Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 15069

Lycopodium clavatum - plavuň vidlačka

Syn.: Lycopodium brachystachyum
Slovensky: Plavúň obyčajný

Čeleď: Lycopodiaceae - plavuňovité

 

POPIS:

Vytrvalá, výtrusná bylina. Lodyha plazivá, kořenující, až 1 m dlouhé, postranní větve vidličnatě větvené, vystoupavé až přímé. Listy v husté šroubovici, čárkovité, 3 až 4 mm dlouhé, zakončené dlouhou, bílou osinou. Výtrusnicové klasy po 1 až 5 (nejčastěji po 2), až 8 cm dlouhé, dlouze stopkaté, sporofyly (listy nesoucí výtrusy) hustě a střechovitě se kryjící, vejčité, na okraji blanité, na vrcholu špičaté. Prokel podzemní. Zralost výtrusů: VI až IX.

STANOVIŠTĚ:

Světlejší jehličnaté lesy, vřesoviště, suché pastviny, paseky, na půdách kyselých.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně od pahorkatin po horské oblasti (max. 1400 m n.m.), v teplých oblastech převážně vzácně nebo chybí. Celkově roste v mírném a chladném pásmu severní polokoule (po cca 68° severní šířky), v teplejších pásmech jen místy v horách.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírají se výtrusy (Sporae lycopodii) a občas i nať. Výtrusnicové klasy se sbírají v červenci až srpnu a po dozrání se z nich přes husté sítko vyklepávají výtrusy, které jsou převelice jemné, mastné, hořlavé a nesmočitelné ve vodě (tedy plavající, od čehož je také odvozeno české rodové jméno plavuně). Nať se sbírá koncem jara.
Výtrusy obsahují asi 50% oleje, dále pryskyřici, polysacharid sporonin, organické kyseliny, vysokomolekulární terpen a stopy chinolizidinových alkaloidů (lykopodin, klavatin, klavotoxin).
Vnitřně se plavuňových výtrusů užívá při onemocnění jater nebo při zánětu močového měchýře či ledvin, zevně pak jako zásypu na kožní záněty, mokvavé ekzémy, vyrážky, na svrab nebo vředy (nedráždí pokožku a dobře ji vysušuje). Nať se užívá téměř výhradně zevně (je toxická!) ve formě obkladu např. při glomerulonefritidě (akutní onemocnění ledvin způsobující poškození ledvinových klubíček) nebo i jiných onemocněních močového ústrojí, koupel v plavuni působí antirevmaticky a tlumí křeče v končetinách (i v tomto případě lze použít namísto koupele obklad).
Spory se podávají ve formě prášku (4x denně na špičku kulatého nože), odvaru (2 čajové lžičky drogy se povaří 15 minut ve sklenici vody) nebo směsi s medem. Při astmatu nebo nádorových chorobách se osvědčil nálev z natě, který je však toxický, takže se podává jen v malém množství (max. asi 6 polévkových lžic denně!).

JEDY:

Viz předchozí odstavec. 

UŽITÍ: 


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Strýček Lubin napsal(a) dne 16.2.2012:
Výtrusy této rostliny se používají jako vysoce hořlavý a výbušný prach například ve filmech k pyrotechnickým efektům.
Neopatrná manipulace s výtrusy a ohněm může vést k explozi, velmi nebezpečné.

Marta napsal(a) dne 29.3.2010:
Čo sa môže stať, ak by som pila odvar z vňate plavúňa? Je to veľmi jedovatá rastlina ?

Anonym napsal(a) dne 15.2.2010:
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat na Lycopodium clavatum 9CH.
Vyčetla jsem že se dá používat když má dítě v noci pocit hladu 1 rok dítěte a v jakém dávkování se má používat? A na co ještě jsou určena tento typ homeopatik? Předem děkuji za odpověď.


Jemcikova blanka napsal(a) dne 7.5.2009:
Chtěla bych se zeptat na možnost délky užívání plavuně.
/nať/-nádorové onemocnění jater
Děkuji za Vaši odpověď
jemcikova


Lída napsal(a) dne 29.4.2008:
Někdy jsem někde četla, že plavuň je i radioaktivní. Ráda bych věděla, jestli je to pravda. Díky.