Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 16164

Ocimum basilicum - bazalka vonná (bazalka pravá)

Slovensky: Bazalka pravá

Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

 

POPIS:

Jednoletá bylina, 20 až 40 cm vysoká. Lodyha obvykle bohatě větvená, lysá nebo krátce chlupatá, 4hranná až takřka oblá. Listy vstřícné, dlouze řapíkaté, čepel eliptická až vejcovitá, celokrajná až řídce zubatá. Květy v chudých lichopřeslenech, kalich dvoupyský, bílý. Byly vyšlechtěny i kultivary s květy růžovými či červenými a listy kadeřavými, zelenými až červenofialovými. Kvete v VI až IX.

PŮVOD:

Pravděpodobně Přední Indie, pěstována je však již od starověku, do střední Evropy se dostala v 16. století, v ČR vzácně i zplaňuje.

LÉČITELSTVÍ:

Užívá se nať (Herba basilici), která se sbírá v době květu seřezáním asi 10 cm na zemí tak, že část listů se ponechá na rostlině a sklízet se tudíž může i vícekrát (2x až 3x) ročně. Suší se ve stínu nebo při umělém sušení za teplot do 40 °C.
Bazalka obsahuje hlavně silice (až 1,5%) s hlavní složkou methylchavikolem (estragolem) a linalolem a přibližně 5% tříslovin, flavonoidy, glykosidy, éterické oleje s eugenolem a ocimem, bazalkový kafr, tanin, cinoel a jiné látky.
Bazalka zvyšuje žaludeční činnost (snižuje napětí hladkého svalstva trávícího traktu a zvyšuje vylučování trávících šťáv), snižuje nadýmání, podporuje chuť k jídlu, usnadňuje odhleňování, působí protizánětlivě a mírně antibioticky. Dle J.A.Zentricha lze zevně použít šťávu z čerstvé bazalky jako podpůrný lék při zánětech středního ucha a na těžko se hojící rány. Protože rostlina zklidňuje, bývá její aplikace vhodná i při nespavosti, migréně, mentální vyčerpanosti či některých formách depresí. Bazalka také podporuje tvorbu mateřského mléka a léčí afty v ústní dutině. Bývá vhodná i při léčbě močového systému a při průduškovém astmatu.
Bazalka se obvykle podává ve formě nálevu, kdy se 1 čajová lžička spaří 150 až 200 ml vroucí vody, ve které se nechá ustát asi 10 minut. Je také důležitou součástí posilujících aromatických koupelí, kdy se používá samostatně nebo ve směsích 1x až 2x týdně. Při prevenci srdeční slabosti nebo astmatu se osvědčila inhalace par vařící se bazalky.

DALŠÍ UŽITÍ:

Mladé listy bazalky se užívají k přípravě salátů a sušené listy jako koření zejména na maso, ryby, luštěniny, k ochucování tvarohu a uzenin, ale i do polévek a omáček. Silice získané z bazalky se také užívají při výrobě voňavek.

PĚSTOVÁNÍ:

Bazalce se daří výhradně v teplých, slunných a chráněných polohách. Semena se vysévají v březnu do pařeniště, na záhony se přesazuje v květnu nejlépe po dvou rostlinách ve vzdálenosti asi 30 cm od sebe. Rostlině vyhovuje půda kyprá a na živiny bohatá.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

ahoj pepino napsal(a) dne 16.2.2014:
je to proste superrrrrrrrrrrrrrrr .

Milada Svobodová napsal(a) dne 22.10.2013:
Bazalka je také nejsilnější přírodní antidepresivum. Nálev z bazalky je chutný a účinkuje.:-)

jiri napsal(a) dne 27.9.2013:
pozor na kultivary bazalky: podle vědecké práce: Methyleugenol in Ocimum basilicum L. Cv. Genovese Gigante, nízké kultivary n. př. právě Genovese gigante (údajně nejvíce dnes používané pro pesto) mohou být nebezpečné lidskému zdraví, i rakovinotvorné, protože na rozdíl od v přírodě rostoucích i pěstovaných vysokých forem,u nichž převládá zdraví prospěšný eugenol, v nízkých bazalkách (nižších než 16 cm) převládá nebezbečný derivát methyleugenol.
Viz: http://admin.sssa.it/media/00000645.pdf
In conclusion, for the time being we suggest that pesto
be prepared with basil taller than 16 cm, when eugenol
is the main component and methyleugenol is greatly
reduced


