Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 22560

Hieracium aurantiacum - jestřábník oranžový

Syn.: Pilosella aurantiaca

Slovensky: Jastrabník pomarančový

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

 

POPIS:

Středně vysoká vytrvalá bylina. Lodyha bezlistá, chlupatá. Přízemní listy podlouhle vejčité, v růžici, dlouze chlupaté. Květy (jen jazykovité) v úborech složených v latu, oranžové. Kvete v VII až X.

STANOVIŠTĚ:

Horské louky, okraje lesů.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně až vzácně, obvykle ve vyšších polohách, zplaněle však i jinde.

PĚSTOVÁNÍ:

Ač tato rostlina není běžně pěstována, pro své výrazně oranžové květy může být ozdobou skalky. Vyhovuje jí světlé umístění a propustný substrát. Množí se na jaře nebo na podzim dělením trsů.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Fridrich Dvorák napsal(a) dne 27.5.2015:
Tiež ju mám na záhrade po slovenský sa volá chlpánik oranžový. S jej popisom prispievateľov súhlasím. Rast treba regulovať. Pre výraznú farbu si ju nechávam. Kvitne teraz už asi týždeň.

roman jadwiszczok napsal(a) dne 3.7.2013:
Jestřábník chlupáček se na kamenité půdě/leží vedle lomu/ve svahovité zahradě,neuvěřitelně za pár let rozmnožil.Ať hledám,jak hledám,tak na internetu není o likvidaci tohoto nenápadného predátora,nikde ani zmínka.Poradí mi prosím někdo,jak jej zlikvidovat?Díky



Josef napsal(a) dne 23.6.2013:
Dlouhokvetoucí rostlina s velmi krásnými květy,vhodná jako alpinka.Nejlépe je pěstovat ji v chudé půdě,kdy její květonosný stvol dorůstá jen do 15-20 cm;v půdách lepších kvalit dosahuje až 50cm,což značně ubírá na jejím vzhledu.

Marie napsal(a) dne 17.5.2013:
Mně roste jestřábník na zahrádce a je to docela plevel.Nevím odkud se tam vzal. Sama jsem ho nesázela Pokud bych jeho množství neredukovala, tak snad zahubí i jiné květiny. Je velice působivý svou barvou, ale jak dokvétá, raději jeho chmýřitá květenství likviduji.

Jan napsal(a) dne 22.6.2012:
Dobrý den,
má jestřábník oranžový toxikologický význam?

Jitka napsal(a) dne 18.11.2011:
jé našla jsem jí :) děkuju za tenhle skvělej herbář !
už vim jak se jmenuje :) mam je na zahrádce, jsou nádherné

hrdlička lad napsal(a) dne 29.8.2010:
má opravdu půvabný květ a roste asi všude,jako plevel na zahrádce i na výživných půdách,na jihovýchod od Brna,daleko od lesa,na rovině,takže je asi dost rozšířený

Jiří Valíček napsal(a) dne 11.5.2009:
Podle litery zákona u nás chráněný není, ale v červeném seznamu ČR je zařazen mezi ohrožené druhy. Každá ochrana se ale týká jen jedinců volně rostoucích v přírodě, takže budete-li jej cíleně pěstovat v zahrádce, klidně si ten čaj udělejte, pokud vám pomáhá. :-)

trkynka napsal(a) dne 26.4.2009:
používá se třeba do čajů nebo tak? děkuji za odpověď



misoska napsal(a) dne 25.3.2009:
je překrásný, ale přitahuje mšice...prý chráněný, ale opravdu roste jako plevel na chudých půdách...


VIKO napsal(a) dne 24.5.2008:
POZOR!! Z rostlinky se bez kontroly stane dost úporný plevel.