Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 19148

Aristolochia clematitis - podražec křovištní

Slovensky: Vlkovec obyčajný

Čeleď: Aristolochiaceae - podražcovité

 

POPIS:

Až 1 m vysoká bylina. Lodyha vzpřímená, nevětvená. Listy dlouze řapíkaté, srdčité. Květy ve svazečcích po 2 až 8 v paždí listů, zpočátku vzpřímené, později nící, trubkovité, u báze nafouklé, uvnitř s chlupy dolů skloněnými, žluté. Kvete v V až VII.
Pozn.: 1. Nazpět obrácené chlupy uvnitř květu zabraňují hmyzu navštívený květ opustit. Až květ vadne, otevřou se prašné váčky a popráší uvězněný hmyz pylem. Po té chlupy zvadnou a květ se obrátí směrem dolů, což teprve umožní hmyzu z květu vylézt.
2. Latinské rodové jméno je odvozeno od řeckých slov ariston=nejlépe a lochos=šestinedělka, protože podražec se užíval k usnadnění porodu nebo k vyvolání potratu.

STANOVIŠTĚ:

Lužní lesy, břehy, křoviny, podél cest, pole, vinice, rumiště, na půdách vápnitých, stanoviště teplé.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR původní jen na jižní Moravě, jinde v teplejších oblastech jen druhotně. Celkově zahrnuje původní areál rozšíření jižní Evropu na sever po Rakousko, jih Moravy, Slovensko, Rumunsko a jižní část evropského Ruska, v Asii se vyskytuje od Turecka po Zakavkazí, druhotně roste i v jiných částech Evropy.

JEDY A DALŠÍ OBSAŽENÉ LÁTKY:

V oddencích, nati a semenech je přítomna jedovatá kyselina aristolochová (klematin, aristolochin) a dále alkaloid aristolochin, hořčina, silice, pryskyřice, žluté barvivo, kyselina jablečná, třísloviny, bílkoviny, škrob a cukr.
Kyselina aristolochová má silné projímavé účinky, vyvolává zánět ledvin, ve velkých dávkách i zástavu dechu a srdce. Otravy se projevují zvracením, průjmem, zánětem ledvin, krvácením z dělohy, u těhotných může dojít k potratu, smrt přichází po zástavě dechu.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se kvetoucí nať.
Obsažené látky viz. předchozí odstavec.
Podražec působí silně hojivě, vnitřně podáván posiluje imunitu a působí i protikřečově, zejména v oblasti trávícího ústrojí.
Pro vnější použití se připravuje obvykle ve formě silnějšího nálevu, vnitřně se aplikuje ve formě slabšího nálevu (1/2 čajové lžičky na šálek vody, max. 4x denně) nebo ve formě tinktury.
Droga působí velmi razantně až toxicky! Při překročení doporučených dávek nebo při dlouhodobém užívání se mohou objevit veškeré neblahé příznaky, jak bylo popsáno v předchozím odstavci! Zcela kontraindikována je pro těhotné a kojící ženy a pro děti, ostatní by ji měli vnitřně užívat jen po důkladné poradě s odborníkem.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Gottlib napsal(a) dne 12.10.2014:
Spadl jsem na písku a odřel jsem si dlaň a samozřejmě zatlačil do rány písek s prachem. Na druhý den jsem na zhnisanou ránu přiložil omytý studenou vodou list "Vlčího jabka" (tak se bylině u nás na stření Hané říká), ráno byl písek vytáhnut na listu a rána zatažená. Známý v učení na prodavače se bodnul kostí při vykosťování masa do dlaně, čtrnáct dní chodil na převazy k lékaři, ale rána se nehojila, tak si přišel pro Vlčí jabko a za dva dny měl ránu čistou a uzavřenou. Dalšího známého manželka měla Bércový vřed a Vlčím jabkem jej vyhojila. Na dovolenou vždy bereme pár listů suché byliny- pomůže na případné odřeniny a puchýře od bot. Babička používala Vlčí jabko i k léčení dobytka v hospodářství.

