Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 17893

Polygonatum odoratum - kokořík vonný (kokořík lékařský)

Syn.: Polygonatum officinale
Slovensky: Kokorík voňavý

Čeleď: Asparagaceae - chřestovité

 

POPIS:

Vytrvalá, 15 až 50 cm vysoká bylina. Stonek ostře hranatý, převislý. Listy střídavé, přisedlé, vejčité, dvouřadě uspořádané. Květy vyrůstají z úžlabí listů většinou jen po jednom (zřídka po dvou), jsou asi 2 cm dlouhé, válcovité, dolů visící, bílé. Kvete v V až VI.

STANOVIŠTĚ:

Světlé borové nebo smíšené lesy, křoviny, lesní okraje, kamenité stráně, na půdách vápnitých, kyprých, písčitých.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od nížin po pahorkatiny, v teplejších oblastech až dosti hojně, jinak roztroušeně. Celkově roste v téměř celé Evropě vyjma Irska a Nizozemí.

JEDY:

V bobulích kokoříku jsou pravděpodobně přítomny podobné glykosidy jako v konvalince. Otravy po jejich požití byly údajně zaznamenány u dětí, ale protože tyto plody mají dosti nepříjemnou chuť, je nepravděpodobné, že by jich kdo dokázal sníst větší množství, takže se obvykle jedná o otravy mírnější, které se projevují "jen" celkovou nevolností a průjmem.

LÉČITELSTVÍ:

V léčitelství se kokoříku dnes již užívá velmi zřídka, je to droga považovaná za poněkud zastaralou a potenciálně i nebezpečnou (viz. předešlý odstavec).
Sbírá se oddenek, nejlépe na jaře nebo na podzim. Suší se co možná nejrychleji za teplot do 40 °C.
Droga není detailně probádána, jistě ale obsahuje glukokininy, což jsou látky snižující hladinu krevního cukru, a dále saponiny, slizy, třísloviny, šťavelan vápenatý aj. Přítomnost toxických glykosidů (viz. předchozí odstavec) není sice prokázána, ale zatím ani vyvrácena.
Vnitřně se kokoříku užívalo jako prostředku močopudného a uklidňujícího, zevně se pak aplikoval na kožní záněty a na revmatismus. Tinktura z kokoříku se v některých případech osvědčila jako pomocný lék uklidňující při stavech úzkosti a panice. Přítomnost glukokininů napovídá, že by kokořík mohl být vhodnou drogou i při léčbě cukrovky, ve skutečnosti se však pozitivní účinek dostavuje jen asi u poloviny nemocných diabetem II. typu, tj. na inzulínu nezávislých.
Vnitřně by kokořík neměl být nikdy podáván dlouhodobě a ani krátkodobě by pak neměl být podáván dětem, těhotným a kojícím ženám a celkově oslabeným, zejména starým lidem.


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

Věra Chmelařová napsal(a) dne 13.3.2015:
Ahojky máme kokořík na zahradě pod stříbrným smrkem je to krása když kvete.Piju ten čínský a chutná mi cítím vůni buráků,myslím že občasné pití není na škodu.

Honza napsal(a) dne 19.8.2012:
Souhlasí, v Jižní Koreji se prodává v obchoďáku jako Solomon\'s Seal Tea.

Jana Řezníčková napsal(a) dne 7.5.2009:
Dobrý den, dnes jsem poprvé uviděla kokořík vonný ve váze.... je to velká krása a tak mě zaujal a zalíbil se, že jsem hledala informace o možnosti jeho pěstování doma na zahrádce. Nevíte, kde bych k této rostlině mohla přijít?? Jenom tam, kde roste divoce? A kde bych jej na Vysočině mohla najít? V jaké přibližně lokalitě ? A rozmnožuje se oddenkem a v kterou asi dobu??
Za jakoukoliv odpověď Vám děkuji.
S pozdravem
Jana Řezníčková, Kněževes 19, 594 44 Radostín nad Oslavou

Zinka napsal(a) dne 4.5.2009:
Vše je v malém množství lék a ve velkém jed.I droga je v malém množství lék.

Lenka napsal(a) dne 19.2.2009:
Dobry den. Ako som tak pozerala na internete, tak vo vseobecnosti sa takmer vsade uvadza, ze kokorik vonavy je jednovaty. Ja som si dnes kupila korejsky caj z tejto rastliny, no takze neviem...