Vlasta napsal(a) dne 10.8.2012:
Miluji bazalku. Zdá se, že ona mne též. Nikomu v okolí se nedaří pěstovat na zahradě. Mně ano, protože jsem ji doslova vypiplala a piplám doteď: nejprve jsem ji v bytě vypěstovala ze semínek. Malé křehké rostlinky. Až povyrostly do výšky cca 5 cm tak jsem je dávala "otužovat" ven za okno. Bazalky potřebují pravidelný přísun vody (úměrné množství své velikosti). Až vyrostly bazalčí "děcka" do výšky cca 10 cm, tak jsem jim připravila podmínky na záhonku: Nejprve vyhloubila jamku, do ní rozprostřela kolem stěn jamky "bandáž" z rostříhaného igelitového pytlíku (nastříhaného napříč pytlíkem - asi 3 kusy z jednoho pytlíku - například do kterého dáváte ovoce v obchodě) tak, aby vznikl něco jako prstenec, který v jamce jsem dole přihrnula hlínoua asi 1 cm ode dna (anebo i kamínky) a pak jsem do jamky dala sazeničku bazalky i s hlínou a přidala hlínu na velikost obandážované jamky. Igelit by měl trošku přečuhovat (aby bylo zřejmé, kde asi bandáž je. Pak jsem pochopitelně sazeničku v nové hlíně zalila s tém že i k vnitřním krajům bandáže jsem nalila vodu. PROČ: protože na igelitu s edrží voda delší dobu a nespotřebují ji ostatní rostlinky (plevel sice dostávám ven, ale je dost aktivní stále) a současně voda neprosákne do větší hloubky, kam už by kořínky mladé rostlinky nedosáhly. Nu a pak kdykoliv přes den neprší - zalévám. Někdy to vydrží bazalka i 7-10 dnů, ale je raději, když má dost vláhy stále (ale nesmí být půda "přemočena". ) když byla vedra, zalévala jsem bazalku ráno i večer. A proč ji miluji: Když jsem po horkém dni bazalku zalila, odvděčila se tím, že najednou tak krásně zavoněla. Je to vděčná a skvělá bylinka.

Ludmila napsal(a) dne 21.7.2012:
Věděla jsem,že existuje červená Bazalka tak jsem sehnala semeno a normálně vypěstovala.Její listy byly o trošku menší,než zelené,ale v okurkovém salátu pěkně vynikla.

Drahomira napsal(a) dne 15.11.2010:
Dobry den.
Muj dotaz se tyka toho,zda je mozno predavkovat se bazalkou.Mela jsem obdobi,kdy jsem snedla az balicek bazalky za dva dny.Jednou jsem dostala silenou koliku(zvraceni,monhocetne cca 20x za noc),po te i trochu prujem.Od te doby kdyz vidim bazalku, zveda se mi zaludek.Davala jsem si ji cerstvou na uvarene testoviny(ale asi ve velkem mnozstvi).Mozna,ze to byla shoda nahod,ale je to asi uz pul roku a nemuzu se na bazalku ani podivat.Jestli ma nekdo podobne zkusenosti,podelte se.diky D.


Ludmila napsal(a) dne 8.6.2009:
Kdysi jsem nasela meduňku, která je vytrvalá,teď jsem si všimla, že mi mezi ní vyrůstá i bazalka. Jsem z Vysočiny, kde je drsnější podnebí, takže musí to být druh vytrvalý. Je to možné? Dříve jsem si toho patrně nevšimla a trhala jsem ji jako plevel, o to více mě to překvapilo teď, když se o bylinky začínám zajímat.Jane napsal(a) dne 17.9.2008:
Chtěla bych bazalku namnožit. Stačí když odstřihnu kousek stonku a dám do vody zakořenit, nebo musím začít od semene?


Zachová Jan napsal(a) dne 7.8.2008:
Bazalka je výborná na přípravu masa nebo na naložení masa na grilování.

Ludmila Kouřilová napsal(a) dne 18.7.2008:
ráda bych se dověděla kolik druhů bazalek se pěstuje v našem pásmu /viděla jsem i červenou/ - bylo by dobré rozšířit o tyto vědomosti, pokud je to možné, děkuji .. LudKou

Dana Kabrhelová napsal(a) dne 30.3.2008:
také jsem někde slyšela, že vývar z listů bazalky podporuje růst vlasů. Též i u kopřivy dvoudomé.