Jana napsal(a) dne 4.4.2014:
Pozor! Před zahájením domácího samoléčitelství si raději přečtěte i tento článek:
http://technet.idnes.cz/tradicni-cinsky-lek-je-karcinogeni-d5s-/veda.aspx?c=A130820_162057_veda_mla

Bety napsal(a) dne 27.4.2013:
Príbehy sú pravdivé. Potvrdzujem to z vlastnej skúsenosti pri dlhoročnom ošetrovaní onkologických pacientov, ktorí mali problémy s hnisavými, ťažko a dlho sa hojacími ranami. Zatiaľ každému pomohla táto skromná nenáročná bylinka, ktorá rastie na Slovensku takmer všade popri cestách, vodných kanáloch, na poliach, vo vinici, …
Nie je chránená rastlina, ale je to poklad pre bylinkárov, ktorí poznajú jej účinky.

Jeden z prípadov:

Návod na použitie:
5-7 listov vlčieho jablka zalejeme 1,5-2 dl horúcou vodou a necháme bylinu vyluhovať až do farby tmavšieho čaja. Do teplého odvaru namočíme niekoľkovrstvovú gázu a pokryjeme s ňou ranu. Gázu po vychladnutí vymieňame, obklad opakujeme aspoň 20-30 minút. Po obkladoch ranu prikryjeme sterilnou gázou tak, aby sa vetrala. Proces zopakujeme denne 3-5-krát – vždy s čerstvým teplým odvarom. V prvej fáze liečby sa prejaví zber hnisu v rane, ktorý sa postupne uvoľní a vyteká. Rana sa behom 3-5 dní vyčistí a začne sa proces hojenia. V liečbe pokračujeme aspoň 14 dní. Pri citlivejšej pokožke možno striedať obklady s odvarom z repíku lekárseko. Pozor na infekciu !
Behom 3-4 týždňov aj tá najagresívnejšia hnisavá rana poddá. Aj tú najhnusnejšiu ranu 1 rok po operačnom zákroku a liečbe vlčím jablkom pokrývala neuveriteľne hladká, čistá „detská” pokožka.

Účinok bylinky sa prejaví do dvoch týždňov aj pri niektorých ťažko liečiteľných kožných alergiách (napr. červené, svrbivé ruky s praskajúcou pokožkou), kde liečba kortikoidmi už nezaberá alebo nie je aplikovateľná.

Presvedčte sa sami.
POZOR! Odvar z vlčieho jablka je JEDOVATÝ! NEPIŤ a držať v nádobe nato špeciálne určenej - ďaleko od detí!


Clea napsal(a) dne 21.3.2013:
Nakoniec som si ho natrhala koncom apríla pri Dunaji v blízkosti hradu Devín.
Určite by som to neodporúčala užívať vnútorne, ale hnisavé rany hojí, ako nič iné. Mne to poradili na onkológii na Haydukovej v Bratislave. Rany, ktoré dlho hnisajú a nehoja sa, sa preplachujú odvarom (natiahla som si trochu do injekčnej striekačky - bez ihly samozrejme) plus sa prikladá namočená gáza na ranu a nechá sa pôsobiť niekoľko hodín. 2 - 3 x denne treba obklad meniť za čerstvý. Vyťahuje hnis, urýchľuje dlhodobo sa nehojace rany. Keď už nič iné nepomáha, tak príde na radu vlkovec. Možno liečiť aj zvieratká.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. napsal(a) dne 19.4.2012:
Kyselina aristolochová obsiahnutá v podražci je genotoxická - nekrotizuje kôru ladvin. Pri vnútornom užívaní sa stávate kandidátom na dialýzu. /Čítaj www.osel.cz - Rakovinu na Formose mají na svědomí léčivky. /Známe prípady zlyhania ľadvín pri užívaní čínskej medicíny na chudnutie s látkami z Aristolochie v Belgicku/

Dana napsal(a) dne 2.4.2012:
Vlkovec obyčajný (ľudovo : vlčie jablko)veľmi pomáha vyhojiť hnisavú ranu u človeka. Aplikujú sa obklady z čaju plus oplachovanie 2 x denne. Momentálne to zháňam v Bratislave. Vie mi niekto poradiť, kde ho kúpim v Bratislave ?


