Vytisknout
Kategorie: Herbář rostlin
Zobrazení: 29352

Artemisia vulgaris - pelyněk černobýl

Slovensky: Palina obyčajná

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

 

POPIS:

Vytrvalá, stříbřitě šedoplstnatá, 50 až 150 cm vysoká bylina. Lodyha hranatá, větvená, obvykle červeně naběhlá. Dolní listy dlouze řapíkaté, zpeřené, lodyžní listy poloobjímavé, 1x až 2x zpeřené, úkrojky kopinaté, zubaté nebo celokrajné, podvinuté, svrchu tmavě zelené, naspodu běloplstnaté. Úbory v bohatě větvených latách, 3 až 4 mm v průměru, květy žlutavé, hnědožluté nebo hnědočervené, jen trubkovité květy, zákrovní listeny ve 2 řadách, vnitřní delší, blanitě lemované, vnější kratší, plstnaté. Kvete v VII až X.

STANOVIŠTĚ:

Rumiště, podél cest, meze, okolí lidských sídel, křoviny, břehy, náspy, na nejrůznějších půdách, převážně ale bohatých dusíkem.

ROZŠÍŘENÍ:

V ČR rozšířen obecně, celkově roste ať už primárně nebo druhotně v mírných pásmech celého světa.

LÉČITELSTVÍ:

Sbírá se kvetoucí nať (Herba artemisiae) odřezáváním horních částí rostlin v délce asi 25 cm, někdy se sbírají jen listy, zcela ojediněle se sbírá i kořen (na jaře nebo na podzim). Nať se suší rychle ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C.
Obsahuje eukaptol, hořčinu artemisin, inulín, cholín, organické kyseliny, třísloviny, sliz, cineol a jedovatý thujon (=tujón, tujon, thujón), jehož je však přítomno výrazně méně než v pelyňku pravém.
Pelyněk černobýl podporuje trávicí činnost (bere se proto např. při nechutenství), tlumí křeče a to zejména střevní, zmírňuje menstruační bolesti, osvědčil se při nemocech žlučníku a pomáhá i při dýchacích potížích (chronický zánět průdušek).
Obvykle se podává ve formě nálevu (1 lžička drogy na 1/4 l vroucí vody, podává se 1x až 3x denně), kořen se podává ve formě prášku. Vzhledem k tomu, že pelyněk černobýl je drogou mírně jedovatou, neměl by se nikdy užívat dlouhodobě (otrava se projevuje poklesem krevního tlaku, poruchami srdečního rytmu, případně poškozením nervového systému).

DALŠÍ UŽITÍ: 


Starší komentáře návštěvníků těchto stránek:

(Tyto komentáře byly vloženy do původní verze tohoto webového herbáře a není možné už na ně přímo reagovat. Svůj příspěvek však mužete vložit dole.)

káča napsal(a) dne 7.3.2014:
Zdravím Vás, jsem alergická na pelyněk (pyl, květ..) za snížené imunity se projevuje přehnaná alergická reakce v období od května do září přesto že úžívám Aerius pravidelně každý den. Je to dost nepříjemné protože alergie na pelyněk je spojená s alergii křížových alergenů pelyňku (tj. určité potraviny a především směsi koření a sypané čaje). Alergická reakce se projevuje obrovskými otoky kloubů, obličeje i krku s také dost nepříjemnou kopřivkou hlavně v obličeji, na rukách a hlavně v puse. Že alergická reakce začíná poznám většinou z takových malých červených flíčků (makulky) na kloubech ruky nebo v okolí loktu a nebo nad horním víčkem oka. V extrémních případech otoků může dojít k dušnosti. Dostala jsem pero s adrenalinem aby tělo dostalo šok a alergická reakce nepostupovala tak rychle. Když se dostaví alergická reakce je lepší si jít lehnout na 3 dny do nemocnice, kapačkou s kortizolem se sklidní otoky. Lepší než se s tím trápit doma sami, po cestě do práce či v práci . Bohužel je to plevel a ČR ho najdeme snad naprosto všude. Grrrr


meded napsal(a) dne 26.7.2009:
souhlasím s tím že je to víborná bylina ať už jako koření nebo k vikkuřování prostor. Ps Jestli seš alergik tak budto se smiř a nepřibližuj se k tomu nebo si najdi nějakyho léčitela(ale dobrýho) a zbav se ji nebo to mužeš skusit i sam mně se to docela daří sice s potravinovou alergii ale princip je podobnej.

Kvìtinka napsal(a) dne 22.6.2009:
Hajzl to je!Souhlasím s alergikama. Vakcíny s ním sou dost hrozný. Esli ho má někdo rád, tak ať si ho užije třeba i v tom absinthu.

Ditule napsal(a) dne 23.7.2008:
Tahle rostlinka krásně voní