Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 12396

Forsythia × intermedia - zlatice prostřední (forsytie prostřední, forzýtie prostřední, zlatý déšť)

Slovensky: Zlatovka prostredná, Zlatý dážď

Čeleď: Oleaceae - olivovníkovité

 

POPIS:

Opadavý, vzpřímený, do široka rostoucí, bohatě větvený, až 3 m vysoký keř. Větve v mládí hnědé, později šedé, nejprve přímé, později se ohýbající. Listy vejčitě kopinaté až kopinaté, zřídka 3klané, v horních 2/3 pilovité. Květy rozkvétají ještě před rašením listů, vyrůstají po 2 až 3, jsou 4četné, až 4 cm v průměru, žluté. Plodem je tobolka. Kvete v III až IV.

PŮVOD:

Jde o zahradního křížence zlatice převislé (Forsythia suspensa) a zlatice zelené (Forsythia viridissima), který byl poprvé vypěstován okolo roku 1880, u nás je pěstován od roku 1910, v současnosti je vysazován velmi často v parcích, zahradách apod.

PĚSTOVÁNÍ:

Pěstuje se v několika kultivarech lišících se zejména velikostí nebo odstínem květů, ale i počtem okvětních lístků, kterých u některých kultivarů může být až 6. Na jaře bývá tento keř doslova obsypán záplavou žlutých květů, po zbytek roku je však rostlinou zcela nenápadnou a nevýraznou. Zlatice poroste dobře na slunném až polostinném stanovišti a v téměř jakékoliv, jen trochu výživné zahradní půdě. Množí se řízkováním nebo hřížením.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Daniela napsal(a) dne 12.4.2011:
Kdy zasadit zlatý déšť? A stačí pouze větev zasadit do země a ujme se? Děkuji

aliska napsal(a) dne 4.6.2009:
a ja bydlim vedle divadla a je tady park....no a vždycky na začatku rozveta tahlen sta nadhera...a je tó moc krasny....

Mečislav Trolný napsal(a) dne 17.2.2009:
Nám zlatice roste na zahrádce před domem již několik desítek let a každý rok nám překrásně kvete. Je jí úplně jedno, jestli se ostříhá nebo ne, výsledek je vždy stejný. Rozhodně bych se nebál radikálnějšího střihu, jelikož je tato rostlina velice odolná. Ne každý ale ví, jak vypadá pravá zlatice prostřední, často je zaměňována se svou příbuznou (z rodu olivovníkovité) zlaticí převislou, a proto dochází k omylům v jejím pěstování. Narozdíl od její příbuzné vyžaduje jednou za čas provápnění půdy, aby stále hezky kvetla.

Anonym napsal(a) dne 29.6.2008:
dobrý den , ráda bych se zeptala, jak má zlatice hluboké kořeny.
Máme ji vysazenou blízko domu, nemůže to být na škodu?J.Špatenka napsal(a) dne 11.4.2008:
Asi před 10-ti lety jsem tuto rostlinu pokrátil do úhledného tvaru.Viděl jsem to na jedné zahrádce a moc se mi to líbilo.Od té doby ale nekvete.Co s ní?
Děkuji


J.Polák napsal(a) dne 2.4.2008:
Poraďte mi prosím, jak je vhodné tuto okrasnou rostlinu prořezávet. Děkuji Polák