Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 13138

Wisteria sinensis - vistárie čínská (wistárie čínská)

Slovensky: Vistéria čínska

Čeleď: Fabaceae - bobovité (motýlokvěté, luštinaté)

 

POPIS:

Vytrvalá, 2 až 15 m dlouhá liána. Kmen dřevitý, pravotočivě ovíjivý. Listy opadavé, lichozpeřené, se 3 až 6 páry lístků, které jsou krátce řapíčkaté, vejčitě podlouhlé až kopinaté, na vrcholu zašpičatělé a na bázi zaokrouhlené až klínovité. Květní hrozny 15 až 30 cm dlouhé, s 15 až 32 květy, které jsou stopkaté, 22 až 26 mm dlouhé, světle fialové, vzácně bílé, kališní cípy různě dlouhé, 2 horní téměř srostlé. Kvete v IV až VI, začíná rozkvétat ještě před rašením listů.

PŮVOD:

Čína a Japonsko, v Evropě pěstována asi od roku 1816, v ČR se poprvé objevuje kolem roku 1913, v současnosti poměrně hojně pěstována v parcích a zahradách, užívá se zejména k pokrytí nejrůznějších zdí, pergol, plotů, bran apod.

JEDY:

Obsahuje toxické lektiny. Otrava se projevuje zvracením, průjmem a bolestmi břicha, postiženému je třeba podat aktivní uhlí a zajistit výplach žaludku. Otravy byly zaznamenány hlavně po požití lusků dětmi.

PĚSTOVÁNÍ:

Vistárie vyžaduje slunné, teplé a chráněné stanoviště (např. jižní zeď), půda by měla být propustná, výživná a vápnitá, nesnáší přemokření. Množí se semeny nebo hřížením jednoletých výhonů (na jaře), vykvétá ve věku okolo 3 let, je-li však pěstovaná ze semen, kvete později, někdy až ve věku okolo 10 let. V červenci či v srpnu je dobré zkrátit mladé větve na délku 3 až 5 listů, rostlina pak více kvete a více se větví. Vistárie není schopná se sama pnout po zdech, proto je nutné ji uchytit k nějaké vhodné opoře (pergola apod.).


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

KAROLINA FORSTOVÁ napsal(a) dne 25.8.2014:
Lze ostřihat wistarii do tvaru stromku nebo keře, bez opory na zdivu?Jarka Antonovová napsal(a) dne 12.2.2013:
Dobrý den, mám obdobný problém jako někteří předchozí pisatelé. Mám vistárie 9 let a nekvetou.Poradí mi někdo jak na ně? Děkuji

Lenka napsal(a) dne 18.3.2012:
Chtěla bych se zeptat mam doma vistarii vůbec nekvete a to už ji mám 15 let. Je napnutá u jižní zdi ale podle vseho ma nejspíš málo sluníčka i když na ni svítí celé odpoledne dokud slunce nezapadne. Prosím o radu nevím už co s ní mám dělat a kdy ji mám stříhat? Předem Vám moc děkuji.

tina napsal(a) dne 28.9.2011:
Dobrý den,
po odkvětu Vistárie se mi utvořily velké lusky, které jsou krásně zelené. Můžu je teď na podzim ostříhat?

Ladislav51 napsal(a) dne 25.8.2011:
Dobrý den,mám dotaz.Koupil jsem semena vistárie vysadil rostlina během 3let vyrostla kvete,ale žlutě určitě to není vistárie. Může mi někdo říct co to je za keř. Jinak listy a květy jako u Vistárie.
Děkuji a přeji hezký den.


Juraj Szigeti napsal(a) dne 11.5.2008:
chcel by som sa opýtať ako hnojiť wistériu, zalievať a podobne ďakujem


Petrů napsal(a) dne 27.3.2008:
zdravím, Chtěla bych se zeptat proč mi vistáie nekvete ---je roubovaná údajně má být bílá.Mám ji 8 let,je pěkně olistěná a to je vše.Pak mám ještě jednu koupenou na trhu nenaroubovanou a ta mi kvete. Poradili mi udělat na ní radikální řez,tak jsem zvědavá jestli jí to prospělo ke květenství. Měla jsem ji ostříhat v předjaří.Tady čtu zase něco jiného Kde je tedy pravda ,díky