BOHDANA napsal(a) dne 19.1.2012:
DOBRÝ VEČER,PROSÍM VÁS O ADRESU KDE SI MUŽU PODRAŽEC OBJEDNAT NEMUŽU TO ZDE NAJÍT DĚKUJI MOC.


mareš štefan napsal(a) dne 29.6.2011:
....osbná skúsenosť:
liečba apsesu po chirurgickom zákroku s následnym zavedením drenáže do otvorenej rany. Listy vlkovca natrhané z čerstvej byliny uschováne v chladničke v mikrotenovom sáčku, som pred použitím opláchol a následne naklepal ( ako rezne tĺčikom na mäso - narušenie štruktúry listu ) tie som prikladal na ranu a prikrýval mikrotenovým sáčkom, spočiatku asi cca na 2 hod. a postupne sa časový interval zvyšoval podľa vyťahaného hnisu, až k úplnemu vyčisteniu rany. Cca po 14 dňoch sa rana zacelila za prispenia pobytu pri mori. Chirurgovia len neveriacky krútili hlavami pri opätovnej kontrole. Pochopí iba kto zažil apses osobne :-) ĎAKUJEM VLKOVEC.

andrea napsal(a) dne 8.11.2010:
dobry den nutne by som potrebovala TOTO zohnat... neviete mi niekto poradit kde???
dakujemjana napsal(a) dne 19.2.2010:
ja mam prave cerstve skusenosti s odvarom z vlcieho jablka na ludi. Mam otvorenu zlomeninu na prste-prekusnuty od psa a velmi skarede a hlboke rany. Doktor sa to snazil vyliecit betadinom a stale to hnisalo.Potom som zacala s touto bylinkou a za dva dni som mala zasusene rany.Pouzivam ho este stale,nez sa to uplne nezahoji,niekolkokrat denne a mozem povedat,ze za tieto dva tyzdne intenzivneho pouzivania este ziaden vedlajsi ucinok nepozorujem:o)

michal napsal(a) dne 19.4.2009:
používam odvar aj s kúskami lístočkov na rany rezné, sečné či odreniny, lístky zabalené v gáze namáčam do vlažného odvaru a prikladám na rany, keď je treba nechám priložené a zaviazané aj dlhší čas... rany sa hoja rýchlo a nehnisajú.

Jana Španová napsal(a) dne 15.10.2008:
Konečne som našla rastlinu, ktorá mi robí veľké starosti v záhrade. Neviem sa jej zbaviť. Má veľmi dlhé korene a stačí naozaj kúsok na rozmnoženie. Pravidelne orieme záhradu a pestujeme v nej kukuricu. Rastlina má tienisté podmienky a dobre sa jej darí. Ako sa jej mám zbaviť? Aký chemický prípravok by som mohla použiť? V budúcnosti by som chcela záhradu využiť na pestovanie zeleniny.

Riann napsal(a) dne 16.7.2008:
Mám s ním dobrou zkušenost na ránu u psa.Používám ho jako odvar,pouze pro vnější použití,a je skvělý.Dostala jsem ho od léčitelky.Předtím se rána nechtěla dlouhodobě zhojit,po tomto odvaru na místě rány začína růst i srst,která tam dlouhodobě nebyla a o níž mi veterinář řekl.že už tam nebude.Takže já na něj nedám dopustit.


Sabolová Anna napsal(a) dne 11.6.2008:
Dobrý den,
v některých herbářích je tato bylina doporučována jako výborný prostředek k léčbě bércových vředů a dekubitů. Takže léčba ran je dobrý nápad - za zkoušku to stojí.

Lenka napsal(a) dne 22.5.2008:
Najlepší účinok má na kone. Ako čaj robí z ranami úplné zázraky.