Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 11753

Tradescantia virginiana - podeňka virginská

Syn.: Tradescantia x andersoniana
Slovensky: Tradeskancia

Čeleď: Commelinaceae - křížatkovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 30 až 70 cm vysoká bylina. Lodyha přímá nebo vystoupavá, větvená, lysá. Listy mírně dužnaté, čárkovitě kopinaté, až 35 cm dlouhé a 0,5 až 3,5 cm široké. Květy uspořádány ve vijanech, jsou 3 četné, až 2 cm v průměru, dle odrůdy různých barev (fialové, modré, růžové, bílé) kališní lístky 3, tyčinek 6, všechny chlupaté, čnělka 1, listeny podobné listům. Plodem je tobolka. Kvete v VI až IX.
Pěstují se zejména nejrůznější hybridy podeňky virginské s dalšími příbuznými, severoamerickými druhy (např. s Tradescantia ohiensisnebo Tradescantia subaspera). Všechny tyto hybridy bývají zahrnovány pod obecný název Tradescantia x andersoniana.

PŮVOD:

Jihovýchod Severní Ameriky.

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se v několika kultivarech lišících se barvou květů (viz výše). Jde o velmi nenáročnou rostlinu, které vyhovuje běžná zahradní půda a jakékoliv slunné až polostinné stanoviště, špatně snáší pouze půdy velmi suché nebo znečištěné (chemicky kontaminované apod.). Květy vydrží rozkvetlé sice jen jediný den, ale velké množství poupat bývá zárukou, že rostlina pokvete po dlouhou dobu, někdy i po několik měsíců. Množí se dělením trsů na jaře nebo na podzim, kdy je vhodné také rostlinu seříznout u země.