Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 23614

Aesculus hippocastanum - jírovec maďal (koňský kaštan)

Syn.: Hippocastanum vulgare
Slovensky: Pagaštan konský

Čeleď: Sapindaceae - mýdelníkovité

 

POPIS:

Opadavý, až 30 m vysoký strom s kmenem o průměru až 2 m. Borka zpočátku hladká, šedohnědá, později až červenohnědá, odlupující se v malých šupinách. Pupeny velké, silně lepkavé, hnědé až červenohnědé. Listy vstřícné, dlouze řapíkaté, dlanitě složené, 5 až 7četné, lístky přisedlé, obvejčité, na okraji pilovité, prostřední lístek větší než ostatní. Květy v až 30 cm dlouhých latách, nejčastěji 5četné, zřídka 4četné, oboupohlavné nebo jednopohlavné, bílé, na bázi korunních lístků se žlutou, později červenou skvrnou. Plodem je až 6 cm velká, ostnitá tobolka s 1 až 3 semeny (kaštany). Kvete v V.

ROZŠÍŘENÍ:

Původní v jihovýchodní Evropě (severní Řecko, Albánie, Bulharsko), u nás často pěstován a velmi často i zplaňuje, takže může působit dojmem původního druhu.

STANOVIŠTĚ:

U nás převážně vysazován v parcích či alejích, ve své domovině roste zejména v horských a údolních lesích, na půdách výživných, humózních, hlubokých, svěžích a na stanovišti světlém až polostinném.

JEDY:

Celá rostlina (a nejvíce zřejmě semena) je jedovatá, hlavní (nebo jedinou?) toxickou látkou v jírovci je saponin escin. Více viz na konci následujícího odstavce.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírají se zejména plody (kaštany), méně květ a ještě méně kůra. Kaštany se sbírají na podzim v době plné zralosti, květ v době plného rozkvětu a kůra na jaře z mladých větviček.
Droga obsahuje zejména glykosid eskulin (=aeskulin) a dále saponiny (např. escin), flavonoidy, éterické oleje, pektin aj.
Jírovcová droga má výrazný účinek na cévní stěny, které zpevňuje a zvyšuje jejich pružnost, dále působí protizánětlivě a tlumí otoky (zejména lymfatických žláz). Užívá se na křečové žíly, hemoroidy, bércové vředy, trombózy nebo při nedostatečném prokrvení končetin.
Aplikuje se ve formě tinktury (3x denně tolik kapek, kolik činí 1/3 vaší váhy v kg). Čaj z květů se někdy užívá na kožní záněty nebo slabší popáleniny.
POZOR: Jírovec se obvykle podává dlouhodobě, ale protože ve větších dávkách působí toxicky a ovlivňuje funkci nadledvinek, je vhodné léčbu vždy po 2 měsících na 1 měsíc přerušit. Při předávkování se mohou objevit příznaky otravy jako např. křeče, ztráta koordinace, zvracení, průjem, ochrnutí, dle některých zdrojů může dojít i k poškození ledvin a jater, u dětí byly údajně zaznamenány i případy úmrtí. Vzhledem k tomu, že účinky jírovce nejsou detailně prozkoumány, neměli by jeho drogy raději užívat děti, těhotné a kojící ženy a lidé s chorobami ledvin nebo jater.
Pozn.: Látek izolovaných ze semen jírovce se užívá i v lékařství (např. lék Aescin, který se podává proti otokům, bércovým vředům atd.).

UŽITÍ: 

PĚSTOVÁNÍ:

Do Evropy byl jírovec maďal prvně přivezen ve druhé polovině 16. století, v současnosti se pěstuje v několika kultivarech lišících se vzrůstem (zakrslé, převislé) nebo barvou či tvarem lístků. Jírovec vyžaduje humózní, výživnou a svěží půdu a světlé nebo jen slabě přistíněné místo. Množí se semeny, která se sází buď ihned po dozrání nebo po zimní stratifikaci na jaře. Semena se sejí 6 až 8 cm hluboko pupkem dolů. Kultivary se množí očkováním nebo roubováním.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

lyn_x napsal(a) dne 15.3.2013:
Nevíte prosímvás někdo, v jakém věku začíná jírovec kvést? Nemohu tuto informaci nikde dohledat. Děkuji.


Iva Vild napsal(a) dne 26.8.2012:
Někde jsem zaslechla,že se dříve využíval i jako prací prostředek?!


jiri kosek napsal(a) dne 1.6.2011:
kdy mohu pristoupit k řezu jírovce

Jana Holická napsal(a) dne 27.1.2011:
Nádherné poupě tohoto Jírovce se také používá v Bachově květové terapii - Chestnut Bud - proti opakování životních chyb a poučení se z nich. Takže pokud již nechcete dělat pořád stejné chyby a chcete se ze svých zkušeností poučit, zpracovat je a jít v životě dál...vyzkoušejte. Věnuji se této terapii asi 9 let a nádhera stromů a květin mne nepřestává udivovat. Tato fotografie je mimořádně krásná !


kiki napsal(a) dne 11.11.2010:
Hezký strom,nemyslíte? =)

karel hojdyš napsal(a) dne 20.7.2008:
Prosím o výrobě tinktury,která se hodně používá při extrakci léčivých bylin.Pořád se píše o užívání tinktury/respektive/ kapek ,ale nikde není napsáný postup při výrobě tinktury.Jaký % používaný alkohol a postup.Rád bych si některé tinktury vyrobil sám.

Děkuji.