Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 19954

Lamium maculatum - hluchavka skvrnitá

Slovensky: Hluchavka škvrnitá

Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)

 

POPIS:

Vytrvalá, 20 až 60 cm vysoká bylina. Lodyha vystoupavá až přímá, v dolní části lysá až rostroušeně chlupatá, často červenofialově naběhlá, v horní polovině hustěji chlupatá. Listy řapíkaté, čepel trojúhelníkovitě vejčitá, vroubkovaná, na okraji roztroušeně chlupatá. Květy v 6 až 12 květých lichopřeslenech, růžově purpurové až purpurové, zřídka bílé, korunní trubka mírně prohnutá, na bázi bělavá, horní pysk přilbovitý, kratičce pýřitý, dolní pysk s fialovou kresbou. Kvete v IV až X.

STANOVIŠTĚ:

Lužní lesy, břehy, stinné vlhčí lemy, okraje křovin, stinné plochy neudržovaných zahrad. Roste na půdách vysýchavých až čerstvě vlhkých, dočasně zaplavovaných a podmáčených, hlinitopísčitých až hlinitých.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR od nížin až do středních podhorských oblastí hojně, ve vyšších polohách jen vzácně. Celkově v Evropě na severu po Nizozemsko, severní Německo, Polsko a Pobaltí přes Bělorusko a Rusko po střední Ural, na jihu po střední Portugalsko, severní Španělsko, jižní Itálii a severní Řecko. Izolovaně se vyskytuje v Malé Asii, na Krymu, Kavkaze, v severním Íránu a na Altaji, zavlečena byla do severní Afriky, Severní Ameriky a na Nový Zéland.