?( jsem z liberecka)
Děkuji za odpověď a vitamínům zdar
VlastikJaroslava Tománková napsal(a) dne 20.5.2008:
Dobrý den mám takový dotaz maám kiwi velkoplodé nevím přesně co je to za odrůdu .Letos prvně kvete , mám dvě holky a jednoho kluka ,takže je naděje že budu mít úrodu jsou obalené mám znich velkou radost , ale mám obavy jestli dozrajou kdyby někdo měl zkušenosti děkuji