Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 16656

Syringa vulgaris - šeřík obecný

Slovensky: Orgován obyčajný

Čeleď: Oleaceae - olivovníkovité

 

POPIS:

Opadavý, až 7 m vysoký keř nebo menší strom. Kmen o průměru až 20 cm, větve metlovité, borka zpočátku tmavě zelené, později šedohnědá. Listy vstřícné, řapíkaté, vejčité, celokrajné, na špičce dlouze protáhlé. Květy uspořádány v až 20 cm dlouhých latách, 4četné, vonné, lilákové až červenofialové, bílé nebo žluté. Plodem je tobolka. Kvete v V.

PŮVOD:

Původní v oblasti jihovýchodní Evropy, na východě po západní Ukrajinu a Černé moře, na západě po Řecko a Hercegovinu, izolovaně roste také v Malé Asii. Okolo roku 900 přivezli šeřík Arabové do Španělska, ve střední Evropě se poprvé objevuje ale až v polovině 16. století. V současnosti je u nás obecně pěstován velmi často také zplaňuje.

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se v obrovském množství kultivarů, kterých je celkem okolo 800 (odrůdy plnokvěté, jednoduché, květy bílé, růžové, purpurové, fialovo červené, žluté). Šeřík vyžaduje slunné stanoviště a výživné půdy, nesnáší půdy přemokřené a silně kyselé, dobře však odolává suchu a emisím. Množí se převážně řízkováním, do svého okolí se však také silně rozšiřuje kořenovými výmladky.

UŽITÍ: 


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Špeciánová Dagmar napsal(a) dne 19.5.2011:
Ráda bych věděla jestli jsou květy šeříku jedovaté. Děkuji za odpověď


Lenka Žofková napsal(a) dne 17.2.2011:
Dobrý den,chci se zeptat,zda je možné z květů šeříku vyrobit domácí šťávu nebo sirup.Děkuji.Lenka


Pavla napsal(a) dne 15.8.2008:
Dobrý den. Je šeřík invazní druh? Děkuji za odpověď.

Marie napsal(a) dne 8.6.2008:
Prosím o radu : odkvetené květenství šeříku nechat tak,nebo je mám vylomit.A jak zaštipovat vrchol keře aby tak neobrůstal?Děkuji za rady