Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 26132

Fagus sylvatica - buk lesní

Syn.: Fagus moesiaca
Slovensky: Buk lesný

Čeleď: Fagaceae - bukovité

 

POPIS:

Opadavý, jednodomý, až 40 m vysoký strom s kmenem o průměru i přes 1 m. Borka hladká, stříbřitě šedá. Pupeny štíhlé, až 2,5 cm dlouhé, na konci špičaté a pýřité. Listy střídavé, dvouřadé, krátce řapíkaté, celistvé, vejčité až eliptické, na okraji často zvlněné, v mládí pýřité. Květy jednopohlavné, samčí vyrůstají z paždí listů ve dlouze stopkatých, převislých svazečcích, každý z drobných květů má 5 až 6 okvětních lístků a 5 až 15 tyčinek, samičí květy jsou 3četné, vyrůstají ve dvojicích v načervenalých, chlupatých číškách. Plodem jsou nažky (bukvice) uzavřené po 2 v ostnité číšce. Kvete v IV až V.
Buk lesní se dožívá až 400 let a plodit začíná ve věku 50 až 80 let.

STANOVIŠTĚ:

Smíšené a listnaté lesy, preferuje půdy čerstvě vlhké, dobře provzdušněné, humózní a na minerály bohaté, nesnáší trvalé zamokření, záplavy a půdy chudé, suché nebo příliš ulehlé.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roste téměř po celém území, nejvíce od pahorkatin po podhorské oblasti v pásmu od 500 do 800 m n.m. (max. asi 1250 m n.m.), chybí nebo jen vzácně roste v nejteplejších oblastech. Celkově roste v západní, střední a jižní Evropě, na severu asi po 60° severní šířky (jih Velké Británie a jih Skandinávie), na východě po západní Ukrajinu, na jihu po Pyreneje, Korsiku, Sicílii, a hory Balkánského poloostrova.

UŽITÍ:

Velmi tvrdé, pevné, těžké, ale ne příliš pružné bukové dřevo se používá k výrobě nábytku, dýh, parket, pražců, hraček, dřevěného uhlí apod. Je také výborným topivem.

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se v několika kultivarech lišících se barvou nebo tvary listů (např. listy tmavě červené, laločnaté apod.). Oblíbené jsou i převislé (smuteční) buky s větvemi visícími někdy až k zemi.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

jan lesak napsal(a) dne 30.6.2014:
bukove lesy jsou velmi uzitecne, buk i dub jsou normalni bytosti s citem a velmi vysokou inteligenci, presto si myslim ze i v prirode jednou skonci zivot kazde rostliny opravdovy zlocin je pokacet 200 - 400 buky a nevysadit nove buky v prirode po starem buku i dubu vyroste mlady strom my lid jsme jako opice

libor napsal(a) dne 12.4.2011:
V Opárenském údolí, v Českém středohoří, jsou zatím na severním úbočí vrchu Lovoš hluboké bukové lesy odhadem 80 - 100 let staré s mírnou příměsí habru a olše.
Nevím ale jak to bude dál, neb kruh civilizace se uzavírá i zde, přes Opárenské údolí povede dálnice....

Rostislav napsal(a) dne 21.11.2008:
pokud nechame les s primesi buku prirozenemu vyvoji buk casem v lese prevladne a potlaci ostatni stromy v jeho stinu roste pouze habr a jerab břak takto se pomalu premenuji selske bory na Zlinsku ve statnich lesich pri holosecnem hospodareni umele vysazene buciny maji malou sanci na prežiti