Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 17926

Potentilla fruticosa - mochna křovitá (mochnovec křovitý)

Syn.: Dasiphora fruticosa
Slovensky: Nátržník krovitý

Čeleď: Rosaceae - růžovité

 

POPIS:

20 až 100 cm vysoký, vzpřímený, bohatě větvený keř. Kůra hnědočervená. Listy krátce řapíkaté, zpeřené, 3 až 5četné, lístky přisedlé, podlouhle kopinaté, krátce chlupaté. Květy stopkaté, 5četné, 1,5 až 3 cm v průměru, žluté, vnitřní kališní lístky široce vejčité, vnější kališní lístky úzce kopinaté. Kvete v VI až IX.

ROZŠÍŘENÍ:

Od Britských ostrovů na západě až po Čínu na východě, u nás velmi často pěstována.

PĚSTOVÁNÍ:

Celkem v současnosti existuje asi 130 odrůd mochny křovité, které se liší zejména barvou květů (různé odstíny žluté, bílé, oranžové, červené) nebo listů (hedvábně chlupaté). Vyžaduje slunné stanoviště a mírně vlhkou, dobře propustnou a výživnou půdu, na půdách velmi suchých nebo velmi vápnitých obvykle neprospívá dobře (může trpět chlorózou, která se projevuje žloutnutím listů a později někdy i jejich opadem). Množí se celkem snadno řízky, které se řežou z mladých výhonů v květnu až červnu a bez jakýchkoliv úprav se rovnou píchají do substrátu pod fólii.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Martin Udržal napsal(a) dne 14.7.2013:
Dobrý den,
mám vysazený živý plot z této rostliny. Posledních několik let silně ubylo květů. Při nasazení poupat konce větviček zasychají, nebo se ohnou či zlomí. Pravděpodobně se jedná o nějakého škůdce, který překusuje větvičky v místech pod poupětem. Při ohledání jsem žádné housenky či larvy neobjevil. Při rozhrnutí větví se rojí větší množství mušek.
Nemáte někdo podobné zkušenosti? Nevíte, o jakého parazita se jedná a jak jej účinně likvidovat?
Děkuji za zprávu!Nina Malá napsal(a) dne 13.4.2013:
Prosím o odpověď na dotaz. Jak a kdy řezat mochnu křovitou, kterou mám vysazenou jako živý plot. Kdy řezat odkvetlá květenství a jestli tvarovat? Děkuji. Malá.