Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 11395

Rosa rugosa - růže svraskalá (růže bramborolistá)

Syn.: Rosa ferox, Rosa regeliana
Slovensky: Ruža vráskavá

Čeleď: Rosaceae - růžovité

 

POPIS:

1 až 1,5 m vysoký, hustý, prutnatý keř. Větve tuhé, v mládí chlupaté, trny četné, hákovité. Listy zpeřené, s 5 až 9 lístky, které jsou eliptické až podlouhlé, svraskalé, tuhé, pilovité, na svrchní straně lesklé, tmavě zelené, na spodní straně chlupaté. Květy až 10 cm v průměru, červené nebo purpurové, vzácně bílé, kališní lístky celokrajné. Šípek velmi velký, 2 až 4 cm v průměru, kulovitý nebo zploštělý, masitý, měkký, oranžově červený, kališní lístky na šípku vztyčené. Kvete v VI až X.

ROZŠÍŘENÍ:

Původní při mořském pobřeží Dálného Východu (Sachalin, Kamčatka, Korea, Čína, Kurilské ostrovy, Japonsko), u nás pěstována a místy i zplaňuje.

PĚSTOVÁNÍ:

V Evropě pěstována přibližně od roku 1850, v ČR se objevila asi o 50 let později, v současnosti se pěstuje nejen pro ozdobu, ale užívá se např. ke zpevňování svahů nebo jako zeleň podél silnic (protože ve své domovině roste převážně poblíž mořského pobřeží, snáší dobře zimní solení silnic). Pěstuje se v několika kultivarech lišících se barvou květů (různé odstíny červené, bílé) i vzrůstem, existují i kultivary plnokvěté. Jde o nenáročný, bohatě odnožující keř, který dobře poroste v téměř jakékoliv půdě (od mírně suché až do mírně vlhké) a na slunném nebo polostinném stanovišti. Množí se celkem snadno dřevitými nebo kořenovými řízky, které se řežou od konce podzimu do začátku jara.

LÉČITELSTVÍ A UŽITÍ V POTRAVINÁŘSTVÍ:

Stejné jako u růže šípkové.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

jiřička napsal(a) dne 2.10.2011:
vynikající na zmlazení pokožky je olej z růžovách plátků. Postupuji tak, že do sklenice za okno přidávám postupně plátky růží a zalévám je olejem- zde slunečnicovým, kdo si může dovolit olivovovým. Po třech týdnech zcedím a ...věru ...voním po několika kapkách přidaným do koupele

Jiří Vraštil napsal(a) dne 13.3.2011:
Prosím,zda někdo má zkušenost s naložením domácího vína z růže svraskavé ? Dělám si běžně domácí víno z normálního šípku a chtěl bych vědět,zda je možné totéž z tohoto "velkého šípku". Děkuji.


Znojemská napsal(a) dne 14.4.2008:
kde je v prodenji tento druh růže? děkuji