Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 6496

Phyteuma spicatum - zvonečník klasnatý

Syn.: Phyteuma betonicaefolium, Phyteuma scorzoneraefolium
Slovensky: Zvonovník klasnatý

Čeleď: Campanulaceae - zvonkovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 20 až 80 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, nevětvená. Přízemní listy dlouze řapíkaté, srdčité, na okraji pilovité, čepel často černě skvrnitá, dolní a střední lodyžní listy řapíkaté, taktéž srdčité a na okraji pilovité, horní lodyžní listy krátce řapíkaté až přisedlé, kopinaté, na bázi zaokrouhlené. Květy uspořádány ve válcovitém až vejčitém klasu, bílé, nažloutlé, nazelenalé nebo vzácně namodralé, 5 četné, korunní cípy čárkovité, zpočátku na bázi i na vrcholu vzájemně spojené, tyčinek 5, zákrovní listeny kopinaté až čárkovité, rozestálé nebo nazpět ohnuté. Plodem je tobolka. Kvete v V až VII.

STANOVIŠTĚ:

Louky, listnaté lesy, křoviny, na půdách humózních, výživných a kyprých.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR místy hojně, ale místy zcela chybí, většina lokalit se nachází v podhorských až horských oblastech (max. 1420 m n.m.). Celkově roste v Evropě na severu po jih Norska a Estonsko, na jihu po Pyreneje a Balkán, na východě po střední Rusko.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

ena napsal(a) dne 15.5.2013:
škoda že už nežijí bylináři Zentrich či Váňa, ty by věděli o zvonečnících vše, napadá mě přítel bylináře Pavla Váni bylinkář Vladimír Vitásek z Litovle u Olomouce,
snad by věděl nějaké podrobnosti o léčivosti zvonečníků klasnatého a těch dalších,
jinak existuje bylinářstvi Pavla Váni v Novém Bydžově, kde na pozemcích pěstoval kde co,
a někdo to po něm určitě musel převzít (tedy doufám)

Kontakt:
vlada.vytasek zavináč centrum.cz

zde bylinkové výkendy s Vláďou Vitáskem pro rok 2013
http://zitzdrave.blog.cz/1302/bylinkove-vikendy-s-vladou-vytaskem-bylinarem-z-litovle-v-roce-2013

bylinář Zentrich zase spolupracoval s léčitelem a bylinářem Bohumilem Juklem
snad i zde by se dalo pátrat
http://www.jukl.cz/

alea napsal(a) dne 14.5.2013:
přípravek z kořene zvonečníku klasnatého lze najít na goldpharma.com jako přípravek na poruchy muskuloskeletálního systému

Semecký Václav napsal(a) dne 18.11.2009:
Domnivám se,že se jedná o léčivku ale v několika obsáhlých bilinkařských publikacích jsem ji nenalezl.Rád bych se o zvonečníku klasnatém i hlavatém dozvěděl jejich léčebné a užitné vlastnosti.Má-li někdo tyto znalosti ,nebo ví kde čerpat,prosim poradˇte. S díky S.V.

Jan Červenka napsal(a) dne 8.6.2009:
Určite by sme mali vedieť že čaje s týchto rastlín sú mimoriadne silnými rozpúšťadlami kyseliny v tele a napomáhajú zneutralizovať prekyslený organizmus (zvonovník klasnatý a zvonovník hlavatý )neutrálne prostredie v tele je dobrou prevenciou , ale aj pomocou pri veľa chorobách.