Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 25655

Cornus mas - dřín obecný (dřín jarní, svída dřín)

Syn.: Cornus mascula, Cornus vernalis, Macrocarpium mas
Slovensky: Drieň obyčajný (svíb drieň)

Čeleď: Cornaceae - dřínovité

 

POPIS:

Opadavý, až 10 m vysoký keř nebo menší strom. Borka tenká, tmavohnědá až šedohnědá, mělce brázditá, odlupuje se v drobných šupinách. Listy vstřícné, řapíkaté, eliptické až vejčité, celokrajné, na špičce prodloužené, se 3 až 5 páry obloukovitých žilek, na obou stranách krátce a přitiskle chlupaté. Květy ve stažených, 1 až 2 cm velkých chocholících po 18 až 30, 4četné, drobné, do 9 mm velké, žluté, rozkvétají před rašením listů, pod květenství 4 podpůrné listeny. Plodem jsou 1 až 3 cm dlouhé, za zralosti červené peckovice. Kvete v II až IV.

STANOVIŠTĚ:

Světlé a teplé křovinaté stráně, světlé lesy a jejich okraje, skalnaté svahy, na půdách vysýchavých, vápnitých, zásaditých až neutrálních, kamenitých, mělkých.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR mezerovitě zejména v teplých polohách pahorkatin (max. 725 m n.m.). Celkově roste v Evropě na západě od Francie, na severu po jih Belgie, střední Německo, Čechy, Slovensko a jihozápadní Ukrajinu, na východě po Krym, Kavkaz a Arménii. Jde o prastarou kulturní rostlinu s centrem rozšíření na Balkáně a v Malé Asii, v jiných oblastech možná kdysi dávno jen zdomácněla a zplaněla.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírají se plody zvané dřínky (Corni fructus).
Plody obsahují organické kyseliny (např. jablečnou, vinnou a gallovou), dále iridoidy loganin, morronisid a verbenalin, hořčinu cornin, třísloviny, pryskyřice, látky glykozidického charakteru aj. Některé starší prameny hovoří i o údajném obsahu halucinoigenních alkaloidů v plodech, modernější sledování však tyto látky v plodech neprokázalo.
Droga tlumí některé typy závratí a některé typy tinnitu (hučení v uších), případně i s tím spojenou nedoslýchavost, ochablost v bederní oblasti a v kolenou, ejaculatio praecox čili předčasný výron semene, chorobné pocení, příliš hojné močení a některé formy močové inkontinence. Fytoncidní komplex obsahových látek působí bakteriostaticky a uplatňuje se jako urodesinficiens. Byly zaznamenány i účinky antialergické.
Podává se ve formě prášku ze sušené drogy v množství 1-2 mocca lžiček, 2-4x denně. Může se aplikovat i formou tříminutového odvaru z 5 - 8 g drcené drogy na 200 -250 ml čaje. Obvykle se bere 3x denně, před jídlem.
Droga je kontraindikována při vysokých teplotách, těžších průjmech a při obtížném a bolestivém močení.

DALŠÍ UŽITÍ:

Plody dřínu jsou jedlé a vedle přímé konzumace je lze použít i na výrobu zavařenin, sirupů, kompotů apod.

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se v několika kultivarech, lišících se zejména zbarvením listů (např. cv. Elegantissima s okraji listů žlutě zbarvenými). Dřín vyžaduje sušší, teplou, lehkou, zásaditou až neutrální půdu a slunné a teplé stanoviště. Protože dobře snáší řez, lze jej tvarovat do živých plotů. Jelikož se ale květy vytváří na větévkách z předchozí sezóny, je třeba se při pravidelném řezu smířit s tím, že bude jen málo kvést. Množí se semeny, která se sejí ihned po dozrání, tedy na podzim.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Jiří Bajer napsal(a) dne 19.9.2014:
Cornus mas v šesti odrůdách mají v ADAVU Velký Osek

f hrabal napsal(a) dne 19.2.2012:
Nevite, kde lze koupit / objednat plody DRINU ke konzumaci (susene) ??


pavel gabriel napsal(a) dne 10.11.2011:
Nevíte jestli je dřín chráněná rostlina? Mam strom 50-70let starý a asi ho budu muset kvůli sousedovi zlikvidovat.





asimina napsal(a) dne 14.2.2011:
Dřín Cornus Mas je to vitamínová bomba.
Veľkoplodý 5-10x větší plody, asi jak švestky, intenzívně sladké, i kiselé současně.
Dřín lékařský, Cornus Officinalis, liečivé účinky.
Dřín květnatý - Cornus Florida i Cornus Kousa, až 15 cm veliké květy.
Možnost zaslat i na dobírku.






josef řežábek napsal(a) dne 18.1.2011:
mám dřín obecný.každoročně krásně kvete,ale nemá téměř žádné plody.co mám udělat?



Honza napsal(a) dne 1.10.2010:
Vážení,
před časem jsem si opakovaně objednal sazenice dřínu u Starkla, ale ani jednou se mi nechytily. Bývalý kolega to zkoušel paralelně se mnou, se stejným - tzn. nulovým -výsledkem. Možná jsme byli nešikovní, ale spíš bude chyba někde jinde.
Zdraví
Honza



Karol napsal(a) dne 10.4.2010:
Dřín očkovaný-velkoplodý jsem koupil v zahradnictví
Tomáš Duračka, Veselé 135 u Piešťan (SR) tlf. 421 905 985 037 a jsem maximálně spokojen jak s prodanými stromky, tak s rodivostí. Cena 8 Euro.

Miroslav napsal(a) dne 28.12.2008:
Zdravím zájemce o Cornus mas.Každoročně navštěvuji ke konci roku zahradní centrum OBI v Německu.Mají doprodejové slevy a tuto rostlinku jsem zakoupil nádherně vzrostlou za tři eura.Původní cena dvanáct.Mají mimo jiné i Acer palmatum,Hammemilis a jiné nádhernosti.Stačí jenom vědět kdy a kde.
Přeji všem do Nového roku,aby si udělali občas radost jako já a podělili se o ní s ostatními.Mnoho pěstitelských úspěchů. Miroslav


Liba napsal(a) dne 8.9.2008:
Letos jsem začla pěstovat dřín obecný a po jeho olistění se ve spodní části rostliny na listech začly oběvovat nejdříve hnědé a potom černé skvrny a ty začly postupovat na okraje listů. Byla bych vám moc vděčná, kdyby jste mi poradili co mám udělat, aby skvrny zmizely a rostlina byla obět zdravá.


Nikol Agavi napsal(a) dne 19.5.2008:
Dobrý den
mohl by mi někdo poradit jaký je rozdíl mezi Dřínem obecným a lékařským? A jaké má další využití. Děkuji


Petr napsal(a) dne 7.5.2008:
Dobrý den, slyšel jsem , že z plodů dřínu se dá udělat znamenité víno a k tomu ještě plod obsahuje údajně halucinogenní alkaloid, ví někdo něco více ??, potažmo recept

Jan Holp napsal(a) dne 30.4.2008:
Prosím všechny nahlížející, aby mi sdělili kde lze koupit či nějak získat sazenici Dřínu obecného či Dřínu lékařského. Děkuji.