Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 34021

Salix caprea - vrba jíva (vrba obecná)

Syn.: Capraea vulgaris
Slovensky: Vŕba rakyta

Čeleď: Salicaceae - vrbovité

 

POPIS:

Opadavý keř nebo strom dosahující výšky až 12 m. Kmen v průměru až 50 cm, borka zpočátku hladká, světle šedá, později podélně brázditá a tmavě šedá. Listy střídavé, eliptické, celokrajné nebo slabě vroubkované, na rubu šedobíle chlupaté, s vyniklou žilnatinou. Květy uspořádány v jehnědy, dvoudomé, rozkvétají před rašením listů v podobě známých "kočiček", před rozkvětem stříbřitě plstnaté, samčí vejcovité, žluté, samičí delší, zelenavé a po opylení se dále prodlužující. Vrba jíva se dožívá až 50 let a plodí ve věku 3 až 4 roky. Kvete v III až IV.

STANOVIŠTĚ:

Okraje lesů, svahy, paseky, křoviny, podél cest, skládky, náspy, lomy, pískovny apod., na půdách propustných, výživných i chudých, stanoviště světlé až slabě přistíněné, jde o rostlinu často průkopnickou a mimořádně přizpůsobivou.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR obecně od nížin až po hranici lesa, ojediněle i výš. Celkově roste v mírném a subarktickém pásmu Evropy a Asie.

UŽITEK: 

PĚSTOVÁNÍ:

Občas bývá vrba jíva i pěstována, zejména odrůda Pendula s převislými větvemi, jež bývá roubována na vysokou podnož. Jde o nenáročnou dřevinu, která dobře poroste v téměř v jakékoliv půdě a na jakémkoliv slunném nebo polostinném stanovišti.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Šárka Kubálková napsal(a) dne 22.9.2014:
Dobrý den, mohu se zeptat, jak se nazývá keř - jíva, který má zahnuté a placaté větve (konce větví). Děkuji


Veronika napsal(a) dne 12.6.2014:
Koupila jsem a zasadila jsem Salix caprea kilmarnock a krásně se zazelenala,ale i na kmenu.Nevím zda je to v pořádku a nebo mám tyto větvičky ostříhat??

Jiří napsal(a) dne 4.11.2012:
Dovrý den vrba jíva se řadí mezi bordel jako se střemcha bez a osika tyto stromy zasírají les je potřeba se jich zbavit vyřezávám je asi 2 roky a pořád jich je dost ale tím i paliva.


Alena Šáchová napsal(a) dne 11.3.2012:
Mám nasazenu již 2 roky jívu převislou, ale kočičky vy rostou jen tak na vzorek. Celý stromek přitom bujně roste, po období květu byla ostříhaná, ale další rok měla zase jen několik kočiček. Nevíte někdo čím to je ?

Bockova Helena napsal(a) dne 21.6.2011:
Zdravím! Máme doma jívu převislou,která začala házet na listech žluté skvrny. Prosím poradˇte co toje a jak se toho zbavíme.Děkujeme.

Vladimír napsal(a) dne 23.3.2011:
Dobrý den
Potřebuji poradit. Mám na zahradě druhým rokem vrbu převyslou. azahradník nám řekl, že po odkvětu se mají převyslé větvičky stříhat asi za 2.pupenem, což manželka loni udělala a teď je z toho koště. Poraďte jak si počínat s údržbou této rostliny, pokud možno podrobně. Děkuji.


eva napsal(a) dne 12.7.2010:
Zdravím a moc prosím, moje Pendula má vykousané listy a oranžové až rezavé fleky,zespodu listu oranžové chomáčky, řešilo se to tu již, může mi někdo, prosím, poradit???Moc děkuji,EV

Alena Ptáčková napsal(a) dne 19.8.2009:
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,máme vrbu jívu která je naroubovaná na kmeni už několik let.Objem koruny je cca 1-1,5m. Bylo nám řečeno,že ji můžeme kdykoli zastříhávat,aby jsme udrželi tvar,který požaduje.Ale tím nám zacínají větve usychat. Mohli by jste poradit co s tím. Každý den je přitom zahrada zalévána.děkuji

Anonym napsal(a) dne 13.8.2009:
Začátkem července jsem si pořídila vrbu jívu a po měsíci se ji na listech objevily rezavé flíčky (asi stejný problém, o kterém psala loni paní Třešňáková). Poradíte mi co s tím jde dělat? Předem moc děkuji!


ilona napsal(a) dne 15.6.2009:
Dobrý den, letos mi vykvetla vrba jíva podruhé.
Vlastním odrůdu Pendula-převyslá.
Zatím ji mám v květníku na balkoně, než půjde do zahrady.
Někde jsem četla, že to není příliž dobré, že se nějak musely změnit podmínky pro strom, víte o tom někdo víc?

Mirek Steiner napsal(a) dne 12.6.2009:
Měli jsme na hrázi rybníčka tuto jívu, poté, co byl její kmen dutý, hrozilo nebezpečí, že se zlomí a poškodí plot i hráz. Po odstranění kmene musím s novými výhonky každoročně zápasit, rostou a rostou, zaplevelují stále více hráz. Varuji proto před tímto úporným plevelem!

Pavla napsal(a) dne 13.4.2009:
Kdo poradí kde by se dala zakoupit vrba jíva-obecná(salix caprea),ale NE převislá.Nedaří se mi ji sehnat. Prosím poraďte.

svìtla napsal(a) dne 15.3.2009:
dobrý den zakoupila sem si tuto vrbu a nevím kdy ji zasadit?a ještě sem se chtěla zeptat máme tady dosti skalnatou půdu tak jestly se jí zde bude dařit,nebo když ji budu záset dát tam nějakou lepší zeminu a hnojit?děkuji

Jindra Třešňáková napsal(a) dne 13.7.2008:
Na jaře jsem zasadila vrbu jívu.Krásně mi obrostla listmi, ale nyní jsem zjistila, že na spodní části listů se objevují oranžové flíčky,podobné strukturou plísni.Nevím si rady co stím.

Jiří Veselý napsal(a) dne 13.5.2008:
Jak často a v kterém období se jíva převislá střihá?Děkuji.


Mirča napsal(a) dne 13.4.2008:
Před 2.dny jsem si koupila SALIX CAPREA (Kilmarnock).Bohužel jsem se nezeptala jak moc mám rostlinu zalévat a jestli ji můžu mít i na přímém slunci. Rostlinu prozatím nechci přesazovat,nějaký čas ji budu mít v zakoupeném květnáči.Děkuji Mirča