Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 18437

Lunaria rediviva - měsíčnice vytrvalá

Syn.: Lunaria odorata
Slovensky: Mesačnica trváca

Čeleď: Brassicaceae - brukvovité (křížaté)

POPIS:

Vytrvalá, 10 až 140 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, v horní polovině větvená, dole chlupatá, chlupy dolů směřující. Dolní a střední lodyžní listy dlouze řapíkaté, okrouhle vejčité až vejčitě kopinaté, na bázi srdčité, na okraji zubaté, horní listy krátce řapíkaté, vejčitě kopinaté až kopinaté, na vrcholu zašpičatělé, na okraji zubaté. Květy uspořádány ve složeném hroznu, vonné, fialové, zřídka bílé, šešule eliptické až podlouhlé, na vrcholu zašpičatělé. Kvete v V až VII.

STANOVIŠTĚ:

Vlhké a stinné lesy, rokle, podél potoků a řek, na půdách kamenitých, humózních, minerálních, stanoviště stinné, s vyšší vzdušnou vlhkostí.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR roztroušeně zejména v pahorkatinách a podhorských oblastech (max. asi 1300 m n.m., min. 300 m n.m.). Celkově roste v téměř celé Evropě vyjma jejích nejjižnějších částí a britských ostrovů (izolovaně ale na Sardinii a v Portugalsku), na severu od jihu Švédska, na východ do Povolží.

LÉČITELSTVÍ:

Užívá se semeno (Fructus lunariae) nebo list (Folium lunariae). Vzhledem k tomu ale, že se jedná o rostlinu chráněnou, je její sběr v přírodě vyloučen, takže v úvahu připadá jedině sběr z vlastní zahrady.
Droga není detailně prozkoumána, obsahuje nevelké množství alkaloidů, glukoberteroin, kvercetin, kampferol, aminokyseliny, trochu silice, olej aj.
Užívá se zejména ke zklidněné srdce, tj. proti jeho bušení, arytmii nebo při angíně pectoris. Plody se užívají i jako antiepileptikum, při bolestech hlavy psychického původu nebo při doléčení po otřesu mozku.
Při epilepsii se podávají 4 sklenice nálevu z lusků denně, je-li měsíčnice podávána jako kardiosedativum, postačí denně 2 až 3 sklenice nálevu z listů. Nať lze aplikovat i ve formě koupele končetin např. při tachykardii, vysokém krevním tlaku, křečových žilách apod.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Lída napsal(a) dne 13.5.2014:
V údolí řeky Bystřičky kolem Smilova a Hrubé Vody na Olomoucku roste
tato rostlina v neuvěřitelném množství, tvoří nádherné
voňavé koberce, takže se ani nechce věřit, že jde o ohrožený druh.

Čáp napsal(a) dne 11.5.2014:
Našel jsem v Brně na Palackého vršku květinu, která má květy trochu tmavěji do fialova, listy ještě o něco málo zubatější a přisedlejší než na fotografiích. Je to Lunaria nebo to může být i něco jiného?
Děkuji

wenca napsal(a) dne 5.5.2012:
Na Domažlicku roste například u zříceniny hradu Nový Herštejn u Kdyně:)

Jája napsal(a) dne 3.5.2010:
Dobrý večer,nechápu proč tato roslina patří do kategorie ohrožený druh, u nás tahle rostlina roste jako plevel v každém příkopu, ale voní fakt krásně....Alena napsal(a) dne 21.5.2008:
Díky za tyto stránky.. tato rostlina se vyskytuje docela hojně v okolí Ratibořic, jsem ráda, že jsem se tu dopátrala jejího názvu. V minulosti jsem ji nezaznamenala, proto jsem se nejprve mylně domnívala, že jde o rostlinu invazní...