Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 29681

Centaurea cyanus - chrpa modrá (chrpa modrák, chrpa polní)

Syn.: Centaurea segetum
Slovensky: Nevädza poľná

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

 

POPIS:

Jednoletá nebo ozimá, přímá rostlina s větvenou, až 90 cm vysokou, hranatou a měkce chlupatou lodyhou. Listy kopinaté, na bázi zubaté nebo peřenoklané. Úbory v průměru 2 až 3 cm, na okraji s tmavě modrými trubkovitými květy, které jsou větší než purpurové terčové květy ve středu. Kvete v VI až VIII.

STANOVIŠTĚ:

Obilné pole, rumiště, staré komposty, podél cest, preferuje kypré a výživné půdy.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně, ale ustupující, celkově takřka v celé Evropě.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se květ (Flos cyani) buď samostatný nebo i s kalichem (Flos cyani cum calyce).
Obsahuje antokyanové glykosidy (např. cyanin), hořčiny, saponiny a minerální látky.
Droga má účinky močopudné a žlučopudné, v současnosti se však nejčastěji užívá při zánětlivých a hnisavých očních chorobách. Např. na „unavené“ oči se vezme 1 polévková lžíce drogy, přelije se šálkem vařící vody, nechá se 10 minut luhovat a v takto připraveném nálevu se po vychladnutí a scezení oči koupou. Na slzící oči lze použít stejný nálev, ale s přídavkem 10 květů heřmánku, tento nálev se aplikuje ve formě obkladu.

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se v několika odrůdách lišících se zejména výškou rostliny (30 až 90 cm) a barvou květů (modrá, fialová, růžová, bílá, žlutá, s bílými okraji okvětních lístků). Vyžaduje slunné stanoviště a běžnou, ale dobře propustnou půdu. Množí se semeny, která se vysévají v březnu pod sklo, na venkovní stanoviště se pak rostliny přesazují v květnu.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Veronika napsal(a) dne 11.7.2011:
U nás na Plzeňsku rozhodně ustupují, už dva roky se snažím nějakou najít a nenašla jsem zatím ani jedinou. Věřím, že tu někde snad pořád ještě jsou, jenže KDE? Pokud by někdo z Plzeňska věděl, byla bych mu moc vděčná za informaci.
Jindra Vančurová napsal(a) dne 24.6.2010:
Tak u nás v okolí (Úvaly) žádné chrpy modré nejsou, mám je moc ráda, je to vzpomínka na dětství, a když je někde vidím, je to pro mě svátek.

Jindřich František Bobák napsal(a) dne 16.7.2009:
Chrpy

Které květiny rostou v ráji?
Chrpy tam patří zcela jistě –
ve vlasech modré z nebe mají,
klasy je v poli kolébají,
najdeme je na slunném místě.

Ta dívka v očích chrpy měla,
pusu jako dvě plástve medu,
jen líbat ještě neuměla –
ach, jak se bázní celá chvěla…
Zapomnět na ni nedovedu.Petr Fiala napsal(a) dne 29.7.2008:
Dobrý den,chci reagovat na Vaši poznámku o ustupujícím výskytu chrpy u nás a v Evropě.Při každodeních procházkách u nás v Brně-Vinohradech se přesvědčuji o naprostém opaku!Přímo se dá mluvit o chrpové invazi okolo chodníků a v přilehlých parcích!Je však pravdou,že se v tak hojném počtu u nás v minulosti neoběvovala.Vcelku by mne zajímalo,proč tomu tak je,když podmínky ke svému růstu mají stále stejný.Děkuji za případnou odpovědˇ. S pozdravem Fiala