Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 11789

Deutzia scabra - trojpuk drsný

Slovensky: Trojpuk drsný

Čeleď: Hydrangeaceae - hortenziovité

 

POPIS:

Opadavý, vzpřímený, až 2,5 m vysoký keř. Mladé větve červenohnědé až hnědé, chlupaté, starší větve tmavohnědé až šedohnědé, s borkou odlupující se v tenkých plátcích. Listy krátce řapíkaté, vstřícné, vejčité až vejčitě kopinaté, na bázi zaokrouhlené, na vrcholu zašpičatělé, na okraji vroubkované, na obou stranách drsně chlupaté. 5četné květy jsou uspořádány v 8 až 14 cm dlouhých, úzkých latách, korunní lístky bílé, na zevní straně někdy narůžovělé. Plodem je tobolka. Kvete v VI až VII.

PŮVOD:

Čína a Japonsko.

PĚSTOVÁNÍ:

Trojpuk drsný se v Evropě pěstuje od roku 1822, do ČR byl první exemplář dovezen v roce 1865 (do Hluboké nad Vltavou). V současnosti se pěstuje v několika odrůdách včetně plnokvětých. Jde o nenáročný keř, který dobře poroste v běžné zahradní, mírně vlhčí půdě a na slunném nebo jen mírně zastíněném stanovišti. Množí se celkem snadno zelenými řízky (nejlépe na přelomu měsíců května a června).


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

miro napsal(a) dne 2.5.2008:
Je jednoduchá (jednoduchý kvet nie plnokvet) forma trojpuku medonosná t.j. atraktívna pre včely? Dík za odpoveď. Miro


dráža napsal(a) dne 23.4.2008:
Tak tento keř mám na zahradě již asi 20 let a skoro každý rok ji na jaře, než začne rašit, osekám staré 2leté větve, aby se vytvořily nové dlouhé výhony, které budou příští rok kvést. Ty jednoleté samozřejmě nechat , ty právě pokvetou. Myslím, že kdyby se nechala bez střihu, tak by obrůstaly staré větve malými novými výhony, ale nebyl by efekt tak, jako když se seřezávají staré větve.


M.Miková napsal(a) dne 22.4.2008:
Prosím, kdy se na jaře řeže Deutzia? Po zasazení další roky, jsem ji prořezávala, větv byly duté a neobrostly novými - nerozkošatila se. Tak máme jen vysoké výhony. Co s tím? Děkuji.