Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 29769

Corylus avellana - líska obecná

Slovensky: Lieska obyčajná

Čeleď:  Betulaceae - břízovité

 

POPIS:

Opadavý, 2 až 8 m vysoký keř. Větve v mládí červenohnědě žláznatě chlupaté, později lysé, borka hnědošedá, hladká. Listy řapíkaté, střídavé, vejčité, na konci špičaté, na bázi srdčité, na okraji dvojitě pilovité až mírně laločnaté, na horní straně řídce chlupaté a na spodní straně zejména na žilkách pýřité, řapík žláznatě chlupatý, 1 až 2 cm dlouhý. Květy jednopohlavné, samčí uspořádány v 3 až 7 cm dlouhých, úzkých jehnědách, jednotlivé květy vyrůstají v úžlabí žlutohnědých, pýřitých listenů. Samičí květenství nenápadná, umístěná v hnědém, přisedlém, pupenovitém obalu, z něhož vyčnívají pouze červené až červenofialové blizny. Oříšky vyrůstají po 1 až 5, jsou vejcovitě kulovité, zpočátku žlutozelené, později hnědé, obaleny ve zvonkovitém, žláznatě chlupatém obalu tvořeném srostlými listenci. Kvete v II až IV.

STANOVIŠTĚ:

Lesy a jejich okraje, houštiny, křoviny, břehy, na půdách hlinitých, výživných, humózních, kyprých, čerstvě vlhkých, stanoviště polostinné.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně až hojně od nížin po podhorské oblasti (max. asi 1310 m n.m.), v horách vzácně. Celkově roste v téměř celé Evropě vyjma jejích nejsevernějších oblastí a dále na severu Afriky, v Malé Asii, na Kavkaze a v Sýrii.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se zejména list, méně často i kůra z mladších větví. List se sbírá v červnu a červenci, kůra těsně před rašením listů, tj. přibližně ve druhé polovině března. Listy se suší co možná nejrychleji, za umělého sušení při teplotách do 40 °C.
Listy obsahují silici, třísloviny, flavonoidy, glykosidy, sacharidy, myrcitrin, kvercitrin a další látky, v kůře jsou přítomny třísloviny, flobafeny a pryskyřice.
Obě drogy zklidňují střevní peristaltiku (např. při zánětech střev), působí protiprůjmově, močopudně, svíravě a zastavují krvácení, zevně ve formě koupelí se užívají při ekzémech a hemoroidech.
Pro vnitřní použití se líska připravuje obvykle ve formě nálevu (2 lžičky drogy na šálek vody), pro zevní pak ve formě odvaru. Droga působí velmi mírně, takže nejsou známi žádné kontraindikace ani nežádoucí účinky.

DALŠÍ UŽITÍ: 

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se v několika kultivarech lišících se vzrůstem (např. převislá nebo s pokroucenými větvemi) nebo barvou listů (např. žluté, hnědočervené, skvrnité aj.). Požadavky na pěstování viz odstavec Stanoviště. Množí se semeny (oříšky), zahradní kultivary se množí hřížením, roubováním nebo řízkováním.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Ladka napsal(a) dne 10.6.2015:
Dobrý den,
chci se zeptat co se dá dělat s lískou.
Např.: čaj
Děkuji za odpověd'

Jozef napsal(a) dne 10.12.2011:
Lieskovy caj sa mi velmi osvedcil s nakrajanym jablkom.Neviem,ci ma vplyv aj odroda jablka,ale caj je velmi ucinny.Miernu hrstku susenych lieskovych listkov a pol maleho nakrajaneho jablka a asi pol litra vriacej vody.Velmi mi pomohol pri hnisavych zaderoh na prstoch.Ma prijemnu chut.

Milan napsal(a) dne 14.4.2010:
Je možno jako ochranu proti samičkám nosatce použít i dravé roztoče?

Marie Greplová napsal(a) dne 18.7.2009:
Marně sháním radu, jak zabránit tomu, aby lískové oříšky nebyly červivé. Jak a čím se lískové oříšky ošetřují a přihnojují?
Děkuji předem Greplová M.


Libor napsal(a) dne 6.5.2009:
Prej jehnědy podporujou hubnutí a čistí krev

hana večeřová napsal(a) dne 31.10.2008:
Dobrý den,
na své zahradě mám tři keře lísky obecné. Na podzim se objevují jehnědy. Chtěla bych keře ostříhat a nevím, zda to bude mít vliv na plody příštího roku. Můžete mi doporučit kdy a jak stříhat.
Děkuji Večeřová