Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 19040

Salix alba - vrba bílá

Slovensky: Vŕba biela

Čeleď: Salicaceae - vrbovité

 

POPIS:

Opadavý, dvoudomý, až 30 m vysoký strom, obvykle pouze s 1 kmenem o průměru až 1 m. Borka nejprve hladká, později podélně brázditá, tmavě šedá. Listy střídavé, krátce řapíkaté, kopinaté, dlouze zašpičatělé, na bázi klínovité, na okraji pilovité, na svrchní straně tmavě zelené a lesklé, na spodní straně přitiskle stříbřitě chlupaté, sivě bílé. Květy jednopohlavné, uspořádány v úzce válcovitých, přímých až mírně ohnutých jehnědách, samčí květy se 2 v dolní polovině chlupatými tyčinkami, samičí s téměř přisedlým, lysým semeníkem, dvěma 2laločnými bliznami a 1 nektáriovou žlázkou. Kvete v IV až V, současně s rašením listů.
Vrba bílá se dožívá až 100 let a plodit začíná ve věku asi 8 až 10 let.

STANOVIŠTĚ:

Břehy, lužní lesy, náspy, na půdách výživných, písčitých i hlinitých, vlhkých až zaplavovaných, obvykle vápnitých, stanoviště teplé, slunné nebo jen mírně zastíněné.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od nížin po pahorkatiny roztroušeně, ve vyšších polohách obvykle jen pěstována. Celkově roste v téměř celé Evropě, na severu po střední Skandinávii, na západě po západní Sibiř a Přední a Střední Asii, ve Středomoří až po sever Afriky, pěstována je i v jiných částech světa, např. v Severní Americe.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se kůra z dvouletých až tříletých větví, nejlépe brzy na jaře (březen).
Droga obsahuje fenolový glykosid salicin a dále třísloviny, flavonoidy, pryskyřice, soli kyseliny šťavelové a další látky.
Protože salicin je chemicky velmi podobný kyselině acetylsalicylové, která je účinnou látku ve známém aspirinu, je i použití vrbové kůry podobné jako použití tohoto léku, tj. snižuje horečku a zmírňuje bolest (zejména při revmatismu, ale pomáhá i při různých bolestech hlavy, zubů, svalů apod.). Užívá se při nachlazení, revmatismu, dyspeptických zánětech trávicího ústrojí, na některé choroby ledvin a močového ústrojí, zevně ji lze použít na hnisavé rány nebo vyrážky. Mírného uklidňujícího účinku lze využít při nespavosti nebo při lehčích neurasteniích, údajně i poněkud zklidňuje osoby s nadměrnou sexuální žádostivostí.
Podává se obvykle ve formě odvaru nebo macerátu (macerát se připravuje 8 hodinovým luhováním drogy ve studené vodě), přičemž na denní dávku v objemu 0,6 l se použije cca 6 g drogy. Zevně ji lze použít buď ve formě prášku (jako zásyp) nebo silnějšího odvaru. .

UŽITEK: 

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se v několika kultivarech, např. s převislými, žlutými větvemi nebo se z ní seřezáváním vytváří tzv. "hlavatá" vrba. Hodí se k osázení břehů rybníků nebo jako alejový strom na různá nábřeží. Množí se neobyčejně snadno vegetativně (na jaře se do vlhčí půdy zapíchne větévka nebo po Velikonocích celá pomlázka).