Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 13302

Lonicera caprifolium - zimolez kozí list (zimolez obecný, růže z Jericha)

Syn.: Periclymenum italicum, Caprifolium hortense, Caprifolium rotundifolium, Lonicera pallida
Slovensky: Zemolez kozí

Čeleď: Caprifoliaceae - zimolezovité

 

POPIS:

Opadavý, ovíjivý, až 7 m vysoký keř. Větve nejčastěji lysé, duté, někdy do fialova naběhlé. Listy vstřícné, kožovité, eliptické, vejčité nebo obvejčité, celokrajné, na bázi klínovité nebo srdčité, v horní části protistojné listy navzájem srostlé. Květy nejčastěji v 6květých lichopřeslenech v úžlabí nejvyšších srostlých listů, přisedlé nebo jen krátce stopkaté, vonné (nejvíce večer), 2pyské, nejprve bělavé, později se zbarvují do červena až fialova. Kvete v V až VI.

ROZŠÍŘENÍ:

Původní v jihovýchodní Evropě, na Krymu a na Kavkaze, u nás pěstován a dosti často i zplaňuje.

PĚSTOVÁNÍ:

Hodí se k pokrytí např. plotů, pergol nebo i na živé ploty, aby se mohl pnout, potřebuje však oporu. Vyhovuje mu teplé, slunné až polostinné stanoviště, půda by měla být mírně zásaditá a vápnitá. Množit jej lze vegetativně i semeny.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Jitka Borovcová napsal(a) dne 11.7.2011:
Dobrý den,
mám zimolez na zahradě již několik let a chtěla bych ho ostříhat Jak moc ho mohu zkrátit? Je již hodně propleten a rozpíná se do dalších rostlin....

vašek napsal(a) dne 27.4.2010:
Tuto liánu máme na zahrádce přes pergolu. Bydlíme v horské obci v nadmořské výšce cca 800 m, v pohodě zimuje po přikopčení.Formování zastřižením provádíme nůžkami na živý plot.Během květu krásně provoní celou zahradu, zejména večer a brzo po ránu. Vřele doporučuji.

Anonym napsal(a) dne 22.8.2008:
Pěstuji jej v květináči a zajímalo jak rostlinu zazimovat.Může-li být přes zimu venku a jestli se má na zimu ostřihat a nebo nechat tak jak je.Děkuji.


Olga napsal(a) dne 17.8.2008:
Dobrý den, chtěla bych vědět, jestli nejsou bobule jedovaté.