Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 17958

Larix decidua - modřín opadavý (modřín evropský)

Syn.: Pinus larix, Larix larix, Larix europaea, Larix polonica, Larix carpatica
Slovensky: Smrekovec opadavý

Čeleď: Pinaceae - borovicovité

 

POPIS:

Opadavý, jehličnatý, až 50 m vysoký strom. Kmen přímý, až 1,5 m v průměru, koruna štíhlá, kuželovitá, ve stáří často široká, na vrcholu zploštělá, koncové větvičky tenké, převislé. Borka tlustá, hluboce brázditá, šedohnědá, často červenohnědě skvrnitá. Jehlice ve svazečcích nejčastěji po 30 až 50, do 3 cm dlouhé, měkké, světle zelené, na podzim žloutnoucí a opadávající. Květy raší před nebo současně s jehlicemi, samčí šištice 5 až 10 mm velké, převislé, žluté, samičí 1 až 2 cm velké, s červenými listeny. Šišky vzpřímené, nerozpadavé, světle hnědé, cca 2 až 5 cm velké, dozrávají na podzim, ale na stromě zůstávají i po vysemenění ještě další 2 až 3 roky. Kvete v IV až V.

STANOVIŠTĚ:

Světlé lesy, preferuje půdy mírně zásadité, hlubší, mírně vlhké, roste ale i na půdách kamenitých, stanoviště slunné.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR byl zřejmě původní jen v oblasti na východ od Hrubého Jeseníku, po celém území je však v současnosti hojně pěstován. V původních porostech roste jen v Alpách, v části Karpat, v Sudetech a v Polsku, vysazen je však na mnoha dalších místech mimo původní areál rozšíření.

UŽITÍ: 


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Hanička napsal(a) dne 25.5.2015:
Mám 50 letý modřín, přerostl stavení. Lze tento strom zkrátit aniž by zahynul? V kterou roční dobu? Děkuji. H.

Renata Jandova napsal(a) dne 23.4.2015:
Prosín o radu před panelovým domem máme asi 40 let starý modřín vypadal nádherně ale posledních 5 let začal strádat,jeho jehličí je řítké ňekteré větve zústávají úplně holé proto vás prosím o radu jak mu pomoci.Předem dekuji

Martin napsal(a) dne 30.7.2010:
Prosím o radu. Před 6-ti lety jsem postavil RD a před něj sem do skalky zasadil (asi tak 5m od domu) modřín opadavý. Zasadil jsem jej tak blbě, že vedle něho (asi 1m) je borovice a z druhé strany (asi 2m) ozdobná vrba. Sázel jsem to bez zahradního architekta, nebylo dost peněz. Vůbec jsem neodhadl vzdálenosti mezi stromy a nyní vše fantasticky vzrostlo. Teď otázka: ten modřín je už asi 5m vysoký, co s ním? Zkrátiti ho, vysekat? Nemůže, když dorůstá takto velké výšky poté být nebezpečím pro dům. Myslím třeba i tím, že je přirozeným útočištěm pro ptáky,na ktéré mohou ze střechy domu pak útočit kočky, případně kuny. Díky za odpověď.


Matej Šári napsal(a) dne 25.4.2010:
Prosím porate mi aké má má drevo:npr.tvrdé,ohibné...

jan koryák napsal(a) dne 3.5.2008:
prosím o radu-mám před domem/znojemsko/mořín opadavý a každý rok na jaře je jehličí napadáno škůdcem?,tvoří se malé bílé chomáčky,něco jako vlnatka krvavá.existuje nějaká ohrana?